İlham verecek 30 prefabrik ev modeli

Homify Homify
Marlegno
Loading admin actions …

Kendi evinizi yaptırmak istiyorsanız işe farklı yapı sistemlerini araştırarak başlayabilirsiniz. Gelişen yapı teknolojileri sayesinde artık betonarmeye alternatif birçok sistem kullanılıyor ve bu sistemlerin her biri daha yenilikçi ve ekonomik çözümler sunabiliyor. Prefabrik müstakil evler son yıllarda ev yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konut türlerinden biri; arazi sahipleri prefabrik ev malzeme fiyatları ya da prefabrik ev modelleri hakkında bilgi almak istiyorlar. Biz de bu yazımızda size giderek gelişen bir yapı sistemi olan prefabriklerden bahsedeceğiz. Birbirinden güzel 30 örnek modeli bu yazıda bulacaksınız. Yaptıracağınız evin hangi özellikleri taşıyacağına bu yapıları inceleyerek karar verebilirsiniz. Alternatif yapı sistemlerine örnek olabilecek bir başka çözüm için ’Yapı sistemlerine geleneksel bir çözüm: Saman ve kerpiç evler’ başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Prefabrik ev nedir?

Prefabrik evlerden kısaca bahsetmek gerekirse; istenilen metrekarede ve kat sayısında üretilebilen ve dekorasyonu, su ve kanalizasyon sistemi, elektrik tesisatı, ısı ve ses yalıtımı, diğer yapı çeşitleriyle aynı çözümlere dayanan bir modüler yapı sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Modüler ve prefabrike yapılar, tıpkı bir lego gibi parçalardan oluşan, ana malzemeleri fabrikalarda üretilen ve yerleşeceği alana taşınabilen yapılar olarak bilinir. Prefabrik ev modelleri ve içi, bugün kullanıcıların en çok merak ettiği tasarım projelerinin başında geliyor. Üretim ve tasarım teknolojileri ile bugün her ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak küçük ya da büyük prefabrik evler üretilebiliyor. Tek katlı ve küçük bir ev değil daha geniş bir ev istiyorsanız 2 ve 3 katlı prefabrik ev modelleri de oldukça revaçta. Prefabrik ev malzemeleri fiyatları da istediğiniz konut türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, her bütçeye uygun bir seçenek bulmak mümkün.

Modüler yapı türleri

Çelik konstrüksiyon evler ve konteyner evler de birer modüler yapı çeşididir. Prefabrike yapıların betonarmelere göre birçok avantajı bulunmasının yanı sıra neredeyse hiçbir eksiği yoktur. Modüler yapılarda da tıpkı geleneksel mimaride olduğu gibi kullanıcının isteği doğrultusunda üretim yapılır. Isı ve ses yalıtımı gibi konularda betonarme için geçerli olan bütün teknikler uygulanabilir. Ayrıca modüler yapılarda genelde çelik konstrüksiyon kullanıldığı için çok daha dayanıklı ve sağlamdır. Prefabrik çatı modelleri de oldukça dayanıklı, uzun ömürlü ve sağlamdır. Minimum inşaat atığı çıkardığı ve beton sulama gibi ihtiyaçları olmadığı için inşası oldukça ekolojiktir. Betonarme yapılarla aynı konfor ve özelliklerde üretilebilen prefabrike yapıları monte edip yerleştirdikten sonra bile başka alanlara taşıma şansınız vardır. Üstelik hızlı üretimi ve inşası da cabası. Bu kadar çok avantajı bulunan prefabrik yapı modellerine gelin birlikte göz atalım.

1. Tek katlı, kiremit çatılı

Beyaz alçı levhalarla kaplanmış dış cephe eve güçlü bir izolasyon kazandırmış, kiremit çatılı bu prefabrik ev oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü. Bakımlı bir bahçeye ve ferah iç mekanlara sahip.

2. Modern dubleks

İki katlı ve modern bir tasarıma sahip olan bu evin kapı ve pencerelerinde metal jaluziler kullanılmış, çatı yerine teras tercih edilen evin bahçesi de oldukça geniş.

3. Muhteşem bir yazlık

Lüks bir görüntüye sahip olan bu evin balkonlarında şık cam korkuluklar kullanılmış. Beyaz dış cepheli, havuzlu ve bahçeli bu ev tam bir yazlık.

4. Dikkat çekici klasik bir tarz

Ahşap çatı strüktürleri ve ahşap pergolası ile dağ evi havası taşıyan bu prefabrik ev iki katlı ve sağlam bir yapıya sahip. Geniş, kullanışlı ve stil sahibi bu ev herkesin hayallerini süsleyebilir.

5. Güvenlikli tasarım

Dış cephede gri ve beyaz tonlarının kullanıldığı bu yapının brütal bir havası var. Bahçesi çelik çitlerle çevrili olan bu güvenlikli ev aile için ideal.

6. Geniş alana yayılan çift katlı mimari

Dış cephede yalıtımlı alçı levhalar ile ahşap kaplamanın tercih edildiği bu iki katlı evin prefabrik olduğuna inanmak çok zor. Böylesine güzel bir villayı prefabrik fiyatına bulduğunuzda hemen satın almayı düşünmez miydiniz? 

7. Sürdürülebilir modeller

Modern mimari özelliklerinde üretilen prefabrik evler betonarme yapıların taşıdığı bütün özelliklere sahip üstelik daha ekonomik ve ekolojikler. Tıpkı bu sürdürülebilir ev gibi.

8. Masalsı bir güzellik

İç açıcı, sevimli ve kullanışlı bu evi bir apartman dairesinden daha ucuza yaptırabileceğinize inanabiliyor musunuz?

Kendi evinizi yaptırmaya karar verdiniz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız hemen mimarlar ile iletişime geçerek plan yapabilirsiniz. Farklı yapı sistemleri ile çok daha ucuza ev sahibi olmak mümkün. 

9. Farklı malzemeler bir arada

Taş, ahşap ve beton malzemenin bir arada kullanıldığı bu sevimli ev de prefabrik özellikte. Dağ evi, kır evi gibi konseptleri seviyorsanız kendi evinizi yaptırırken bu modeli mutlaka göz önünde tutmalısınız.

10. Modern mimari

İki katlı ve sağlam çatılı prefabrik evlere bir başka güzel örnek. Bu evin dış cephesinde taş, alçı levha ve ahşap malzemeler bir arada kullanılmış. Bakımlı bir bahçeye sahip olan evin iç mekanları da bir harika.

11. 3 katlı prefabrik ev

Prefabrik evlerin üç katlı bile yapılabileceğini biliyor muydunuz? Geniş bir terasa, güvenlikli bir bahçeye ve ferah iç mekanlara sahip olan bu ev kalabalık aileler için ideal.

12. Ömürlük bir aile evi

Mimaride farklı özellikler arıyorsanız cam cephelerle ferahlık kazanan bu modern yapıdan ilham alabilirsiniz. Sonradan genişletilen bu prefabrik yapı tam bir ömürlük aile evi. 

13. Ahşap doğramalar ile güzelleşen dış cephe

Prefabrik ev modelleri ve içi oldukça farklı tasarımlara sahip olabiliyor. Bu da o örneklerden biri… Bu prefabrik ev hem açık tonları hem de güzel bahçesi ile göz dolduruyor. Böyle bir eve sahip olmak yeni nesil yapı sistemleri ile hiç de zor değil.

14. Görkemli ve sıra dışı

Dış cephesinde farklı çözümlerin kullanıldığı bu yapının prefabrik olduğuna inanmak çok zor. Modern bahçesi ve muhteşem iç mekanları ile hayalleri süsleyecek kadar güzel bir ev. 

15. Huzur veren sadelik

Tek katlı ve basit yapılı bu prefabrik ev ahşap çatısı ve kontrast oluşturan dış cephesi ile dikkat çekiyor. Sağlam yapılı ve dayanıklı bu evi bir ömür huzurla kullanabilirsiniz. 

16. Bembeyaz bir güzellik

Beyaz çatısı ve beyaz dış cephesi ile öne çıkan bu prefabrik ev beton sütunlar üzerindeki bir zemine kurulmuş. Böylece evi çevreleyen kullanışlı balkonlar kazanmış.  

17. Konforlu bir tatil evi

Tek katlı ve sade yapılı bu ev tam bir tatil evi olarak tasarlanmış. Bahçesi, havuzu, yarı açık dinlenme alanları ve dekorasyonda kullanılan büyük yemek masası ile kalabalık ailelerin tatil planları için ideal.

18. Kiremit ve ahşap birlikteliği

Kiremit çatı ve ahşap dış cephe kaplaması bir arada kullanılınca insana huzur veren bir görüntü oluşturuyor. Tıpkı bu prefabrik villa evinde olduğu gibi. 

19. Betonarme görünüm

İki katlı ve betonarme görünümlü bu prefabrik evler modern yapıları ile oldukça popüler. Çatı yerine terasın tercih edildiği bu evleri siz de dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. 

20. Alt kat ofis!

Modern bir prefabrik ev yaptırın, üst katı eviniz alt katı iş yeriniz olsun ve bahçesini de dilediğiniz gibi değerlendirin. Adeta rüya gibi!

21. Farklı ve dikkat çekici

Benzer özelliklere sahip prefabrik evlerden farklı bir mimari ile ayrılan bu yapı hem dış cephesi hem de geniş ve ferah iç mekanları ile göz alıyor. 

22. Brüt beton görünümlü dış cephe

Beton dış cephenin brütal görüntüsünden faydalanılmış bu prefabrik ev, her detayı ile benzerlerinden ayrılıyor. Ahşap çitlerle çevrili, havuzlu, yemyeşil bahçeli ve son derece modern. 

23. Prefabrik konak!

Taş bahçe duvarları ile korunan bu yapının dış cephesinde de taş özellikler dikkat çekiyor. Konak görüntüsünü sevenler için oldukça uygun bir ev. Prefabrik çatı modeli de oldukça ilgi çekici.

24. Dingin bir mimari tasarım

Betonarme ve ahşap özelliklerin bir arada kullanıldığı bu prefabrik geniş pencereleri ile pırıl pırıl iç mekanları sunuyor. Böyle bir ev insana huzur verebilir. 

25. Dairesel çatı eğimi

Dairesel çatı eğimi ile kalıpların dışına çıkan bu prefabrik ev hem modern, hem geleneksel, hem kullanışlı hem de şık.

26. Kalabalık aileler için ideal

Ahşap ev hayranlarına zebra dış cephe kaplaması ile göz kırpan bu muhteşem ev kalabalık aileler için biçilmiş kaftan. Sapasağlam bir çatı ve cephe kaplamasına sahip olan bu prefabrik en soğuk şehirlerde bile sıcacık bir ortam sunabilir.

27. Yalın modernlik

Basit yapılı modern prefabriklere bir diğer örnek. Bu evin betonarme olmadığına inanmak çok zor.  

28. Geometrik dizayn

Geometrik şekillere sahip dış cepheler ilginizi çekiyorsa bu eve bayılacaksınız. Bu yapının prefabrik özelliklere sahip olduğuna inanmak oldukça zor.

29. Çağdaş mimari

Modern bir villaya sahip olmak istiyorsanız prefabrik modelleri mutlaka inceleyin belki de aradığınız ev böyle bir prefabriktir. 

30. Sıcacık bir yuva

Girişini canlı çiçeklerle süsleyebileceğiniz, çatılı ve bahçeli bir eviniz olsun istiyorsanız bu prefabrik modelden ilham alabilirsiniz.  

- Prefabrik ev satın alacaksanız…

Prefabrik evler: Satın almadan önce mutlaka bilmeniz gereken 7 şey! başlıklı yazımıza da mutlaka tıklamanızı öneriyoruz.

Bu prefabrik evleri siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!