Mutfak dolaplarının içi nasıl olmalı? 18 örnek | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mutfak dolaplarının içi nasıl olmalı? 18 örnek

nihal e. nihal e.
5 dakika - Mekansal Hizmetler Modern Mutfak 5 dakika Deneyim Tasarımı / Experience Design Modern
Loading admin actions …

Kapaklı ya da kapaksız, modern ya da rustik, her biri farklı ve yaratıcı 18 mutfak dolabına gelin hep birlikte göz atalım.

​1- Tavana dek uzanan çekmeceler

İlk örneğimizde iki adet tavana dek uzanan beyaz duvar rafları görüyoruz. Bu rafların yarısına kadar çekmece yapılmış. Çekmecelerin avantajlı tarafı iç kısmı tamamen kapatmayıp hangi ürünün bulunduğu göstermesi.

​2- Dar dolaplar

İkinci örnekte kırsal stilde dekore edilmiş cazip bir mutfak var. Açık tonlu dolaplar uçuk yeşil renginde. Üst dolapların bir kısmı camlı olup iç kısımda da yeşil tonu kullanılmış. Bu dolapların ilginç özelliği oldukça dar olup tabakların dikey olarak da sergilenebilmesi.

​3- Tezgah içine raf

İskandinav Mutfak BKBS İskandinav

Bir hayli yaratıcı olan bu örnekte ise mutfak ekipmanının bir parçası olan ada tezgah yaratıcı bir şekilde tasarlanmış. Koyu yeşil tezgah duvarın iç kısmına iki adet ahşap yapılmış. Farklı boyut ve şekillerdeki raflar dekoratif amaçlı kullanmak için ideal.

​4- Yukarı doğru açılan kapaklar

ZEN BODRUM Modern Mutfak ARTHUR&MILLER Modern
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Mutfak dolaplarınızın üst kısmı çok büyük değilse eğer kapakları yana açmak yerine yukarı doğru açılan modelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle eni boyundan büyük olan dolaplar için avantajlıdır.

​5- Raylı sistem

Urban Myth: modern tarz , Modern
Urban Myth

Magic Corner Solution

Urban Myth

Köşe dolaplar için en kullanışlı yöntem raylı dolaplardır. Böylece dolaba malzeme yerleştirmek ve en uzak noktaya erişmek çok kolay hale gelir.

​6- Küçük raflık

Fotoğraftaki beyaz renkli pürüzsüz gömme dolabın üst kısmına eklenmiş ahşap raflık yaratıcı bir fikir.

​7- Kapaksız dolaplar

Daha önce kapağı yukarı doğru açılan üst dolap modeli görmüştük. Bu defa ise kapaktan tamamen vazgeçilerek açık dolap tercih edilmiş.

​8- Eğlenceli modeller

Edenbridge Eklektik Mutfak Johnny Grey Eklektik
Johnny Grey

Edenbridge

Johnny Grey

Resimdeki dolap tasarımı kolay kolay karşınıza çıkacak bir model değil. Hem renkli hem de çok yaratıcı. Ayrıca son derece fonksiyonel kullanılmış.

​9- Köşe dolap

Modern Mutfak homify Modern

Ada tezgahın alt kısmının dolap olarak kullanılması pek şaşırtıcı değil. Ancak daha kullanışsız bir yer olan köşe kısmının dolap yapılması oldukça yenilikçi.

​10- Derin dolap rafı

Lisa Melvin Design : modern tarz , Modern
Lisa Melvin Design

Countryside Retreat – Living Space

Lisa Melvin Design

Dolapların tasarımı mutlaka standart olmak zorunda değil. Mutfağınızın boyutlarına göre çok farklı modeller bulabilirsiniz. Resimdeki dışarıdan belli olmayan derin raflık bu duruma iyi bir örnek.

​11- Kapaklarında ardında sürpriz mutfak

Mutfak dolaplarını yalnızca tabak çanak saklamak dışında farklı amaçlarla kullanmayı düşündünüz mü hiç? Örneği tamamen bir mutfağı dolapların içine sığdırmak? Neden olmasın!

​12- Kırsal tarzda çekmece şıklığı

Fotoğrafta her bir detayı ayrı bir zenginlik barından şahane bir kırsal mutfak örneği görüyoruz. Farklı boyutlardaki siyah çekmeceleri ise tencereleri saklamak için ideal.

​13- Dikine tabaklar

Mutfak dolaplarının standart tasarımı sebebiyle tabakları üst üste koyarız genellikle. Resimde ise tabakları dikine yerleştirebilmek için şahane bir dolap tasarımı yapılmış.

​14- Sürgülü kapılar

Mutfak araç gereçlerinin dağınık görünümünden hoşlanmıyorsanız tamamen yok etmeye ne dersiniz? Sürgülü kapılar ardına gizleyerek ferah bir mutfak ortamı yaratmak mümkün.

​15- Tamamen ahşap

Açık raflardan oluşan şahane mutfak örneği rustik stilde tasarlanmış. Tüm malzemelerinizin el altında olmasını istiyorsanız açık raflar tam size göre.

​16- Yaratıcı çözümler

Küçük bir mutfağa sahipseniz eğer mutfağı dolaplarla doldurmak pek akıllıca değildir. Bunun yerine resimde olduğu gibi tezgahın ön kısmına ilave bir yer yaparak soslarınızı koyabilirsiniz.

​17- Niş

Rustik mutfağa geri dönelim. Ahşap mutfağın enfes bir tasarımı olan örnekte en üst kısma niş yapılarak tamamen dekoratif amaçlı değerlendirilmiş. Aydınlatma sayesinde daha güzel görünüyor.

​18- Tamamen raf

Son örneğimiz canlı mavi rengiyle olduğu kadar tüm duvarları kaplayan açık raflarıyla da dikkat çekiyor.

Mutfaklarla ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz 'Küçük mutfakları güzelleştirmek için 6 öneri' başlığına bakabilirsiniz.

Bu mutfak dolabı modellerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!