ROCOCO: modern tarz Kış Bahçesi

Salonunu genişletmek isteyenler için 7 şahane örnek

Homify TR Homify TR
Google+
Loading admin actions …

Modern evlerin en büyük sıkıntılarından biri de küçülen alanlar ve çeşitliliği her geçen gün artan ev eşyaları ve genişleyen ihtiyaçlardan ötürü evlerin mevcut alanlarına bir türlü sığamamak oluyor. Bundan dolayı da son yıllarda en sık yaptırılan ev renovasyonlarından biri de çoğunlukla balkonu salona katacak şekilde planlanan oturma odası genişletme projeleri pek tabii ki. Salonunuzu genişletmenin elbette birden fazla yolu var ve farklı estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlara göre farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Biz bugün bu yazımızda homify sayfalarında öne çıkan salon genişletme projelerinden 7 tanesini değerlendireceğiz. Umarız evini genişletmek isteyen okurlarımız için ilham verici olur.

Hem balkon hem oturma odası

Balkonu salona katmanın farklı yolları olduğunu söylemiştik. Salonunuzu genişletirken balkonunuzun yaz ve bahar aylarındaki keyfinden vazgeçmek istemiyorsanız bu örnekteki gibi bir model tam size göre. Açılır kapanır cam paneller sayesinde kışın şahane bir kış bahçesi, yazınsa açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz iyi dizayn edilmiş bir balkon!

Güneşli ve ferah bir planlama

Geniş balkonun bütünüyle salon alanıyla birleştirildiği bu ferah ve aydınlık tasarımda ise parlak beyaz tonlarının hakimiyeti genişletilmiş alanın daha aydınlık ve pozitif enerjili olmasına sebep oluyor. Ayrıca salona katılan balkonun cephesinde kullanılan geniş camlar da mekanın gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmasını sağlıyor.

Kapalı bahçe!

Ada İnşaat – Katlanır Cam Balkon Sistemleri:  tarz Teras
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Açık havanın keyfini çıkarmak için illa ki bahar ve yaz aylarını beklememize gerek yok aslında. Bahçenize bu örnekte olduğu gibi tavanından duvarlarına kadar her şeyiyle cam bir eklenti inşa ettirirseniz o halde en yoğun kış soğuklarında ve yağmurlu sonbahar günlerinde bile dışarıdaki doğallığın ve açık havanın keyfini sürebilirsiniz. Üstelik evinizin salonuna da hoş bir eklenti olarak, mesela bu projedeki gibi yemek odasını bu alana taşıyarak oturma alanını da ferahlatabilirsiniz.

Planlı ve şık bir genişletme projesi

Sıradaki örneğimiz ise mimari açıdan göz dolduruyor. Planlı bir şekilde evin ilk katına şık ve göz alıcı bir eklenti projesi hayata geçirilmiş. Çift camlı PVC kapı ve pencerelerle ısı yalıtımı maksimum düzeyde sağlanırken aynı zamanda bahçe manzarası da olabildiğine içeriye taşınabiliyor. Çatı ve zemin çalışmasının da ayrıntılı bir planla uygulandığı bu eklentiyi artık kapalı balkon olarak değil, ekstra bir oda olarak görmek mümkün. Evin ilk katındaki geniş salona açılan kapısıyla bu şık alan bahçesinde yer olan ve mimari olarak genişletilmeye uygun olan evlere sahip olanlar için ilham verici olacaktır.

Tarz, keyif ve konfor bir arada!

Bu apaydınlık, ışıl ışıl ve tarzıyla gözlerimizi kamaştıran kış bahçesi projesi de ahşap ve camın yalın estetiğinden faydalanılarak dizayn edilmiş. Eşsiz bir doğayla bütünleşen bu projede tavanın eğimli yapısı sayesinde her mevsim konforlu ve keyifli, aynı zamanda da bakımı ve temizliği kolay bir ekstra yaşam alanı elde edilmiş. Klasik Chesterfield model kanepenin benzersiz bir tarz kattığı yaşam alanı minimalist stilli bir oturma odası gibi dekore edilmiş.

İç açıcı ve nefes alan bir oturma odası

ROCOCO: modern tarz Kış Bahçesi
ROCOCO

Orangery lounge extension

ROCOCO

Bu projede de eve sonradan eklenmiş bir oda ile karşılaşıyoruz. Kırmızı tuğladan inşa edilmiş olan eski eve bembeyaz duvarlarıyla modern bir doku katan bu eklenti geniş camları ve yalın görünümü ile iç açıcı ve nefes alan bir oturma odası ortaya çıkarıyor.

Avluyu değerlendiren tasarım

Apartman boşluğu ya da atıl durumdaki avluları değerlendirmek de salonlarımızı genişletmenin harika yollarından biri. Bu örnekte kullanışsız bir pozisyona sahip olan avluya minik bir bahçe inşa edilerek oturma odası benzersiz bir ferahlığa kavuşturulmuş. 

Küçük bir hatırlatma: Salonunuzu genişletmek için belediyeden gerekli izinleri almanız gerektiğini unutmayın ve bu konuda mutlaka profesyonel mimarlardan destek alın.

Bu salon genişletme projelerini siz de beğendiniz mi?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!