Salonunu genişletmek isteyenler için 7 şahane örnek | homify

Salonunu genişletmek isteyenler için 7 şahane örnek

Homify TR Homify TR
homify Modern Kış Bahçesi
Loading admin actions …

Salonunu genişletmek, balkonu kapatarak salona eklemek hem balkonu daha işlevsel olarak kullanma fırsatı verir hem de daha geniş bir salona sahip olma imkanı sağlar. Balkonu odaya katmak için profesyonel iç mimarlar ile çalışmalısınız. Taşıyıcı kolonlara zarar vermeden balkonu kapatmak ve ev genişletme işlemi yapmak için tecrübeli iç mimarlardan yardım almalısınız. Balkon türüne ve tipine göre balkonu odaya katma modelleri bulunduğundan iç mimarlar ile çalışarak en doğru yöntemi seçebilirsiniz. Balkonu odaya katmak ve balkonu kapatırken dış cephe estetiğine zarar vermemek çok önemli olduğundan seçeceğiniz yöntem için gereken malzemeleri de dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

Balkonu salona dahil etme işlemi, salon genişletme sürecinin ilk aşamasıdır. Bu nedenle balkonun kapatılması için hafif malzemeler kullanmalı, balkonu taşıyan kolonlara ekstra yük oluşturmamalısınız. Balkonu odaya katma modelleri arasından hangisini tercih ederseniz edin hafif malzemeler seçmeniz balkon kullanımı açısından çok önemlidir.

Modern evlerin en büyük sıkıntılarından biri de küçülen alanlar ve çeşitliliği her geçen gün artan ev eşyaları ve genişleyen ihtiyaçlardan ötürü evlerin mevcut alanlarına bir türlü sığamamak oluyor. Bundan dolayı da son yıllarda en sık yaptırılan ev renovasyonlarından biri de çoğunlukla balkonu salona katacak şekilde planlanan oturma odası genişletme projeleri pek tabii ki. Salonunuzu genişletmenin elbette birden fazla yolu var ve farklı estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlara göre farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Biz bugün bu yazımızda homify sayfalarında öne çıkan salon genişletme projelerinden 7 tanesini değerlendireceğiz. Umarız evini genişletmek isteyen okurlarımız için ilham verici olur.

Cam tavanlar

Salonu genişletirken hem aydınlık hem de geniş bir salon yaratabilirsiniz. Cam tavanlı bir teras veya balkon salonunuzun daha ferah ve daha aydınlık olmasını sağlayacağı gibi salonunuzu genişletmeniz içinde size avantaj sağlayacaktır.

Aydınlık salonlar

Balkon veya terası kapatarak salonunuzu genişletebilirsiniz. Salonunuzun hem aydınlık hem de ferah olması için cam paneller kullanarak şeffaf duvarlar oluşturabilirsiniz. Bu durum aydınlık ve ferah bir salona sahip olma fırsatı sunacaktır. Salon içinde yer işgal etmemesi için sürgülü kapı modelleri tercih edebilirsiniz. Sürgülü kapı modeli seçerken '' Yer tasarrufu sağlayan 14 farklı sürgülü kapı modeli '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Hem balkon hem oturma odası

Balkonu salona katmanın farklı yolları olduğunu söylemiştik. Salonunuzu genişletirken balkonunuzun yaz ve bahar aylarındaki keyfinden vazgeçmek istemiyorsanız bu örnekteki gibi bir model tam size göre. Açılır kapanır cam paneller sayesinde kışın şahane bir kış bahçesi, yazınsa açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz iyi dizayn edilmiş bir balkon!

Güneşli ve ferah bir planlama

Geniş balkonun bütünüyle salon alanıyla birleştirildiği bu ferah ve aydınlık tasarımda ise parlak beyaz tonlarının hakimiyeti genişletilmiş alanın daha aydınlık ve pozitif enerjili olmasına sebep oluyor. Ayrıca salona katılan balkonun cephesinde kullanılan geniş camlar da mekanın gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmasını sağlıyor.

Kapalı bahçe!

Katlanır Cam Balkon Sistemleri Ada İnşaat Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Açık havanın keyfini çıkarmak için illa ki bahar ve yaz aylarını beklememize gerek yok aslında. Bahçenize bu örnekte olduğu gibi tavanından duvarlarına kadar her şeyiyle cam bir eklenti inşa ettirirseniz o halde en yoğun kış soğuklarında ve yağmurlu sonbahar günlerinde bile dışarıdaki doğallığın ve açık havanın keyfini sürebilirsiniz. Üstelik evinizin salonuna da hoş bir eklenti olarak, mesela bu projedeki gibi yemek odasını bu alana taşıyarak oturma alanını da ferahlatabilirsiniz.

Planlı ve şık bir genişletme projesi

Sıradaki örneğimiz ise mimari açıdan göz dolduruyor. Planlı bir şekilde evin ilk katına şık ve göz alıcı bir eklenti projesi hayata geçirilmiş. Çift camlı PVC kapı ve pencerelerle ısı yalıtımı maksimum düzeyde sağlanırken aynı zamanda bahçe manzarası da olabildiğine içeriye taşınabiliyor. Çatı ve zemin çalışmasının da ayrıntılı bir planla uygulandığı bu eklentiyi artık kapalı balkon olarak değil, ekstra bir oda olarak görmek mümkün. Evin ilk katındaki geniş salona açılan kapısıyla bu şık alan bahçesinde yer olan ve mimari olarak genişletilmeye uygun olan evlere sahip olanlar için ilham verici olacaktır.

Tarz, keyif ve konfor bir arada!

Bu apaydınlık, ışıl ışıl ve tarzıyla gözlerimizi kamaştıran kış bahçesi projesi de ahşap ve camın yalın estetiğinden faydalanılarak dizayn edilmiş. Eşsiz bir doğayla bütünleşen bu projede tavanın eğimli yapısı sayesinde her mevsim konforlu ve keyifli, aynı zamanda da bakımı ve temizliği kolay bir ekstra yaşam alanı elde edilmiş. Klasik Chesterfield model kanepenin benzersiz bir tarz kattığı yaşam alanı minimalist stilli bir oturma odası gibi dekore edilmiş.

İç açıcı ve nefes alan bir oturma odası

Orangery lounge extension homify Modern Kış Bahçesi
homify

Orangery lounge extension

homify

Bu projede de eve sonradan eklenmiş bir oda ile karşılaşıyoruz. Kırmızı tuğladan inşa edilmiş olan eski eve bembeyaz duvarlarıyla modern bir doku katan bu eklenti geniş camları ve yalın görünümü ile iç açıcı ve nefes alan bir oturma odası ortaya çıkarıyor.

Avluyu değerlendiren tasarım

Apartman boşluğu ya da atıl durumdaki avluları değerlendirmek de salonlarımızı genişletmenin harika yollarından biri. Bu örnekte kullanışsız bir pozisyona sahip olan avluya minik bir bahçe inşa edilerek oturma odası benzersiz bir ferahlığa kavuşturulmuş. 

Küçük bir hatırlatma: Salonunuzu genişletmek için belediyeden gerekli izinleri almanız gerektiğini unutmayın ve bu konuda mutlaka profesyonel mimarlardan destek alın.

6 adımda mükemmel bir teras nasıl yapılır?
Arrow navigation 3b3136b1
Bu salon genişletme projelerini siz de beğendiniz mi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!