Oturma Grupları Nasıl Seçilmeli?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Oturma Grupları Nasıl Seçilmeli?

Gizem Gizem
Escapefromsofa – OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT:  tarz Oturma Odası,
Loading admin actions …

      Oturma grupları, evlerin en gözde mekanı olan ve içinde yaşayan kişinin tarzını yansıtan salonların vazgeçilmezidir. Evlerde en çok zaman geçirilen mekanın salon olduğu düşünülürse; oturma gruplarının konforlu ve kullanışlı olması oldukça önemlidir. Peki ama oturma grupları nasıl seçilmeli? Doğru bir oturma grubu nasıl olmalı? İşte oturma grubu seçimi ve salon dekorasyonuna dair ipuçları…

Oturma Grubu Seçimi

Oturma grubu seçerken ilk düşünülmesi gereken salonunuzun genişliği olmalıdır. Büyük bir salonda kullanılan küçük bir oturma grubu ya da küçücük bir salona sığmayan büyük gruplar kullanışlı olmayacak; salonunuzun kalabalık ya da fazla tenha görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle oturma grubu seçimlerinde ölçülere dikkat edilmelidir. Büyük salonlar için her türlü oturma grubu tercih edilebilirken, küçük salonlarda daha minimalist tasarımlar; hatta L koltuk modelleri tercih edilebilir.       Eğer küçük bir salona sahipseniz; oturma grubu alırken salonunuzun ölçülerini ve şeklini göz önünde bulundurmanız, ona göre size en uygun grubu seçmeniz gerekir. Salonu küçük olan evlerde oturma gruplarını açık tonlarda seçmek, bununla birlikte duvar boyası, aksesuarlar ve diğer mobilyaları da açık renklerde tercih etmek salonun olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Farklı renk ve desenlerin bir arada kullanılmasının trend olduğu bir dönemde olsak da, koyu renk duvar boyası ve koyu renk mobilyalar sıkıcı ve iç karartıcı görünecektir; unutmayın.

En Popüler Oturma Grupları

       Salonunuzun geneline tek bir dekorasyon tarzının hakim olması, evinizin karmaşık görüntüden uzak ve dingin görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle genel salon dekorasyonunuzu tek bir tarzda seçerek, koltuk takımınızı da bu tarza uygun modellerde belirleyebilirsiniz. Söz gelimi retro tarzda döşenmiş bir salonda modern ve minimalist bir kanepe hoş durmayacağı gibi göze batacaktır. Oturma grubu seçerken öncelik kullanışlı, kaliteli ve rahat modelleri tercih etmek olsa da; evin geneline hakim olan tarza uygunluğu gözden kaçırılmamalıdır.

      Son zamanların en moda dekorasyon trendlerinden olan rustik, endüstriyel ya da minimalist dekorasyon stillerine uygun mobilyalarla kendi tarzınızı evinize yansıtabilirsiniz. Modern bir hava için L kanepeler ile modern tasarımları birleştirebilir, her dönem farkını ortaya koyan retro tasarımları kullanabilirsiniz. Fazla büyük salonlarda XL kanepeler tercih edebilirsiniz. Her tarza uyum sağlayabilen Chesterfield kanepeleri deri ya da kadife kumaşlarla tercih ederek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Oturma Grubunda Malzeme Seçimi Nasıl Olmalı?

ARTISTIC DESIGN – Yeniköy Yalı Daire 2013:  tarz Oturma Odası,
ARTISTIC DESIGN

Yeniköy Yalı Daire 2013

ARTISTIC DESIGN

      Oturma grubunun tarzı, rengi, boyutu salonunuza uydu: Peki ya ürünün kumaşı ve yapısı nasıl olmalı? Oturma grubu seçerken genellikle iç yapısından çok dış görünüşü ön planda tutulur ve tarzımıza uygun olması istenir. Aslında evdeki en çok kullanılan mobilyaların başında oturma grupları geldiği için; sağlam ve rahat olması büyük önem taşır. Bu nedenle oturma gruplarının malzemelerine özellikle dikkat edilmesi gerekir.

    Oturma grubunun içinde bulunan sünger minimum otuz dansite olan, ne sert ne de fazla yumuşak olmayan bir malzeme olmalıdır. Mobilyanın iskeleti ise uzun yıllar dayanabilecek kadar güçlü malzemeden yapılmalıdır. Ayrıca sürekli kullanıldığından çabuk kirlenecek olan oturma gruplarının kumaşını seçerken de özen gösterilmelidir. Leke tutmayan, çabuk yıpranmayan, yazın sıcak- kışın soğuk hissettirmeyen doğru kumaş seçenekleri tercih edilmelidir. Nubuk, akrilik, pamuklu, tay tüyü, şönil, keten gibi kumaşlardan yapılmış modeller uygun olacaktır.

En Sık Yapılan Hatalar

Escapefromsofa – OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT:  tarz Oturma Odası,
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

   Oturma grubu seçerken farkında olmadan bazı hatalar yapabiliyoruz. Bu hataların başında renk ve desen kullanmaktan korkmak geliyor. Soft ve sakin mobilyaları seviyor olabilirsiniz fakat böyle bir tarzın ortasında bir anda dikkat çeken parlak bir berjer ya da minimalist bir salonda karşımıza çıkan uçuk desenli bir kanepe dekorasyonun tüm havasını değiştirebilir! Ana bir rengin hakim olduğu, düzenden şaşmayan salonlar sıkıcı olacaktır ve heyecanlandırmayacaktır. Renkleri ve farklı dokunuşları kullanmaktan korkmayın!

    Oturma grubu seçimlerinde beğeniyi ön planda tutarak salon genişliği, uyum, mobilyanın yapısı gibi teknik noktaları atlayabiliyoruz. Bu tarz konuları ön planda tutmaya dikkat edin. Doğru mobilya seçimi tarzdan yapıya kadar bir bütün oluşturur; aklınızdan çıkarmayın.

Yeni Stiller

Decora – Aşiyan Cephe:  tarz Oturma Odası,
Decora

Aşiyan Cephe

Decora

    Her parçası aynı renk ve modelde olan oturma grupları tarihe karıştı: Artık farklı desen ve modellerin 'zıt uyumu' dikkat çekiyor. Oturma grubu seçerken farklı parçalardan kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz. Özellikle zıt renkleri bir arada kullanabilir, aynı formdaki modeller yerine farklı formda kanepe ve berjerler tercih edebilirsiniz.

   Doğal ahşap ve açık tonların uyumu, çizgili bir berjer ve kadife yeşil bir kanepenin çekiciliği, gri bir ikili- pembe bir üçlü kanepenin sıcaklığı, sezonun metalik renk trendine uygun iki ile mavi tonlarında bir kanepenin modern havası gibi… Dekorasyon trendlerinde bu sezon koyu yeşil, mavinin tonları, kiremit ve toprak tonları, doğal renkler ve metalik tonların sık sık görüleceğini de unutmayın. Eğer yeni bir oturma grubu alacaksanız, renklerini sezonun dekorasyon renklerinden tercih edebilirsiniz.

​Oturma Grubunun Doğru Konumlandırılması

homify:  tarz Oturma Odası,

     Oturma grubunun modeli kadar onun salonda nasıl konumlandırıldığı da dekorasyon açısından çok önemlidir. Artık klasik mobilyaların modası geçtiği gibi, tamamı duvara dayanmış ve düzenli konumlandırılmış oturma grupları da demode oldu. Eğer büyük bir salonunuz varsa; oturma gruplarınızı çarpaz ya da duvara paralel yerine dikey şekilde ve odayı bölebilecek bir konumda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle yemek bölümü ya da amerikan mutfak gibi bölümlerin salon kısmından ayrılması için; büyük kanepelerinizi ayırıcı olacak şekilde kullanabilirsiniz.

     Oturma grubunun tüm parçalarını bir arada kullanmak, sıkışık ve bunaltıcı bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden berjerler ile kanepeleri farklı köşelerde değerlendirebilirsiniz. Örneğin; kanepelerinizi televizyon ünitenizin önüne konumlandırırken, berjerleri pencere önü ya da şömine yanı gibi bölümlere koyabilirsiniz.

Oturma Grubunu Tamamlayan Dekoratif Araçlar

   Oturma grubu seçimini tamamlayan diğer noktalar; salonun aydınlatması, halı ve perdelerin seçimi, tablolar ve diğer aksesuarların uyumu olacaktır. Sizin için en doğru oturma grubunu seçtiğinizi düşünebilirsiniz fakat yanlış seçilmiş bir aksesuar ya da renk dekorasyonu bozabilir. Salonların aydınlatması, evdeki en önemli aydınlatmadır. Bu nedenle yormayan, ne fazla ne de az olan, doğru bir aydınlatma tercih edilmelidir.

     Bununla birlikte salonda kullanılan halı, oturma grubuyla en uyumlu olması gereken aksesuar olduğundan desen, renk ve boyut tercihine özen gösterilmelidir. Duvarlarda fazla aşağıya ya da yukarıya asılmış, oturma grubunun arkasına konumlandırılmış tablolar da oturma grubunu yanlış yansıtabilir. Fazla desenli ve hareketli bir oturma grubu tercih ettiyseniz, etrafındaki aksesuarların daha soft olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde farklı aksesuarlar ve tasarım ürünler tercih ediyorsanız; onları tamamlayacak oturma grubunuzu daha sade seçebilirsiniz.

Casas inHAUS:  tarz Evler,

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!