Bahçeşehir'den başarılı bir modernizasyon çalışması | homify

Bahçeşehir'den başarılı bir modernizasyon çalışması

Aydin Sanli Aydin Sanli
BAHÇEŞEHİR MAVİTASARIM MİMARLIK
Loading admin actions …

Evinizin tasarımı artık ihtiyaçlarınızı karşılamıyor mu? Sizi çok iyi anlıyoruz. Çünkü teknoloji ve tasarım trendleri her geçen gün değişiyor ve eski dekorasyonlar günümüz ihtiyaçlarını karşılık veremiyor. Örneğin bundan 20-30 yıl önce tasarlanmış bir binada, ankastre mutfak cihazları bile hesaba katılmazken, artık kurutma makineleri için de gereken alanın ve altyapının da düşünülmesi gerekli hale geldi. Ya da yer işgal eden açılır kapanır kapaklı gardırop ve dolapların yerine, sürgülü kapı teknolojileriyle yer tasarrufu sağlamak mümkün olabiliyor.

Eski evlerin bir modernizasyon çalışmasıyla, hem bugünün gereksinimlerine cevap vermesi hem de estetik olarak çehre değiştirmesi sağlanabiliyor. Yapı sektöründeki gelişmeler ve teknolojik ilerleme, özellikle mutfak ve banyolarda yenilenmeyi bir gereklilik haline getirdi. Bugün sizi, bu doğrultuda elden geçirilen bir villaya götüreceğiz. Villa İstanbul Bahçeşehir'de bulunuyor.

İlk yapılaşmaya başladığında villalardan oluşan irili ufaklı sitelerin yayıldığı Bahçeşehir, İstanbul'un bu anlamdaki en eski uydukentlerinden biri. Haliyle, bu villaların tasarımları da yapıldıkları dönemin estetiğini yansıtıyor. Bugün göreceğimiz villa, Mavi Tasarım Mimarlık'ın başarılı çalışmasıyla yeniden hayat bulmuş. Banyo ve mutfağı yenilenen villada, bazı mekanların yeri de değiştirilerek, sorunlu fonksiyonlar ortadan kaldırılmış ve yaşama alanı rahatlatılmış. 

Gelin lafı fazla uzatmayalım ve bu değişikliklere bizzat şahit olun.

Country ve modernin sentezi

BAHÇEŞEHİR / mutfak MAVİTASARIM MİMARLIK
MAVİTASARIM MİMARLIK

BAHÇEŞEHİR / mutfak

MAVİTASARIM MİMARLIK

240 m²lik villanın mutfağı da bir hayli geniş. Ancak yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi, villanın ilk yapıldığı dönemlerde ankastre cihazlardan ya da mutfak adalarından söz etmek mümkün değildi. Bu gelişmeler, mutfağın baştan aşağıya yenilenmesini gerektiren teknolojik gelişmeler. Bunun yanı sıra, estetik anlamda da değişikliğe ihtiyaç duyuluyor. 

Villanın resimde gördüğünüz yeni mutfağında, country ve modern tarzların bir sentezini görmek mümkün. Geniş de olsa, mutfak alanını boğmamak amacıyla, özellikle açık rengin tercih edildiği mutfak, son derece şık bir görünüme sahip. Krem tonların hakim olduğu mutfakta renk dengesi ise mutfak tezgahı ve mutfak adasının yüzeyindeki koyu renkli granitle sağlanmış.

Mutfak adası

BAHÇEŞEHİR / mutfak MAVİTASARIM MİMARLIK
MAVİTASARIM MİMARLIK

BAHÇEŞEHİR / mutfak

MAVİTASARIM MİMARLIK

Mutfak adaları, hem yemek hazırlama alanı hem de yemek masası olarak işlev görerek büyük kolaylık sağlıyor. Gerçi bu geniş mutfakta ayrıca bir yemek masasına da yer verilmiş, ama mutfak adasının, bu denli büyük bir villaya sahip ev sahiplerinin kalabalık davetlerinde, mutfak tezgahına ek bir yemek hazırlama alanı olarak çok kullanışlı olacağını söyleyebiliriz. 

Mutfağın geniş pencereleri, gün ışığının içeri bolca girmesini sağlayarak, mutfağın ferah atmosferini daha da ferah hale getiriyor.

Yemek masası ve vitrin

BAHÇEŞEHİR / mutfak MAVİTASARIM MİMARLIK
MAVİTASARIM MİMARLIK

BAHÇEŞEHİR / mutfak

MAVİTASARIM MİMARLIK

Mutfağın geniş kullanım alanı sayesinde mutfak da, adanın yanı sıra bir yemek masası ve vitrine de yer verilebilmiş. Tasarım ürünü olan masa ve vitrin de genel mutfak tasarımının bir parçası olarak değerlendirilmiş ve mutfak dolapları ve mutfak adasıyla aynı çizgilere sahip. 

Misafir olmayan günlerde yemek masası ev sahiplerinin yemeklerde daha samimi bir ortam sağlama amacına hizmet edecek gibi görünüyor. Vitrinde ise günlük kullanım servis takımları haricindeki yemek takımlarının saklanması mümkün. 

Mutfak duvarları da genel renk skalasına uygun biçimde kaplanmış. Sadece duvarlarınızı boyatarak, ya da yeni duvar kağıtlarıyla kaplatarak bile, evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Aynalı gardırop

BAHÇEŞEHİR / yatak odası MAVİTASARIM MİMARLIK
MAVİTASARIM MİMARLIK

BAHÇEŞEHİR / yatak odası

MAVİTASARIM MİMARLIK

Koyu renk mobilyaların eve zafaret kattığı bir gerçek, ancak küçük yaşam alanlarında koyu renk kullanımı riskli olabiliyor. Çünkü mekanı boğup, küçük olan alanı daha da daraltma ihtimalleri söz konusu. Ancak bu villadaki gibi geniş kullanım alanlarına sahipseniz, koyu renklerden kaçınmanız için bir neden yok. Resimde gördüğünüz yeni tasarlanan gardırop da hem rengi hem de geniş depolama alanıyla yatak odası için başarılı bir dokunuş olmuş.

Vestiyer

BAHÇEŞEHİR / vestiyer MAVİTASARIM MİMARLIK
MAVİTASARIM MİMARLIK

BAHÇEŞEHİR / vestiyer

MAVİTASARIM MİMARLIK

Vestiyerler misafirleri karşılayn ilk unsurlardan biridir. O yüzden hem estetik, hem de kullanışlı olmaları gerekir. Ayrıca evlerin planlarından kaynaklı kolon ve kiriş boşlukları ve girintileri değerlendirilerek, vestiyerler için ekstra alan ihtiyacı da ortadan kaldırılabilir. Bu resimdeki vestiyerde de bu noktalar göz önünde bulundurulmuş. Gömme vestiyerin, ayakkabı rafları, çekmeceler ve askılıkla etkin bir depolama alanı işlevi göreceği aşikar.

Büyük banyo

Villanın iki adet banyosu bulunuyor. Fotoğrafta büyük banyoyu görüyorsunuz. Tıpkı mutfak dolaplarındaki gibi country ve modern çizgilerin bir bileşimi olan açık renk banyo dolabı, koyu renkli granitle dengelenmiş. Geniş aynaların banyoları ferahlattığı da yadsınamaz bir gerçek. Banyoda kullanılan geniş ayna, şık aydınlatma aplikleriyle desteklenerek şıkır şıkır bir banyo yaratmış.

Küçük banyo

Küçük banyodaki daha klasik çizgilere sahip dolaplar, ankastre çamaşır makinesi bölümüyle dikkat çekiyor.

Nefesinizi kesecek bir villa görmeye hazır mısınız? Cevabınız evet ise şöyle buyurun.

Bu ev projesini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!