Şıkır şıkır ev diye ben buna derim!

Aydin Sanli Aydin Sanli
APPARTAMENTO PIAZZA BOLOGNA_ROMA, ArchEnjoy Studio ArchEnjoy Studio Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Bugün sizi İtalya'nın başkenti Roma'da ARCHENJOY tarafından tasarlanan 150 metrekarelik harika bir eve götüreceğiz. Evin tasarımı için 100.000 euro harcanmış ama ortaya çıkan mükemmel sonucu görünce, bu bedelin her kuruşunun hak edildiğini söyleyebiliriz. Ev sahibi profesyonelimize, temel olarak, misafir ağırlamaya, davetler vermeye ve partiler düzenlemeye yetecek kadar ferah bir alana sahip olma isteğiyle başvurmuş. Projede bu kriter temel alınmış. Ortaya çok zarif ve işlevsel bir mutfak ve mutfakla bağlantılı geniş bir yaşam alanı çıkmış. Kaliteli ve estetik malzemeler ve dengeli renk tonlarıyla rafine ve sofistike bir sonuç elde edilmiş. Sizi daha fazla meraklandırmadan turumuza başlayalım ve sonuca tarifimizle değil, gözlerinizle görerek şahit olun.

Olağanüstü bir mutfak

Mutfağın olağanüstü olduğu konusunda siz de bizimle aynı görüşte misiniz? Mutfak U-şekilli bir tasarıma sahip. Karşı duvarda ankaster mutfak cihazları yer alıyor. Cihazlar ve dolaptan başlayan tezgah, fotoğrafın bize yakın kısmındaki yarımadayla kesintisiz olarak devam ediyor. Bu tasarım sayesinde mutfakta hareket imkanı arttırılmış ve ocağın da bulunduğu yarım ada sayesinde evde misafir olmadığı zamanlarda kullanılacak bir yemek masası da oluşturulmuş. Siyah ve beyaz karşıtlığının hakim olduğu mutfakta bir takım dekoratif elementle ortama renk katılmış. Bunlardan en dikkat çekici olanlar rafta duran ve egzotik kültürlere ait olduğu belli olan renkli kaplar.

Mutfağınızın hareket alanı kısıtlıysa ve bu nedenle mutfağınızı yenilemeyi düşünüyorsanız, farklı mutfak modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yemek odası

Mutfak oturma odasından siyah metal çerçeve içinde cam bir bölmeyle ayrılmış. Çerçevedeki siyah odanın mekanın tasarımında faydalanılan siyah-beyaz kontrastına uygun biçimde seçilmiş. Cam bölme, iki mekanı bölmesine rağmen, iki mekan arasındaki devamlılığın önüne geçmiyor. Mutfağın bu açılır kapanır bölmeyle oturma odasından ayrılabilmesi, mutfaktaki yemek kokularının yaşam alanını geçmesine engel oluyor ama öte yandan beton bir duvarın yapacağı gibi mekanı daraltmıyor. 

Sürgülü kapılar

Az önce de bahsettiğimiz gibi oturma odası ve mutfağı ayıran cam bölme sürgü ve eçılıp kapanabiyor. Sürgülü kapı çözümleri, çok geniş alanların söz konusu olmadığı durumlarda çok işlevsel çünkü açılıp kapanır kapılar gibi, açıldıklarında yer işgal etmiyor.

Zarif bir yaşam alan

Bu resimde yemek masasının yanı sıra oturma odasının genel görünümüne de şahit olabiliyoruz. Oturma odası yüksek pencereler sayesinde bolca gün ışığı alıyor ve son derece ferah görünüyor. Elbette bu feralıkta duvarda, zemin dçşemesinde ve mobilyalarda tercih edilen açık renklerin de rolü büyük. Aydınlatmaya değinmeden geçmeyelim. Başarılı aydınlatma sayesinde evin geceleri de iç karartmayacak bir mekan olacağı garanti. Tavandaki spot ışıkların yanında asma tavan etrafındaki gizli aydınlatma mekanı ışıl ışıl bir hale getiriyor.

Oturma odası

Oturma odasında beyaz renk ve bej tonlar hakim. Ancak bu nötr renk kompozisyonun monoton bir sonuç çıkarması ihtimali canlı yeşil bitkilerin enerjisiyle ortadan kaldırılmış. Oturma odasının bu atmosferinin çok zarif olduğunu, zamana meydan okuyacak ve hiçbir zaman modası geçmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Yemek masası

Yemek masası evin genel ambiyansında önemli rol oynuyor. Metal iskeletli tasarım ürünü masanın yüzeyi keskin olmayan hatlara sahip ince bir mermerden oluşuyor. Masanın yumuşak çizgilerine uygun olarak sandalyelerde yuvarlak hatlara sahip. Sandalyelerin iskeleti de masanınki gibi metalden. Bu yemek masası seçkin konukları ağırlamak için birebir.

Yatak odası 1

Yatak odasında da evin diğer bölümlerinde olduğu gibi beyaz renk hakim. Hatta yatak odasında beyaz dışında başka bir renge rastlanmıyor. Bu da odayı son derece ferah ve dingin hale getiriyor.

Yatak odası 2

Bu yatak odasında dikkat çekici olan yatak arkasındaki duvar. Yatağın iki kenarında duvara entegre çekmeceler bulunuyor. Duvar yatak seviyesinin üstünde içe girinti yaparak bir raf işlevi görüyor. Buraya gece lambaları, mumlar, ya da yatmadan önce okuduğunuz kitapları koymak mümkün.

Banyo 1

Evin iki banyosu bulunuyor. Bu küçük banyo minimalist bir anlayışla tasarlanmış ve beyazın rengin hakimiyeti söz konusu. Lavabonun modern çizgileri banyoya karakter katıyor.

Banyo 2

Bu banyonun karakterini ise duvardaki seramikler belirliyor. Geometrik desenlerle modern bir estetiği yansıtıyorlar.

Küvet ve duş

İkinci banyoda sadece duş değil, günün yorgunluğunun atılabileceği keyifli bir küvet de bulunuyor.

Bu ev hoşunuza gittiyse şu eve de bir göz atın deriz.

Bu daire projesini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!