Oturma odasında kullanılan kumaşlarda son trendler neler ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Oturma odasında kullanılan kumaşlarda son trendler neler ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Hampstead Heath Apartment Eklektik Oturma Odası Bhavin Taylor Design Eklektik
Loading admin actions …

Bir dekorasyona karakteristik ruh kazandıran, sahip olduğu minik ayrıntılardır. Dekorasyonu dekorasyon yapan, onun sahip olduğu kimliği ortaya çıkaran her ne kadar genel hatlar olsa da, bir dekorasyonda en çok dikkati hiç şüphesiz minik ayrıntılar çeker. Vazgeçilmez örneğimiz olan bahçelerden örnek vererek geleneği bozmayalım… Örneğin bir bahçede en çok alan kaplayan ögelerden biri, kesinlikle peyzaj düzenlemesidir. Hatta peyzaj düzenleme konusu, alansal büyüklüğü indirgenemez bile. Çünkü bahçenin her noktasında hakimdir. Fakat bir bahçe dekorasyonunda en çok dikkat çeken noktaların peyzaj düzenlemesine ait olduğunu düşünüyorsanız, sizinle aynı fikirde olmadığımızı belirtmek istiyoruz… Çünkü başta da belirttiğimiz üzere, bir dekorasyonda en çok dikkat çeken noktalar, genellikle çok uç ve spesifik noktalardır. Aslında bu tarz detayların ilgi çekici olması, detayların doğası gereğidir. Tekrar bahçe örneğinden bahsedecek olursa, geniş geniş taş yolların aksine kimi zaman bir bahçe dekorasyonunda en çok dikkat çeken nokta, oldukça nadir bulunan bir çiçek türü olabilir. Ya da bahçenizin ortasına koyduğunuz bir Buda heykeli veya göz alıcı bir saksı bahçenizdeki tüm ilgiyi üzerine çeken öge olabilir. Tüm bu örneklerden çıkarılması gereken şey, dekorasyonda göz alıcılığın her zaman hacimle doğru orantılı olmadığıdır. Kimi zaman ihtimal dahi verilmeyen minik bir ayrıntı, konuklarınızın dikkatini çarpabilir. 

Baştan beri bahsetmeye çalıştığımız bu temel ilke, dekorasyonun her noktasında geçerlidir. Yani bizim verdiğimiz örnek olan bahçe dekorasyonlarından ziyade, evinizdeki her odada minik detaylar göz alıcı bir kimliğe bürünebilir. Bugünkü yazımızın yıldızı olan oturma odalarında ise, bu konu daha da zengindir. Çünkü oturma odaları, doğaları gereği çok fazla ayrıntıyı içinde barındırmaya müsait olan mekanlardır. Bu da oturma odalarının detay cenneti olmasını sağlar. Peki oturma odalarının bu denli detaya ev sahipliği yapmasını sağlayan sebep nedir ? Öncelikle, mobilyalarında dekoratif araçlar olduğunu belirtmek gerek. Aslında düşünecek olursanız, mobilyaların bile kendilerine has bir takım akımları olması, dekoratif amaçla kullanılabilir olduklarının en büyük göstergesidir. İşte bu sebepten ötürü, mobilyalar oturma odanızı detaylandırmak açısından sıkça kullanılabilecek bir alternatiftir. Yani, estetik açıdan göz alıcı bir oturma odasına sahip olmak niyetinde iseniz, sade mobilyalar yerine canlı ve renkli mobilyalar tercih ederek oturma odanıza can verebilirsiniz. Oturma odasına detay kazandıran seçeneklerden biri de hiç şüphesiz aksesuarlardır. Aksesuarlar her türlü dekorasyonda ve tarzda tercih edilebilecek ögelerdir. Fakat sık sık tercih edilen tarzlar arasında bulunan minimalist dizaynlar, aksesuarlara çok da sıcak bakmaz. Buna rağmen, oturma odanızda çeşitli aksesuarlara yer vererek, konuklarınızın ilgisini o yöne çekebilirsiniz. Bu sayede hem dekorasyonunuz göz alıcı hale bürünür, hem de dekorasyonunuzdaki eksik/yanlışlar bir nebze de olsa kamufle olur. Sizleri yazımızın asıl konusuna hazırlamak adına, aksesuar kelimesinin anlamı üzerinde bilgilendirmek istiyoruz. Aksesuarlar, genel işleyişe müdahale etmeyen fakat yine de bütünün bir parçası olan ögelerdir. Bu tanıma dikkat edecek olursanız, özellikle oturma odalarında kullanılan kumaşların da bir aksesuar olarak değerlendirilebileceğini görürsünüz. Peki oturma odasında tercih edilecek kumaşlar ne tür özelliklere sahip olmalı ? Öncelikle sağlam ve dayanıklı olması gerektiğini belirtmemiz gerekecek. Çünkü, oturma odası diğer alanların aksine sık sık kullanılan ve deforme olmaya elverişli mekanlardır. Bu tarz alanlarda kullanılacak dayanıksız kumaşlar, uzun vadede zarar görebilir. Diğer yandan, zor kirlenir ve kolay temizlenebilir olması gerek. Çünkü bu denli yoğun kullanılan bir alanda, çeşitli kazaların oluşması neredeyse kesin gibi. Şu ana kadar, oturma odasında kullanılabilecek kumaşların fonksiyonel yönlerinden bahsettik. Peki ya oturma odasında kullanılabilecek kumaşların estetik özellikleri nasıl olmalı ? Bu sorunun cevabını anlayabilmek için, sizleri görsel örnekleri incelemeye davet ediyoruz…

Bu yazımızda sizlerle sınırlı sayıda örnek paylaşacağız. Fakat daha fazla örneğe yakından bakmak isteyen okurlarımız, homify'ın oturma odası kategorisini ziyaret ederek, profesyoneller tarafından seçilmiş yüzlerce örneğe yakından bakabilirler.

Geometrik şekiller

Hampstead Heath Apartment Eklektik Oturma Odası Bhavin Taylor Design Eklektik
Bhavin Taylor Design

Hampstead Heath Apartment

Bhavin Taylor Design

Oturma odasında kullanılan kumaşlarda etkisini her daim koruyan desenlerden ilki, geometrik desenler. Özellikle üçgen, daire ve diğer basit geometrik şekillerin yanı sıra, altıgen ve sekizgen gibi şekiller de sık sık tercih ediliyor. Kimi zaman bal peteği olarak da nitelendirilebilecek olan bu desenler, oturma odanızda fark bir doku yaratabilir. Göz alıcı çizgilere sahip olması sebebi ile de, oldukça şık bir oturma odasına sahip olmanızı sağlayabilir. 

Hepsini birbirine karıştırın

Klasik Oturma Odası homify Klasik

Sıradaki örneğimiz ise, desenlerden ve dokulardan ziyade renkler üzerinde sahip olduğu etki ile sık sık tercih edilen bir yöntem. Özellikle canlı bir oturma odasına sahip olmak isteyen okurlarımız tarafında kullanılma potansiyeline sahip olan bu teknik, temelde tüm renkleri birbirine karıştırmayı hedefliyor. Eğer geniş bir oturma odasına ve bu örnektekine benzer bir koltuk takımına sahipseniz, bu teknik sayesinde oldukça hareketli bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Bu örnekte ise, bahsetmeye çalıştığımız tekniğin koltuk kırlentleri aracılığı ile gerçekleştirildiğini görüyoruz. Eğer bu denli çok sayıda koltuk yastığının fonksiyonel ya da pratik olmadığını düşünüyorsanız, özellikle tül perdelerinizi farklı farklı renklerden seçerek aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Üstelik neredeyse saydam olan tül perdeleriniz, bu denli canlı renklerle bir araya gelince çok daha hoş bir görünüme kavuşacaktır. 

Dokuya sahip olan kumaşlar

Evinizde geçirdiğiniz sürenin önemli bir kısmında size ev sahipliği yapan oturma odaları, sahip olduğu detaylar sayesinde sizi ve misafirlerinizi oldukça etkileyebilir. Oturma odasında kullanılan bu detaylardan biri olan kumaşlarda, kendine has bir dokuya sahip olan türleri tercih ederek gerekli etkiyi yaratmak mümkün. Peki ya kendine has bir dokuya sahip olan kumaş ne demek ? Aslında bakacak olursanız, bu noktada dokudan kastımız belli motiflerin tekrar edilmesi ile ortaya çıkan desenler. Bu örnekte ise, belli bir kalıba sığmayan motifin sürekli tekrar edilmesi ve siyah-beyaz gibi temel bir tezatla birleşmesi, ortaya oldukça çarpıcı bir sonucun çıkmasını sağlamış. 

Karışık dokular ve sıcak renkler

Eklektik Oturma Odası homify Eklektik

Oturma odanızda kullanacağınız kumaş türlerinde işinize yarayabilecek yöntemlerden biri de, renk olarak sıcak tonlara sahip olan kumaşları tercih etmek. Özellikle klasik ve minimalist tarz için güzel bir alternatif olan bu kumaşlar, sakin ve göz alıcı yapısı sayesinde oturma odanıza hoş bir sıcaklık katabilir. Özellikle pastel tonlarıyla bezenmiş kumaşlar tercih ederek, oturma odanızın kendine has sakin ve huzurlu bir atmosfere bürünmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Hayvan figürleri

Bu örnekte ise, sıra dışı bir yöntemle karşınızdayız. Bu örneği daha baştan sıra dışı olarak nitelendirmemizin nedeni, yapılan tercihler arasında pek sık başvurulmuyor olması. Oturma odasında kullanılabilecek olan kumaşlarda, çeşitli hayvan figürlerine yer vermek de pekala bir alternatif. Bu örnekte bir köpek figürüne sahip olan koltuk kırlenti görüyoruz. Tıpkı bunun gibi, özellikle yastıklarda ve perdelerde, kedi, köpek, zürafa, fil gibi sevimli hayvanların figürlerine yer verebilirsiniz. Bu yöntem oturma odası için kullanılabileceği gibi, çocuk odası dekorasyonlarında da pekala güzel bir alternatif olabilir. 

Değişik renklerin bir arada kullanılması​

Klasik Oturma Odası homify Klasik

Oturma odanızdaki kumaşları dekore ederken yardımından faydalanabileceğiniz son yol ise Hakan Helvacıoğlu imzalı. Egzotik desenlere sahip olan bu örnekte asıl dikkat edilmesi gereken nokta, belli renklerin başka renklerde aynı anda kullanılması. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan görüntü ise oldukça estetik olma özelliğine sahip. Diğer yandan bir rengi başka bir renge entegre ederek, hatta iç içe kullanarak dahi oturma odanızda farklı bir dekorasyona imza atmanız pekala mümkün…

Oturma odasında kullanılan kumaş trendleriyle ilgili bu yazıyı siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!