Duvarları aydınlatmak için 15 muhteşem fikir | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Duvarları aydınlatmak için 15 muhteşem fikir

nihal e. nihal e.
Rustik Duvar & Zemin homify Rustik
Loading admin actions …

Duvarlar dekoratif açıdan değerlendirildiğinde odaları şahane gösterebilir. Bir duvarı estetik göstermek için boyadan tutun da resim asmaya dek sayısız alternatif vardır. Ancak duvarlarınızı daha da göz alıcı hale getirmek istiyorsanız aydınlatmadan da yararlanmalısınız. Bu yazıda duvarları güzelleştiren lamba modellerine göz atacağız. Hazırsanız başlayalım.

​1- Farklı noktalara yerleştirilmiş lambalar

İlk örnekte ilginç bir duvar çalışması görüyoruz. Cam kaplı duvarın iç kısmı zemine dek olmasa da taş görünümlü ikinci bir duvarla daha kaplanmış. Duvar aydınlatması ise toprak rengi taşlarla uyumlu olarak sarı ışık veren bir dizi lamba ünitesiyle canlandırılmış. Lambaların asimetrik dizilişi mekana dinamizm katıyor.

​2- Aşağı doğru

Resimdeki iki katmandan oluşan bir duvar tasarımı var. Bembeyaz renkli bir fon duvar bir de iç kısımda yer alan taş duvar. Böyle bir duvar aydınlatması elbette iç kısma yönelik olmalı. Zira taşın girintili çıkıntılı dokusunu daha iyi vurgulamak içim ışık gerekiyor.

​3- Eğimli hizalanmış lambalar

Bu örnekte de bir öncekinde olduğu gibi duvarın tamamı değil özel kaplama bulunan bölümü aydınlatılmış. Aydınlatma için tercih edilen spot ışıklar duvara özel olarak eğimli biçimde yerleştirilmiş.

​4- Stratejik noktalar

Aydınlatma sadece girinti ve çıkıntılar için değil aynı zamanda dekorasyon unsurunu vurgulamak için de kullanılabilir. Bu örnekte tamamen siyah renkli ahşap dolap lamba etkisiyle daha ilgi çekici hale gelmiş.

​5- Ayaklı lamba

Rustik Duvar & Zemin homify Rustik Sunta

Duvara gömülü lambalar dışında duvar aydınlatması için farklı seçenekler de mevcut. Örneğin resimde kanepenin dayandığı duvar bloku taş görünümlü bir duvar kağıdı ile kaplanmış. Aydınlatma olarak ise ayaklı bir lamba tercih edilmiş.

​6- Tavandan duvara

Modern Duvar & Zemin homify Modern

Sırada değişik bir aydınlatma fikri var. Aralarında farklı mesafeler bulunan düz çizgilerden oluşan aydınlatma ünitesi belli bir noktada toplanmak yerine duvara dek uzanıyor.

​7- Işık yansıması

Modern Duvar & Zemin URBN Modern

Duvarlarla ilgili örneklere bakarken genelde farklı dokulara sahip duvar modelleri gördük. Bu örnekte ise duvarın iç kısmında ayna kullanılmış. Ayna sayesinde spot ışıklar olduğundan daha çok sayıda görünüyorlar.

​8- Aşağıdan yukarıya

Resimde gördüğümüz odalar gri taşlardan oluşan bir yarım duvar ile ayrılmış. Bölme işlevi gören duvarın daha da şık hale gelmesi için aşağıdan yukarıya bir aydınlatma tipi tercih edilmiş.

​9- Tavana asılı ama duvara yakın

Şimdi de bir mutfak örneği görüyoruz. Duvara dayalı olarak tasarlanan L biçimindeki tezgah üzerine tavana asılı üç adet lamba koyulmuş. Duvara yakın bir noktada bulundukları için tezgahla birlikte duvarı da aydınlatıyor.

​10- Işık paneli

Bu uygulamayı bir arı kovanı gibi düşünün. Çünkü duvarda çok sayıda delik açılarak her birine ışık paneli yerleştirilmiş. Tabii böylesi bir fikir duvarı aydınlatmaktan ziyade farklı bir görünüm vermek için tercih edilmiş.

​11- Mor ışıklar

Sırada yine yaratıcı bir örnek var. Renkli ışık filtreleri sayesinde sadece sarı ve beyaz ışığa mahkum değilsiniz. Bu örnekte olduğu gibi mor veya sarı, mavi kısacası hangi rengi isterseniz o ışığı kullanabilirsiniz.

12- Gün ışığı

Aydınlatmanın her zaman yapay ışıkla yapılmasını gerekmez, aynı zamanda doğal ışıktan da yararlanabilirsiniz. Böylesi çok daha ekonomiktir. Ayrıca penceredeki delikler sayesinde ışık oyunları yaratmak da mümkün.

​13- Spot ışık

Rustik Duvar & Zemin homify Rustik Sunta

Birbirine yakın duran spot ışıklar duvarın bir bölgesi ya da duvardaki asılı bir resmi aydınlatmak için idealdir.

​14- Her duvara bir tane

Tüm duvarları aydınlatmak istiyorsanız en kolay yol her duvar için bir lamba koymaktır.

​15- Duvar ortasına

Duvardaki kullandığınız desene uygun olarak ortaya da ışık yerleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Misafirleri hayran bırakacak 10 şahane giriş fikri’ başlığına göz atabilirsiniz.

Bu aydınlatma seçeneklerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!