Sade ve mütevazı Türk mutfaklarından 10 fikir | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sade ve mütevazı Türk mutfaklarından 10 fikir

Özlem K. Özlem K.
KURTKÖY DOĞA ATA RES.MUTFAK PROJESİ Modern Mutfak İÇ MİMAR EGEMEN Modern
Loading admin actions …

Bu sayfamızda tamamı ülkemizde tasarım ve üretim yapan mutfak firmalarının çalışmalarından derlenmiş 10 şık, sade ve işlevsel mutfak modeli göreceğiz.

1. Alt üniteler ile üst üniteleri farklı renkte yaptırabilirsiniz

Mutfak Tasarımı ve Uygulamaları Modern Mutfak FG Mimarlık Modern Mozaik
FG Mimarlık

Mutfak Tasarımı ve Uygulamaları

FG Mimarlık

Mutfağınızın şekli ve stili nasıl olursa olsun, üst dolapların rengini alın taşları ve duvarlarla aynı renkte yaptırtarak mekanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Alt ünitelerde renk konusunda özgür davranmak mümkün. İster koyu bir renk isterse de doğal ahşap görünümlü bir yüzeye komple beyaz duvarlar, alın taşları ve üst ünite kapakları çok yakışır.

2. Alt üniteleri geniş çekmecelerden oluşan, kolay kullanımlı bir mutfak yaptırabilirsiniz

CCT 173 Project in Trabzon Modern Mutfak CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 173 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Eski tip mutfaklarda genelde alt üniteler de, üst üniteler de kapaklı raflardan oluşuyor, yalnızca bir ya da iki set de klasik çekmece oluyordu. Günümüzde ise mutfak teknolojisinin de ilerlemesinin etkisiyle çok daha kaliteli, sağlam, ağırlığa dayanıklı ve kolay çekilip itilen çekmeceler imal edilebiliyor. Yeni tip çekmee rayları sayesinde tabaklarınızı ve tencerelerinizi dahi geniş çekmecelerde saklayabilir, kullanmak istediğinizde öne çekerek kolayca istediğiniz eşyaya ulaşabilirsiniz.

3. Modernize edilmiş beyaz kırsal stil mutfakların modası kolay kolay geçmez

Beyaz yüzeylerin ahşap tezgahla kombine edildiği, modernize edilmiş mutfak stilleri hem son derece çağdaş bir görünüm ortaya koyuyor hem de sıcak ve samimi bir mutfak atmosferi sağlıyor. Son derece sade bir yapıya sahip olmaları nedeniyle, mutfaklarınızda kırsal stili tercih edebilir, uzun yıllar boyunca trendi bir mutfak kullanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

4. Kuzeye bakan veya doğal gün ışığından mahrum mutfaklar için sarı mükemmel bir renk seçimidir

Selçuk Villa Modern Mutfak BAGO MİMARLIK Modern
BAGO MİMARLIK

Selçuk Villa

BAGO MİMARLIK

Mekana sıcak ve samimi bir hava katan en popüler mutfak rengi sarıdan başkası değil! Hele ki mutfağınız kuzey cepheliyse ya da pek iyi doğal gün ışığı alamıyorsa. Bu tüyoyu yalnızca mutfaklarınız için değil, diğer odalarınız için de kullanabilirsiniz. Eğer duvarları sarıya boyamak fazla sizin için fazla cesur bir eylemse, bu sıcak rengi odanıza dekoratif aksesuarlarla da getirebilirsiniz.

5. İnce uzun bir mutfağa özel yapım, dar ve uzun bir depolama çözümleri yaratmak mümkün

Narlıdere'de Yeni Bir Yaşam, İzmir Minimalist Mutfak ACS Mimarlık Minimalist
ACS Mimarlık

Narlıdere'de Yeni Bir Yaşam, İzmir

ACS Mimarlık

Türk evlerinde sıklıkla karşılaştığımız bir mutfak şekli olan ince uzun mutfaklar kullanış olarak en zor mutfak tipidir ancak uzman mutfak planlayıcıları bu tür mutfaklar için de işlevsel ve aynı zamanda şık çözümler üretebiliyorlar. 

6. Sevimli bir oturma köşesi yaptırabilirsiniz

Bir ya da iki kenarı duvara yapışık olan, bu nedenle de oldukça iyi alan tasarrufu sağlayan bir bank ve önüne koyacağınız bir yemek masası hem çok sevimli bir görünüm oluşturacaktır hem de mekanın optimum kullanılmasını sağlayacaktır. Bankın karşı tarafına masanın altına girecek sandalyeler ya da tabureler yerleştirilebilir.

7. Küçücük bir mutfak dahi stil sahibi olabilir

Mutfak firmaları doğal olarak çalışmalarını en çok gösterebilecekleri geniş ve ferah mutfak fotoğraflarını paylaşıyorlar ancak arada küçük alanda çok iş başaran, stil sahibi mutfak modelleri de görebiliyoruz. Unutmayın, gerçek hayatta (!) bu firmaların hepsi ufak mutfaklar için de kusursuz tasarımlar yapıyor.

8. Çekmece gibi görünen ekstra tezgah

Eğer tezgahınız fazla uzun değilse, çekmece formatında, öne doğru çekilerek açılan bir raf daha yaptırabilirsiniz. Bu rafı ekmek kesme tahtası olarak dizayn ettirebileceğiniz gibi, ocağın hemen yakınında servis alanı olarak da kullanabilirsiniz.

9. Tabandan tavana mutfak dolapları

Filiz Ozcan Yaz Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Filiz Ozcan Yaz

Bilgece Tasarım

Mutfakların büyük çoğunluğunda alt ünite ve üst ünite şeklinde iki parça halinde dolaplar bulunuyor, bazılarında ek olarak bir de tabandan tavana kiler dolabı yer alıyordu. Günümüzde ise bir duvarı boydan boya kaplayan kiler tipi dolaplar yaygınlaşmaya başladı. İçinde ankastre elektrikli eşyaların da yer aldığı bu dolaplar, muazzam depolama alanları oluşturuyor. 

10. El yapımı alın taşları döşetebilirsiniz

Son örneğimiz ise, mutfağınız istediği kadar küçük ve mütevazi olsun, onu şık ve benzersiz bir hale getirebileceğinizin kanıtı: El yapımı, eşsiz seramikler. Alın taşı olarak da adlandırılan ve tezgah ile üst üniteler arasında yer alan duvarı kaplayarak sudan bu alanın sudan etkilenmesini engelleyen seramikleri özel tasarım olarak yaptırabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, 'Mutfak yaptırmak isteyenlere model olacak 10 Türk mutfağı' başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu mutfak modellerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!