homify 360°: Yeniden yaratılan teraslı ev | homify

homify 360°: Yeniden yaratılan teraslı ev

Aydin Sanli Aydin Sanli
Hover House Sophie Nguyen Architects Ltd Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Büyükler her zaman Dış görünüş aldatıcıdır. derler. Gençler buna pek inanmasalar da tecrübeleri arttıkça bunun doğru bir yargı olduğunu görürler. Sadece insanların değil, binaların dış görünüşü de aldatıcıdır. Londra civarında imar izinleri ve tarihi eser statüsü yüzünden dış görünüşleri değiştirilemeyen bir çok tarihi ev var. Bunun amacı elbette tarihi dokuyu korumak. Öte yandan bu sayede antika taşlarla döşeli teraslı dönem evlerine, yeni yapılmış kutu gibi bir evin komşu olması önleniyor. 

Bugün homify'da Sophie Nguyen Architects tarafından gerçekleştirilen sıra dışı bir genişletme projesine şahit olacağız. Eklemeler genelde binalara eklidir ama bu örnekte ekleme bu son derece güzel İngiliz evinin altına müstakil iki yatak odası olarak yapılmış. 

Mütevazı dış cephe

Dışarıdan bakıldığında, ev içeride ve aşağıda yapılan modern değişiklikleri çok da yansıtmıyor. Demir kapının altından baktığınızda, alt katla ilgili küçük bir bilgiye sahip olabiliyorsunuz ama içeri girene kadar gerçek değişikliği fark etmeniz mümkün değil. 

Açık planlı yaşam alanı

Zemin kat döşemeleri sökülmüş ve iç duvarlar akıllıca kaldırılarak ekstra mekan ve hacim kazanılmış. Gördüğünüz gibi bu iki bölümü ayıran duvarın ortadan kaldırılmasıyla dışarıdan gelen ışık iki bölümün de aydınlanmasına neden olmuş. Evin eski moda dış görünüşü içeride saklı modern ve şık ortam için hiçbir ipucu vermiyordu. 

Mobilyalar ve dekorasyon tarzında özel bir anlayış sergilenmiş ve mekan yüzyıl ortası mobilyaları ve aksesuarlarıyla donatılmış. Yemek masasının üstünde asılı olan lamba bembeyaz alana sarı ışık vererek hoş bir ambiyans oluşmasına neden olmuş. Bauhaus tarzı bir mimariye sahip mekanda renkli dokunuşlar sadece sarı ve kırmızı renklerle yapılmış. 

Mekansal bağlantılar

Bu resimde yeni eklenen alt kata dair bir izlenim ediniyorsunuz. Aşağı kata ışık gelmesi için yukarı kat zeminin bir kısımında cam kullanılmış. Yani aşağı katın tavanının bir kısmı şeffaf. Böylelikle alt kat karanlık kış günlerinde bile aydınlık ve ferah görünüyor. 

Geometrik

Eve çok başarılı bir mimari geometri de uygulanmış. Bunun en büyük kanıtlarından biri kolonu sarmalayan kırmızıya boyanmış merdiven. bu açıdan cam tavanın tamamını görebiliyorsunuz. Bu dahice çözümün alt katı nasıl da aydınlattığına şahit oluyorsunuz. 

Işık ve aydınlık

Gördüğünüz gibi zeminin altında yeni yaratılan bu bölüm son derece aydınlık ve ferah. Odanın ön tarafını oluşturan boydan boya cam yukarıdan da ışık girmesine yardımcı oluyor. Dışarının beyaza boyanması da bu aydınlık duygusuna yardımcı oluyor ve en köşedeki yerler bile aydınlanıyor. 

Bu yazıyı beğendiyseniz şu yazı da ilginizi çekebilir. 

homify 360°: Datça’da özel bir yazlık ev

Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!