Hayallerinizdeki evi inşa etmeden önce bilmeniz gereken 7 şey

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Hayallerinizdeki evi inşa etmeden önce bilmeniz gereken 7 şey

nihal e. nihal e.
Modern Fitness Odası schroetter-lenzi Architekten Modern
Loading admin actions …

Hepimiz bir ev sahibi olmayı arzularız. Bunun için kimimiz yıllarca tasarruf edip para biriktirirken kimileri de konut kredisine başvurur. Hangi yöntemle olursa olsun günün birinde yeterli birikimine sahip olduğunuzda nihayet hayallerinizdeki eve kavuşma imkanı bulursunuz. Peki ama sonra ne olacak? Sadece para biriktirmekle iş bitiyor mu? Elbette hayır. Öncelikle ev mi satın alacaksınız yoksa inşa mı ettireceksiniz, karar vermek gerekiyor. Şayet ev satın alacaksanız kaç odalı olduğu kadar iş yeri, okul gibi her gün gitmek zorunda olduğunuz yerlere olan uzaklığı gibi hususlara da dikkat etmelisiniz. Eğer evin tasarımı sürecine katılmak istiyorsanız o zaman sizi daha meşakkatli bir serüven bekliyor. Çünkü tüm ihtiyaçları düşünmek ve her adımı planlamak için organize olmalısınız. Ayrıca hesapladığınız bütçe ile zaman içinde ortaya çıkan maliyet de birbirini tutmayabilir. Unutmayın ki ucuz ve hızlı bir inşa süreci uzun vadede hataları düzeltmeye çalışmak yüzünden daha fazla zaman ve para harcamanıza sebep olur. Bu sebeple herhangi bir işleme başlamadan önce sizin ve ailenizin hayalini kurduğu evi gözden geçirerek her bir adımınız üzerine uzun boylu düşünün ve emin olsun. Dilerseniz bu yazıdaki başlıkları takip ederek bu uzun serüven için ipucu edinebilirsiniz.

​1- Fikir alın

Klasik Evler Gestec Klasik Taş

Her şeyden önce mimar, mühendis ya da emlakçı, mutlaka bir uzmana danışın. Kafanızın içinde birkaç güzel fikir olabilir ancak hem teknik bilgi için hem de gerekli olduğunda size yardımcı olması için tavsiye almanız gerek.

​2- Profesyonel yardım alın

Sadece inşa sürecinde değil projenin hazırlanması için de uzman yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu aşamada profesyonellere ödeme yapmayabilirsiniz de ancak belli bir aşamada sözleşme yapar ve sonunda işi ücretlendirirsiniz. Buna ek olarak inşaat öncesi veya sonrasında sorun çıkarsa işinizi kolaylaştırır uzmanlar.

​3- Bütçe belirleyin

Eğer imkanlarınız sınırlıysa bir bütçe belirleyerek planınızdan şaşmamaya bakın. Bununla birlikte daha ucuz malzemeler satın alarak güvenliğinizi riske atmayın. Direnç ve dayanıklılık sebebiyle maliyet her zaman artar ama uzun vadede daha az masraf çıkarır.

4- İhtiyaçları listeleyin

Evinizin temel donanımları ile birlikte zamanla oluşacak acil durumlar için her türlü ihtiyacı karşılayacak kapasitede olması gerekir. Bu nedenle evde yaşayan tüm bireylerin ve hatta misafirlerin istekleri dikkate alınarak bir ihtiyaç listesi yapılmalıdır.

​5- Ek alanları unutmayın

Bizim için bir evde yapılacak en önemli faaliyetler uyumak, yemek yemek, yıkanmak gibi sıralanabilir. Ancak bunların dışında ikinci derece gerekli olan ihtiyaçlar için de alan gerekir. Örneğin bir çamaşır odası ya da kiler. Kısacası bu tür ihtiyaçlar da proje aşamasına dahil edilmelidir.

​6- Uzun vadeli düşünün

Şüphesiz ki hayalinize uygun bir ev inşa ettikten sonra ailenizle birlikte umur bir ömür geçirmek isterseniz yaşam alanınızda. O halde geleceği düşünerek plan yapmakta fayda var. Örneğin evin içinde merdiven bulunacaksa yaşlandığınız zaman merdiven inip çıkmak yorucu olacaktır. O halde en çok kullandığınız mutfak, salon gibi sosyal odaları zemin kata ayırmakta fayda var.

​7- Geniş odalara yatırım yapın

Malzeme ve süslemelerden tasarruf sağlamanın bir yolu, evin geri kalanına göre açık olan geniş bir alanın varlığını göz önünde bulundurmaktır. Oturma odası gibi sosyal alanlar bunun için mükemmeldir. Her odayı mobilyalar veya sadece perdelerle ayırabilirsiniz. Ekonomik olmasının yanı sıra yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi sunmak için iyi bir fırsattır. Düşünürseniz eğer sadece duvar dokusu ya da zemin rengiyle bile sınırlar belli edilebilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Giysilerimi nasıl toplu tutabilirim? 12 parlak fikir’ başlığına göz atabilirsiniz.

Bu ipuçları sizin de işinize yaradı mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!