Sıcağa ve neme dayanıklı 10 zemin alternatifi | homify

Sıcağa ve neme dayanıklı 10 zemin alternatifi

nihal e. nihal e.
Design Spirits Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Bir yaşam alanı için zemin, her şeyden önce tamamlayıcı bir unsur olduğu için çok önemlidir. Yatak odası, salon veya mutfak dekorasyonlarında hem ısı yalıtımı hem de dekoratif özelliği ile ön plana çıkan zeminler görsel anlamda da hayatınıza renk katmaktadır. Suya dayanıklı parke veya sızdırmaz özelliği bulunan fayansların yanı sıra çok fazla alternatife zemin modeli size avantaj sağlamaktadır. Ahşabın doğallığından yanaysanız su geçirmez laminat tercih edebilir, doğal olduğu kadar hayranlık uyandırıcı güzelliğe sahip olan bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Suya dayanıklı parke kullandığınızda daha ekonomik zemin dekorasyonları yapabilirsiniz.

Profesyonel anlamda zemin dekorasyonları yapan iç mimarlar alternatif zemin modelleri olarak suya dayanıklı laminat tercih etmektedirler. Bu durumun temel nedeni laminatın; hem suya dayanıklı olması hem de görsel olarak üst düzey bir zarafete sahip zemin yapılabilmesidir. Evinizde özel bir zemin dekorasyonu yapmak isterseniz suya dayanıklı malzemeler kullanmalısınız.

Yeni bir eve taşındığınızda yahut sıfırdan ev inşa ettiğinizde dekorasyonla ilgili konulardan biri de döşeme seçimidir. Zemin için estetik bir perspektiften düşünmek cazip gelse de farklı döşeme türlerinin ayrı seviyelerde bakım gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer baştan hesaba katmazsanız daha sonra bakım işlemi başınızı ağrıtabilir. Bugün özellikle tropikal iklime uygun olan, yani yüksek sıcaklık ve neme dayanıklı zemin malzemesi üzerine konuşacağız. Bu malzemeler aynı zamanda soğuk hava koşulları için de kullanışlıdır.

Parlak zeminler

Salon veya oturma odaları için ışıl ışıl, parlak zeminler tercih ederek muhteşem dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Temizliği kolay olan epoksi, fayans, seramik zeminler tercih edebilirsiniz. Temizlik yaparken yüzey estetiğini korumak adına doğru yöntemleri kullanmalısınız. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz '' En yaygın 9 zemin türü için 9 farklı temizleme yöntemi '' yazımıza göz atabilirsiniz.

​1. Mermer

Mermer çok dayanıklı bir malzeme olmasının yanı sıra geçmişten beri lüksü temsil eder. Ek olarak farklı tonlara sahip olması her zaman popülaritesini arttırır. Diğer avantajları ise parlak bir yüzeye sahip olması ve paspasla çabucak temizlenmesidir. Aynı zamanda lekeleri emmez.

​2. Pvc zemin kaplama

Zemin için yalnızca döşeme değil kaplama malzemeleri de oldukça kullanışlıdır. Özellikle son yıllarda moda olan pvc zemin kaplamanın en büyük yararı son derece düşük maliyetli olmasıdır. Üstelik sınırsız renk ve desen seçeneğine sahiptir. İsterseniz ahşap ya da mermer taklidi bir kaplama dahi kullanabilirsiniz.

​3. Parlak beton

Beton, genellikle dış malzeme olarak ele alındığından döşeme seçenekleri ile ilgili tartışmalarda göze çarpmaz. Bununla beraber minimalist ve endüstriyel stilin ortaya çıkışı ile birlikte beton iç mekan potansiyelini tanımaya başlıyor. Cilalı beton, nemi absorbe etmez. Böylece mutfak ve yemek odası gibi mekanlar için mükemmel bir alternatif haline gelir. Örnekte görebileceğiniz gibi en sade dekorlarla uyumlu basit bir şıklığa sahiptir.

​4. Sert ahşap zemin

Parke zeminler bazı zorluklar çıkarabilir; örneğin kolayca çizilebilir ve su ile temas ettiğinde şişme ve çürüklere karşı savunmasızdır. Bununla birlikte zemine doğru bakım yapılırsa bu sorunların hepsinden kurtulabilirsiniz. Sadece hangi ahşabı seçeceğiniz ve nasıl bir bakım uygulamanız gerektiğini bilin. Gerekirse uzmanlardan yardım alın.

​5. Cilalı kireçtaşı fayansları

Modern design kitchen with island, handles Schmidt Kitchens Barnet Minimalist Mutfak Orta Yoğunlukta Lifli Levha Gri
Schmidt Kitchens Barnet

Modern design kitchen with island, handles

Schmidt Kitchens Barnet

Rustik veya Akdeniz tarzı oluşturmak için kireç taşı fayansları müthiş bir seçenektir. Hem taş dayanıklılığına sahipler hem de ayaklarınızın altında daha yumuşak bir doku hissedersiniz. Farklı renklerde kullanabileceğiniz gibi cilalayarak parlak bir görünüm de elde edebilirsiniz.

​6. Laminat parke

Parke zemin görünümünü severseniz, ancak bütçeniz buna izin vermezse, laminat parke mükemmel bir alternatiftir. Yerleşmeniz basit, yani kendi başınıza yapabileceksiniz, ve ahşap tahılın doğal güzelliğine sahipken, su hasarına ve dökülmelerine karşı çok daha dirençlidir.

​7. Porselen karolar

Porselen karolar yüksek sıcaklık ve nem durumunda oldukça elverişli bir seçenektir. Mermer zeminde olduğu temizliği çok kolaydır. Paspasla ile hızlıca silinerek temizliği halletmek mümkündür. Aynı zamanda parlak yüzeyi evin ışıltısı arttırır.

​8. Taş

Taş en sağlam ve en güvenilir yapı malzemesidir. Ancak bununla beraber hiç de ucuz sayılmaz. Bu nedenle masraflı yenileme maliyetlerinden kaçınmaz için planlama aşamasında mutlaka iyi bir uzmandan yardım alınmalıdır. Taş yapı olarak aşınmaya ve suya karşı dayanıklıdır. Dekoratif açıdan da etkileyici görünmesi bir artısı.

​9. Renkli mozaik fayanslar

Banyo veya mutfağınıza biraz renk vermek istiyorsanız mozaik karoların kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Mozaik fayansların temizliği kolay olup bakımı masraflı değildir. Üstelik size estetik açıdan her türlü seçeneği sunar.

​10. Halılar

Halıların bu listeye dahil olmadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni ise yüksek nem sebebiyle halının nemi emip hızla küflenme riski taşıyor olmasıdır. Ancak yine de halının rahatlatıcı dokunuşunu tamamen kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Alternatif olarak düzenli olarak temizlenebilen; toz ve bakterilerin dayanmasını önlemek için havalandırılabilen bir halını kullanın.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Evinize yaptırmak isteyeceğiniz 10 ahşap giysi dolabı' başlığına bakabilirsiniz.

Bu zemin önerilerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!