Eski tip yapılar nasıl modern hale getirilebilir ?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Eski tip yapılar nasıl modern hale getirilebilir ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Klasik Evler Binnenvorm Klasik
Loading admin actions …

Hepimiz özellikle 1950'li yıllarda çekilmiş olan filmlerden, -ki özellikle bu filmler İngiltere'de ya da Amerika'da geçer- klasik tarzda dizayn edilmiş olan apartmanlara aşinayızdır. Kimileri için fazla gri ve sıkıcı görünen bu eski apartmanlar, kimileri için ise içinde barındırdıkları farklı farklı hikayeler sebebi ile oldukça ilgi çekicidir. Fikriniz hangisinden yana olursa olsun, bu eski tarzda dizayn edilmiş apartmanların kendine has bir havası olduğu ortada. Fakat artık günümüzde, özellikle plansız kentleşmenin had safhada olduğu alanlarda, bu tarz eski ve şık apartmanlardan ziyade, betonun ve beton grisinin hakim olduğu bina şekillerinin tercih edildiğini görüyoruz. Eski tarz bu apartmanların yavaş yavaş tarihe karışmasının birkaç farklı sebebi olduğunu söylemek pekala mümkündür. Bunlardan ilki, bu eski tarz apartmanların günümüzdeki estetik algıya hitap etmiyor oluşu. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, insanların bir çoğu bu apartmanları estetikten uzak ve fazla gri olarak görüyor. Diğer yandan, bu eski tip apartmanlara olan rağbetin yavaş yavaş azalmasındaki bir diğer sebep de bu apartmanların günümüzün zorunlu savunma sistemlerine tam olarak entegrasyon sağlayamaması. Bu cümleye dair örnekler vermek gerekirse, özellikle son 10 yılda gelişim gösteren depreme karşı dayanıklılık sağlayan teknikleri, bu tarz eski tip apartmanlara uygulamak epey güç. İşte bu sebeplerden dolayı, bu tarz binalarda oturan ya da bu tarz binalara sahip insanların çoğu, alternatif bir yola başvurarak bu binaları modern tarza uygun biçimde dekore etmeyi seçiyor. 

Nasıl ki bir binayı yoktan var etmek epey zorlayıcı bir süreç ise, bir yapıda hakim olan tarzı değiştirmek ve genel havasını baştan sona yenilemek de aynı oranda zorlayıcı bir süreçtir. İşte bu yüzden pratik uygulamada olduğu gibi, yazımızda da bu değişimden aşama aşama bahsetme yoluna gideceğiz. Eski tip bir yapıyı yenilerken ilk adımı uygulayabileceğiniz alanların başında, hiç şüphesiz dış cephe gelmektedir. Dış cepheyi bu konuda özellikle önemli kılan şey, bu tarz eski tip yapıların dış cephelerinin karakteristik özellikleridir. Hatta bu eski tip binaların fazla gri bulunmasının ana sebebi, dış cepheden kaynaklanmaktadır. Eski tip bir yapıyı yenileme sürecindeki uygulama alanlarından biri de hiç şüphesiz yatak odasıdır. Eski tip binaların yatak odalarında özellikle klasik tarzın hakim olduğunu söylemek doğrudur. Özellikle sade renklerin hakim olduğu bu yatak odalarında, sade hatların kullanımı da oldukça yaygındır. Klasik tarzın özelliklerini yansıtan yatak odaları, özellikle eski tip binaların yapıldığı 50'liler ve 60'ların izlerini taşır. Bu dönemlerde inşa edilen binalarda hakim olan kırmızı kiremitin ve diğer dekoratif araçların, iç dekorasyon konusunda da söz sahibi olduğu bilinen bir gerçektir. 

Tıpkı yatak odaları gibi, eski tip yapıların banyo kısımları da dönemin izlerini taşımaktadır. Eğer yapıldığı süreçten bu yana herhangi bir yenileme çalışmasına tabii tutulmamış eski tip bir yapının banyosunu incelerseniz, sade bir küvetten meydana geldiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Günümüzde rastlayabileceğiniz o süslü ve şık banyoların yerine, sade bir küvetin ya da küçük bir duş başlığının kullanıldığı bu banyolar da o dönemin izlerini taşır. Bu tarz bir banyoyu klasik tarzdan soyup modern tarzın hakim olduğu bir dekorasyonla süslemek isterseniz, özellikle zıt renklerin hakim olduğu tezatlıklardan faydalanabilirsiniz. Siyah-beyaz, kırmızı-yeşil ya da sarı-mor gibi temel tezatlıklar, banyonuza canlı bir hava katarken size epey yardım edebilir. Diğer yandan, hem aşırıya kaçmamak hem de banyonuza güzel bir hava katmak istiyorsanız, özellikle sivri ve düz hatların hakim olduğu mobilyalar kullanarak, banyonuzun modern bir havaya kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle sınırlı sayıda örnek paylaşacağız. Fakat daha fazla örneğe yakından bakmak isteyen okurlarımızı, farklı farklı tarzlarda inşa edilmiş yapıların bulunduğu evler kategorimize davet ediyoruz.

Eski tip yapılarda modernliği ve geleneği aynı anda sunmak

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, eski tip yapılar genellikle klasik tarza uygun biçimde dekore edilmiştir ve genel olarak bu tarzın özelliklerini yansıtır.Bu gerçeği anlamanın en kolay yolu, bu tarz yapıların dış cephelerini incelemektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu yapıların dış cephelerinde kırmızı tuğla büyük öneme sahiptir. Bununla beraber, metal olmasa da en azından Fransız balkon olarak adlandırılan dekoratif araçlar da epey yaygındır. Bu eski yapıları modern tarza çevirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, modernliğe yer açarken, eskiyi de tamamen yok etmemektir. Bugün Avrupa'nın çoğu şehrinde, şehrin genel dokusuna aykırı olacak biçimde inşa edilmek istenen saf beton binaların yapı izni alamamasının ana sebebi de budur.

Mutfak

Eski tip binaların mutfakları da o dönemin imkan ve şartlarına uygun biçimde dizayn edilmiştir. İşte bu sebepten ötürü binanızı genel manada yenilerken, mutfağınıza da modernlik katmak isteyebilirsiniz. Bu konuda size verebileceğimiz en temel tavsiye, ankastre mutfak araçlarıdır. Modern tarzın önemli özelliklerini yansıtan bu mutfak araçları, kullanım açısından da oldukça pratiktir. Diğer bir yandan, mutfakta koyu tonlara yer vermek, dekorasyonunuzun geleneksel tarzın gölgesinden kurtulmasına yardım edecektir. Baltera mimarlık firmasına ait olan bu örnekte de görebileceğiniz üzere, metal kullanımı özellikle modern tarzın olmazsa olmazlarındandır. 

Yatak odası

Klasik Yatak Odası homify Klasik

Klasik tarz dekore edilen yatak odalarında oldukça hakim olan unsurlardan ilki tek renk kullanımıdır. Bununla beraber bu renklerin de beyaz ya da daha sıradan renkler olmaları, başka bir deyişle klasik tarzda dekore edilen yatak odalarında aykırı renklerin kullanılmaması, modern tarzda dekore edilmek istenilen yatak odalarında aykırı renk kullanımının güzel bir alternatif olmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte, özellikle eski tipte dizayn edilen binalarda bulunan yatak odalarını modernleştirmek adına, modern tarza uygun biçimde dizayn edilmiş aksesuarlar da kullanabilirsiniz. 

Çift kanatlı kapılar

Eski tip binaların olmazsa olmazlarından biri de bu çift kanatlı kapılardır. Günümüzde hala yoğun biçimde rastlama imkanına sahip olduğunuz bu kapılar, dönemin özelliklerine uygun biçimde dizayn edilmiştir. Eğer eski tarzda bir binayı modern çizgiye uygun olarak yeniden dekore etmek niyetinde iseniz, böylesi şık bir kapıdan vazgeçmek yerine farklı bir renge bürünmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem modernliğe yer açmış olursunuz, hem de böylesi şık bir kapıdan da vazgeçmezsiniz…

Banyo

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, eski tarza uygun biçimde dekore edilen binalardaki banyolar genellikle küçük ve basit bir küvetten oluşmaktaydı. Fakat günümüzde mekan olarak banyoya verilen önemin arttığını görüyoruz. Bu da banyolarınızda kullanabileceğiniz dekoratif araçların sayısının artması anlamına gelmekte. Eğer eski tip bir binaya sahipseniz ve bu binanın banyosunu da yenilemek istiyorsanız, modern motiflere sahip olan zemin kaplaması tercihi ile işe başlayabilirsiniz. Bunun yanında farklı ve aykırı renklere sahip olan mobilyalar da bu konuda size oldukça yardım edecektir. 

Pratik depolama alanları

Innovative storage solutions. Modern Koridor, Hol & Merdivenler Chase Furniture Modern
Chase Furniture

Innovative storage solutions.

Chase Furniture

Depolama denilince, eski tarz binalarda, akıllara genellikle bodrum katları ya da ardiyeler gelmekteydi. Binanın türüne bağlı olarak tavan araları da depolama konusunda güzel alternatifler arasında yer almaktaydı. Fakat modern tarzda dekore edilmiş olan binalara bakıldığında, depolama probleminin birtakım yaratıcı dokunuşlarla çözüldüğü kolayca görülebilir. Bu örnekte de görebileceğiniz gibi, hem elbise dolabı, hem de ayakkabılık olan bu alan, merdiven altında bulunan ve kullanılmayan bir alan iken, basit bir dokunuşla oldukça faydalı hale getirilmiş durumda. 

Evleri modernize etmekle ilgili bu yazıyı siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!