CCT INVESTMENTS – CCT 117 Project in Esenyurt: modern tarz Çocuk Odası

Çocuk odalarını toplu tutmak için 10 harika fikir

Homify TR Homify TR
Google+
Loading admin actions …

Evlerimizdeki en neşeli, mutluluk veren ve enerjisi yüksek oda şüphesiz ki çocuk odalarıdır. Hayatımızdaki her şeyden daha kıymetli olan çocuklarımızın sağlıklı bir gelişme çağından geçmesi için kendilerine ait bir odalarının olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çocuk odalarının dekorasyonları da şüphesiz bir hayli önem taşıyor çünkü dikkat etmemiz gereken şeyler yalnızca bizim estetik zevklerimizden ve konforumuzdan ibaret değil; çocuklarımızın sağlıklı bir gelişim göstermeleri için oldukça özenli bir dizayn oluşturmak gerekiyor. “Çocuk odası nasıl döşenir? Fikirler ve ipuçları” başlıklı yazımızda çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri için en ideal çocuk odası dekorasyonlarının nasıl olması gerektiğine değinmiştik. 

Ancak çocuk odalarının dizaynında çocuklarımızdan ziyade bizim için önemli olan bir etmen daha var elbette: Dağınıklık! Öncelikle mutlaka belirtmemiz gerekir ki her zaman derli toplu olacak bir çocuk odası isteği hiç de gerçekçi değil; üstelik pek sağlıklı da değil. Çünkü çocukların kendilerine ait alanda oyun oynamaları, hayal kurmaları, sosyalleşmeleri ve ders çalışmaları lazım ve tüm bunlar gerçekleşirken de dağınıklık kaçınılmaz. Ancak elbette dağınıklığı minimuma indirgemek ve çocuk odalarının daha toplu olmasını sağlamak için de bazı fikirlerden faydalanabiliriz. İşte bu yazımızda hem sizin hem de çocuklarınızın bayılacağı derli toplu çocuk odası fikirlerini derledik…

1- Farklı işlevlere sahip çekmeceleri farklı renklere boyayın.

Böylelikle çocuğunuz da oyuncaklarını koyacağı çekmece ile kitapları koyacağı çekmeceyi daha rahat ayırt edebilir ve bu düzene uyum sağlayabilir.

2- Etraftaki “ıvır zıvırlar” için renkli sepetler kullanın.

Paker Mimarlık – ÇUBUKLU B17: modern tarz Çocuk Odası
Paker Mimarlık

ÇUBUKLU B17

Paker Mimarlık

Sepetler hem taşınabilir olmalarıyla çok daha kolay bir toplama aracıdır hem de çocuklarınızı da bu toplama işine dahil edebilmeniz için eğlenceli bir oyuncak olabilirler.

3- Yatak ve koltukların altlarını değerlendirin.

Bu örnekteki gibi çekmeceli kanepeler ya da karyolalar etraftaki dağınıklığı kolaylıkla toplamanıza yardımcı olacaktır.

4- Geniş alanlı bir çalışma masası dağınıklığı gizler.

EDMİMARLIK INTERIOR STUDIO – GÖKTÜRK KEMERPARK EVLERİ: modern tarz Çocuk Odası
EDMİMARLIK INTERIOR STUDIO

GÖKTÜRK KEMERPARK EVLERİ

EDMİMARLIK INTERIOR STUDIO

Çocuklar ders çalışırken oldukça dağınık olmaya meyillidir. (Biz de biraz öyle değil miyiz?) Kalemler, kitaplar, defterler ve küçük aksesuarlar hep bir yana dağılır. Bu tip eşyaların birbirlerine girmemesi için çocuğunuzun çalışma masasını olabildiğince geniş tutmaya özen gösterin.

5- Depolama alanlarını çoğaltın.

Tadilat Firması  – Kadıköy Tadilat: akdeniz tarzı tarz Çocuk Odası
Tadilat Firması

Kadıköy Tadilat

Tadilat Firması

Unutmayın ki ne kadar çok depolama alanına sahipseniz dağınıklığı da o kadar iyi gizleyebilirsiniz. Bol çekmeceli ve dolaplı mobilyaları her zaman ilk tercihiniz olmalı.

6- Çocuğunuzun seveceği bir tasarım şart.

Çünkü çocuğunuzun odasını onun için dünyanın en güzel yeri haline getirirseniz kendisi de daha az dağıtmaya meyilli olacaktır.

7- Minimal bir dekorasyon tercih edin.

INdesign – çocuk odası: modern tarz Çocuk Odası
INdesign

çocuk odası

INdesign

Gösterişli ve mobilya kalabalığı yaratan tasarımlardan kaçının ve olabildiğince yalın bir tasarım tercih edin.

8- Oyun alanını ayırın.

CCT INVESTMENTS – CCT 117 Project in Esenyurt: modern tarz Çocuk Odası
CCT INVESTMENTS

CCT 117 Project in Esenyurt

CCT INVESTMENTS

Çocuk odalarının dağınık olmasının en büyük sebebi oyuncaklardır şüphesiz. Eğer imkanınız arsa çocuk odası ile oyun odasını ayırabilir ya da çocuk odasının içinde oyun alanının sınırlarını belirleyebilirsiniz.

9- Duvarlarda açık renk tercih edin.

HollandGreen: eklektik tarz tarz Çocuk Odası
HollandGreen

Full House Renovation with Crittall Extension, London

HollandGreen

Desenli duvar kağıtları ve rengarenk duvarlar elbette oldukça çekici. Ancak dağınık bir çocuğunuz varsa hareketli duvar kağıtları ortamı çok daha karmaşık hale getirebilir.

10- Dağıtmadan oynayabilecekleri oyuncaklar tasarlayın.

Mesela bir kaydırak! Hem çocuğunuzu dünyanın en mutlu çocuğu yapacak, hem de saatlerce oyuncak dağınıklığı olmadan arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebilecek!

Bu çocuk odası fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!