Önce & Sonra: Çatı katına modern bir loft

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Önce & Sonra: Çatı katına modern bir loft

homify.com.tr homify.com.tr
A1 Lofts and Extensions:  tarz Yatak Odası
Loading admin actions …

Özellikle Britanya'ya özgü mimarisiyle dikkat çeken, bu örnekteki gibi eski bir evlerin temel sıkıntılarından biri çatının tam anlamıyla kullanılamıyor olmasıdır. Çatı katının da yaşam alanına dahil edilecek biçimde tasarlandığı modern evlerin aksine, İngiltere'nin Surrey bölgesinde yer alan bu Viktorya dönemi evinde çatı katı çok da kullanışlı bir gçrünüm arz etmiyor. Ta ki konunun uzmanı olan bir ekibin eli değene kadar. 

homify'ın her zaman en çok ilgi çeken bölümlerinden biri olan Önce & Sonra serisinde bugün İngiltere'deki eski bir evin A1 Lofts & Extensions adlı şirket tarafından nasıl modern bir lofta dönüştürüldüğünü konu ediyoruz.

Sonra: Ön cephe eskisi gibi

A1 Lofts and Extensions:  tarz Evler
A1 Lofts and Extensions

Exterior – Before and After Side dormer

A1 Lofts and Extensions

Tarihi değeri olan binaları restore etmenin ne kadar zor ve zahmetli bir iş olduğunu ülkemizde faciayla sonuçlanan bazı restorasyon çalışmalarından biliyoruz. Ama bu projeyi söz konusu yaklaşımın iyi örneklerinden biri olarak değerlendirebiliriz. Zira burada binanın arka tarafında gördüğünüz ekstra kat, ön cephenin görünüşünü kesinlikle bozmadığı gibi, gri tuğlalar ve lacivert çatısıyla yapılan ilave binanın geri kalanıyla uyum sağlayıp, derme çatma bir görüntünün ortaya çıkmasını önlüyor. Özellikle mevcut çatının rengiyle uyumlu olması onun doğal bir uzantı gibi görünmesini de sağlamış oluyor.

Sonra: Dış cephenin arkadan görünüşü

A1 Lofts and Extensions:  tarz Evler
A1 Lofts and Extensions

Modern double side dormer

A1 Lofts and Extensions

Yapıya arkadan baktığımızda da çatıya yapılan loft ilavesi çok göze çarpmıyor. Loftun kare biçimi hemen önündeki üçgen çatıyla göze batmayan hoş bir kontrast oluştururken, yapılan ilavenin gri ve siyahı, ana yapının çatısıyla kusursuz bir uyum sağlayarak, loft ilavesinin büsbütün alâkasız durmasının önüne geçiyor. Ayrıca binanın kapladığı ana alanın dışına taşmayan ilave kat, silüeti bozmuyor ve yandaki diğer evlerin kullanım alanlarına tecavüz etmiyor. Aslına bakılırsa, yeni yapılan ilavenin içinde bulunduğu doğal çevre ve mimari habitata uygun düşmeyen tek yönü geometrisi ama bunun da ustaca hamlelerle bir anomali olarak görünmesine engel olunduğu muhakkak.

Önce: Kullanılmayan bir depo alanı

Şimdi gelin, çatı katının restorasyondan önceki haline bakalım. Vaziyetin pek iç açıcı olduğu söylenemez. Bunun gibi birçok eski binada olduğu gibi, bu çatı katıda kullanılmayan her türlü eşyanın istiflendiği, havasız, rutubetli ve tıkış tıkış bir ortam izlenimi veriyor. Özetle, evin kullanım alanına dahil edilmeyen, atıl olarak duran ve sadece devasa bir çöp dolabını andıran işlevsiz bir çatı katı.

Önce: Mevcut loft alanı

Loftun yapılacağı mevcut alan, biraz da hayalgücü yoksunluğu yüzünden ne tam anlamıyla bir kilere, ne bir çocuk odasına benziyor. Zaten az olan ışık mekânın her tarafına eşit biçimde yayılmazken, seçilen renk ve mobilyalar da iç açıcı bir ortam oluşmasına pek katkı sunmuyorlar.

Önce: İlaveden önce çatının durumu

A1 Lofts and Extensions:  tarz
A1 Lofts and Extensions

Before loft conversion

A1 Lofts and Extensions

Evin çatısına yapılan ilave ve genişletme çalışması öncesi çatı katısı, muhtemelen varlıkları bile unutulan bir dizi eşya ile son derece ilkel görünümlü bir klima düzeneğine evsahipliği yapıyordu. Zaten genellikle çatı katlarının kaderidir, artık kullanılmayan ama atmaya kıyamadağımız eşyalarla, diyelim ki bir banyo tadilatından arta kalan malzemelerin istiflendiği bir yer olmak.

Sonra: Çok-amaçlı bir mekân

A1 Lofts and Extensions:  tarz Yatak Odası
A1 Lofts and Extensions

Modern living area transformation

A1 Lofts and Extensions

İşte büyülü bir dönüşüm. İnsan inanmakta güçlük çekiyor ama az önce gördüğümüz o karanlık, nemli ve pis mekân, işin ehli olan uzmanların elinde böylesine parlak, aydınlık, ferah ve modern bir oda haline gelmiş durumda. Boyut itibarıyla da ciddi biçimde genişletilen mekânın üçgen biçimindeki çatısı düz bir çatıyla değiştirilmiş. İç mekân dekorasyonunda ise ahşap zeminin sıcaklığının modern mobilyalar ve beyaz duvarlarla tamamlandığı modern ve rahat bir oturma odası görüyoruz.

Sonra: Doğal renklerin şöleni

A1 Lofts and Extensions:  tarz Yatak Odası
A1 Lofts and Extensions

Large Modern bedroom / studio

A1 Lofts and Extensions

İlave loftun iç mekân düzenlemesinde doğal ve nötr renklerin yer yer ortaya çıkan canlı yeşillerle süslendiği bir skala görüyoruz. Mekân açık ev prensibine uygun olarak tasarlandığı halde L şeklindeki kanepe oturma kısmıyla diğer kısımları ayırma görevini de görüyor. Ayrıca tam karşı cephede mekânın eski üçgen biçimindeki çatı şeklinin muhafaza edilmiş olması geleneğe saygı bağlamında hoş bir ilave olmuş. Hem içinde yaşayanlara mekânın tarihi özelliğini hatırlatacak bir ayrıntı, hem de ikiz yatağı sevgiyle kucaklayan çok zarif bir süs.

Sonra: İlave banyo

Bu restorasyon çalışması esnasında evin sadece bir lofta dönüştürülmesine değil, içinde yaşayanların işine yarayabilecek diğer pratik değişikliklere de önem verilmiş. Evin birinci katındaki ana yatak odasına eklemlenen ve şıklığıyla göz alan bu ilave banyo onlardan biri.

Sonra: Huzur verici bir yatak odası

A1 Lofts and Extensions:  tarz Yatak Odası
A1 Lofts and Extensions

A Classic Natural bedroom

A1 Lofts and Extensions

Evin alt katlarında yapılan tadilat çalışmalarının bir örneği de ana yatak odasının geçirdiği değişim. Eve eklenen loftun bir parçası olmamasına rağmen, orada gördüğümü modern tasarım dilinin aynen devam ettirildiği bu yatak odası doğal renkleri, hoş kumaş dokuları ve ferah atmosferiyle çok davetkâr bir görüntü sergiliyor.

Bu dönüşüm projesini siz nasıl buldunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!