Duvarları dekorlarını nişlerle süslemek için 16 parlak fikir | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Duvarları dekorlarını nişlerle süslemek için 16 parlak fikir

Meral Eser Meral Eser
Minimalist Koridor, Hol & Merdivenler grupoarquitectura Minimalist
Loading admin actions …

Klasik mimaride kemerlerle birlikte niş öğelerine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Duvar dekorlarını hem estetik hem de işlevsel unsurlarla hareketlendirmenizi sağlayan nişler, çağdaş ve modern yapılarda da göze hitap eden göz alıcı örnekleriyle karşımıza çıkıyor. Sanat eserleri ve objeleri sunmak için yapılan dekoratif nişler, doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurlarıyla daha da çarpıcı hale geliyor. Paravan niteliği taşıyan nişlerden, estetik unsurlarla dizayn edilen niş modellerine kadar 16 farklı örneği bir araya getirdik, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

1. Şık aydınlatma unsurları

Doğru ve ölçülü aydınlatma unsurları ile nişlerinizde objeleri sunum amaçlı kulllanabilir, daha şık bir görünüm için ışıklandırma ile vurguyu belli bir alana yöneltebilirsiniz.

2. Uygulanacak stil ve tarzı belirleyin

Yaşam alanlarında karakteristiği belirleyebilen nişler, uygulanacak stil ve tarza göre klasik zarafeti yansıtabilir ya da modern öğeler çarpıcı ve dinamik bir görünüm sağlamanızı kolaylaştırabilir.

3. Simetri unsuru

Oturma odası dekorasyonuna görsel açıdan simetri unsuru ahenk ve uyum katacaktır. Duvar dekorlarında kullanılan resimler ve diğer objelerle birlikte niş modelini simetri unsuruna uygun dizayn ettirebilirsiniz.

4. Natürel renkler

Bej, krem ya da kahverengi tonları natürel renkler arasındadır. Muntazam ışıklandırma ile cazip niş dekorları oluşturabilir, doğallık ve huzur veren bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

5. Pencere altı dekoratif nişler

Pencere altı ölü alanlar küçük duvar nişleri için ideal alanlar olarak değerlendirilebilir. Örnek projede Zen  tarzı rahatlatıcı ve dingin atmosfere katkı sağlamak için, doğal taşlarla ve natürel dokularla dizayn edebilirsiniz.

6. Koridora ritim katmak

Uzun bir koridor boyunca döşeme zemini alanından tasarruf etmek için, duvar nişlerini dekoratif amaçlı kullanabilir, duvar dekorlarındaki hareketliliklerle koridora ritim katabilirsiniz.

7. Işık vurgusu

İç mekana şıklık katan bir iç bahçe dizaynı için, dekoratif nişlerin ışık vurgusu ile aydınlatılması ile daha da şık bir dekor haline geliyor. 

8. Şömine için çok amaçlı niş

Hem dekoratif, hem de işlevsel amaçlı şömine için ayrılan nişler ev dekorasyonunda fark yaratacak. Ayrıca, homify'da dekoratörler tarafından dizayn edilen birçok farklı stilde proje bulabilir, ilham veren fikirler edinebilirsiniz.

9. Paravan niteliğinde nişler

Alanları görevlerine göre ayırırken her zaman bölücü duvara gerek kalmıyor. Dekoratif bitki saksıları ve çiçeklerle muntazam ışıklandırmanın uygulandığı örnek niş modelinde olduğu gibi, paravan niteliği taşıyan modelleri ihtiyaçlarınıza göre tercih edebilirsiniz.

10. Nişlerde mobilya kullanımı

Modern Koridor, Hol & Merdivenler TAFF Modern

Döşeme zemini alanından tasarruf etmek için nişleri değerlendirebilirsiniz. Amaca yönelik mobilya ürünleri, kanepe ya da sandalyeler, sehpa ya da dolap sistemleri ile niş alanları verimli kullanabilirsiniz.

11. Sanata yer açmak

Karakteristik öğelerle ev dekorasyonunda fark yaratabilir, antikalardan sanat eserlerine birçok objeyi sergileyebileceğiniz dekoratif amaçlı nişler dizayn edebilirsiniz.

12. Resimlere ayrılan nişler

Modern Koridor, Hol & Merdivenler ESPACEA Modern

Resim ve portreler için ahşap raf dizaynı şık ve göze hitap eden bir görünüm elde etmiş. 

13. Duvarı ölçek almak

Eğer dekoratif amaçlı duvar içinde bir nişe yer ayıramıyorsanız, örnek görseldeki gibi niş için oluşturabilecek paneller ve duvar dekorları ile çarpıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.

14. İşlevsel amaçlı dizayn edilen nişler

Merdiven altı ölü ve boş alanları fonksiyonel sistemlerle açık raflar dizayn edebileceğiniz nişler kullanabilir, ya da ihtiyaca göre okuma köşesi oluşturup oturma alanı dizayn edebilirsiniz.

15. Gömme dolap içi nişler

Duvarlarınızdan birinde gömme dolap dizayn ediyorsanız, açık raf sistemlerini uygulayabileceğiniz nişler dizayn ettirebilirsiniz. Böylelikle dekoratif objeler sergileyebilir ya da işlevsel amaçlı kullanabilirsiniz.

16. İlham veren dekoratif nişler

Çiçeklerle donatılan bu örnekte görüldüğü gibi, natürel öğeler ve doğal renklerin ahengini duvar nişlerine taşıyabilirsiniz. İstenilen atmosferi oluşturmak için işlevsel amaçla değerlendirebileceğiniz gibi, zarafete odaklanarak dekoratif öğelerle süsleyebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Duvar dekorlarına estetik katan 9 şahane örnek’ yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu duvar nişlerini siz de beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!