Alanları birbirinden ayırmak için 15 yaratıcı çözüm

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Alanları birbirinden ayırmak için 15 yaratıcı çözüm

Homify Homify
Modern Oturma Odası GLR Arquitectos Modern
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu sırasında kimi zaman evin mimari özelliklerini, dekorasyon düzeninize uyduracak çözümlere ihtiyaç duyarsınız. Mesela, aynı mekanda bulunan ve farklı şekilde dekore etmeyi planladığınız iki alanı birbirinden ayırmak gibi. Bu gibi durumlarda çözüm olacak birçok farklı yöntem bulmanız mümkün ama bu çözümlerden hangisinin stilinize ve dekorasyon özelliklerinize daha uygun olacağına karar vermek biraz zor olabilir. Homify ekibi olarak bu yazımızda sizlere, farklı amaçla kullanılacak iki alanı birbirinden en iyi şekilde ayırmanın 15 yaratıcı çözümünü sunacağız. Birbirinden güzel dekorasyonlarda bulacağınız bu çözümlerden biri sizin eviniz için de ideal olabilir.

Aradığınız dekorasyon çözümü dağınıklık ve kalabalık içinse “Evi dağınık olanlara ilham verecek 8 fotoğraf” başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Çizgi paravanlar

Açık oda dekorasyon tipi giderek ülkemizde de yaygınlaşıyor. Özellikle loft konseptli tasarımlarda geniş bir mekanın birden fazla oda için kullanıldığını görebilirsiniz. Bu tip tasarımlarda yatak odası ve oturma odası gibi alanları birbirinden ayırmak için farklı yöntemlere başvuruluyor. Bunlardan en sık kullanılanı ise farklı model paravanlar. Bu dekorasyonda kullanılan çizgi paravanlar en çok tercih edilenlerden. Eğer siz de dekorasyonunuz için paravana ihtiyaç duyuyorsanız, fikir almak için mobilya ve aksesuar uzmanlarımıza çekinmeden danışabilirsiniz.  

2. Asma kat

Yüksek tavanlı evlerde fazladan bir oda kazanmanın en etkili yollarından biri olan asma katları siz de uzman bir ekipten destek alarak kolayca uygulayabilirsiniz. Evinize fazladan bir oda ve daha fazla kullanım alanı kazandıracak bu çözümü mutlaka değerlendirin.  

3. İç mekanda tuğla kemer

Açık odaları birbirinden ayırmak için kullanılan şık çözümlerden biri de iç mekan kemerleridir. Tuğla, taş, ahşap, metal, cam tuğla ve hatta beton gibi malzemelerden üretilebilen kemerler mekanlara şıklık da kazandırıyorlar. özellikle rustik, kırsal ve iskandinav gibi naturel ögelerin ön planda olduğu stillerde zevkle kullanabilirsiniz. 

4. Taş duvar

Geniş bir salonu iki ayırmak istiyorsanız yarım duvar ya da cüce duvar olarak adlandırılan duvar ile ayrıma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde duvar malzemesi olarak birçok farklı malzeme kullanılabiliyor. Bu örnekte taş malzeme kullanılarak dekorasyona uygun şık bir ayırma yapılmış. 

5. Ahşap paravan

Paravan modellerine gösterilebilecek şık bir örnek de bu tip ahşap paravanlar oluyor. Özellikle akdeniz ve tropikal gibi doğal ve canlı stillere uyum sağlayan bu ahşap paravanları siz de kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

6. Sütun ve yarım duvarlar

Klasik tasarımın kullanıldığı evlerde kartonpiyerlerle süslenmiş sütunlar sıklıkla kullanılıyor. Modern tasarımlarda ise sütunların yerini kare sütun ya da yarım duvar gibi uygulamalar almış durumda. Evin duvarlarında kullanılan renk ile kontrast oluşturacak ve açık alanda yarım halde bulunan bu duvarlar alanları ayırmak için iyi bir yöntem.  

7. Kare sütunlar

Modern Oturma Odası Arki3d Modern

Tıpkı yarım duvarlar gibi kare sütunlar da modern dekorasyonlarda sıklıkla kullanılıyor. Mekana gösteriş kazandıran ve genelde renk kontrastı oluşturacak şekilde tasarlanan kare sütunları iki odayı ayırmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.  

8. Çift kanatlı kapılar

İki odayı birbirinden ayıran duvarlar ve kapılardır fakat dekorasyonunuzda farklı bir hava yakalamak istiyorsanız çift kanatlı geniş kapılardan da yararlanabilirsiniz. Açık bırakıldığı zaman şık ve ferah bir ortam oluşturan çift kanatlı kapılar birçok stili güçlendirmek için de kullanılabiliyor.  

9. Şömine ve tablolarla süslenen yarım duvarlar

Yarım duvarları bu dekorasyonda olduğu gibi şömine ve tablo gibi elemanlarla süsleyerek de kullanabilirsiniz. Hem dekorasyonu güçlendiren ham alan tasarrufu sağlayan hem de iki farklı kullanım alanını ayıran etkili bir yöntem.

10. Raf ve kitaplıklar

Yatak odası ile çalışma odası, mutfak ile oturma odası, oturma odası ile çalışma odası gibi alanlar aynı mekanda bulunuyorsa bunları birbirinden şık ve etkili bir şekilde ayırmak için duvar boyu raf ve kitaplıklardan faydalanabilirsiniz. Size fazladan depolama alanı ve şık bir köşe de kazandıracak bu pratik çözümü göz ardı etmeyin. 

11. Ahşap duvar

Ahşap dolap ve mobilyaların kullanıldığı dekorasyonlarda paravan yerine kullanılan ahşap duvarlar da oldukça şık bir görüntü oluşturuyor. bu dekorasyondaki gibi cam bölmelerle de süslenebilir. 

12. Perdeler

Özellikle küçük stüdyo dairelerde perde yöntemi de sıklıkla kullanılıyor. Oldukça pratik ve ekonomik bir çözüm olan perdeleri her odayı ayırmak için kullanabilirsiniz. Evinize nostaljik bir hava da katabilir. 

13. Boy yatak başlığı

Yatak odasında giyinme kabini ya da giyinme odası gibi bir alan oluşturmak istiyorsanız yatak başlığını paravan gibi kullanma şansınız var. Bunun için duvar boyu yatak başlıklarını seçebilirsiniz. Üstelik şık bir duvar dekorasyonu izlenimi de verecektir. 

14. Cüce duvar

Tıpkı yarım duvarlar gibi kullanılan cüce duvarlar da dekorasyona şık bir hava kazandırıyor. Bu tasarımda olduğu gibi yatak odasını giyinme alanı ve okuma köşesinden ayırmak için kullanabilirsiniz. 

15. Ahşap perdeli paravanlar

En çok tercih edilen çözümlerden biri olan ahşap ve perdeli paravanları da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Teras ve balkon gibi alanları ayırmak için tercih edilen bu paravanlar akdeniz, tropikal, modern ve iskandinav gibi stillere çok yakışıyor.

Bu çözüm yollarına sizin de ekleyecekleriniz var mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!