Ahşap mı granit mi? Hangi mutfak tezgahı daha kullanışlı? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ahşap mı granit mi? Hangi mutfak tezgahı daha kullanışlı?

Homify TR Homify TR
Kitchen island - double overhang Country Interiors Kırsal/Country
Loading admin actions …

Mutfaklar evlerimizin en canlı ve en çok kullanılan alanlarının başında gelir. Bu yüzden mutfak dekorasyonu da en az oturma odanız ya da yatak odanızın dekorasyonu kadar önemlidir. Üstelik mutfak dekorasyonu yalnızca estetik bir konu da değildir. Mutfağınızın tasarımı kullanım kolaylığı başta olmak üzere daha birçok pratik konuda belirleyicidir.

Mutfak tezgahında hangi malzeme?

Kuvars Tezgah İncir Dekor Kırsal/Country Kuvars
İncir Dekor

Kuvars Tezgah

İncir Dekor

Bu yazımızda sizler için mutfakların en önemli parçası konumunda olan mutfak tezgâhlarını inceledik. En sık kullanılan tezgâh malzemelerinden olan masif mutfah tezgahı da dahil, ahşap ve granitin avantaj ve dezavantajlarını saptamaya çalıştık. Dilerseniz bu karşılaştırmaya biraz daha yakından bakalım.

Kolay temizlik

Granit, yaklaşık olarak son yirmi yıldır mutfak tezgâhlarında en sık kullanılan malzemelerin başında geliyor. Son dönemde laminant, ahşap ve eski görkemli günlerine geri dönen mermer de daha iddialı hale geldiyse de, granit kullanımı yaygın olarak devam ediyor. Son derece dayanıklı bir malzeme olan granitin en önemli avantajlarından bir tanesi çok kolay temizlenmesi. Dahası beyaz mermer ya da laminant gibi malzemelere kıyasla çok daha az kir göstermesi de hiç de azımsanmayacak bir avantaj sayılabilir.

Uyumlu estetik

Kitchen island butchers block top Country Interiors Kırsal/Country
Country Interiors

Kitchen island butchers block top

Country Interiors

Bundan kısa bir süre öncesine kadar masif mutfak tezgahı ve işlenmiş ahşabın suyla arası çok kötü olan ve en küçük sıvı temasında bozulan bir malzeme olduğu düşünülüyordu. Bu inanışın kısmen doğru olduğu da söylenebilir. Ancak bugünün modern ahşap işleme teknolojileri sayesinde ahşap da neredeyse doğal taşlar kadar sıvıya dayanıklı hale getirilebiliyor. Bu yüzden de mutfaklarda kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Genellikle maliyetli bir seçenek olan ahşap mutfak tezgahı modellerinin en önemli artıları ise hem kendi başlarına mükemmel, hem de her şeyle uyumlu olan görüntüleri.

İddialı tasarımların gözdesi

Geçmiş yıllarda mermer dediğimizde aklımıza yalnızca klasik beyaz mermer gelirdi. Oysa mermerin sayısız farklı rengi ve dokusu doğada bulunabiliyor. Granit için de benzer bir durum söz konusu. Yani tıpkı laminant tezgâhlarda olduğu gibi granitte de farklı doku ve renkler bulmanız mümkün. Bu da iddialı mutfak tasarımcılarının ve gösterişli mutfakların en önemli malzemeleri arasında granitin bulunmasının önemli sebeplerinden bir tanesi.

Klasik sevenlere

G.HALİLOĞLU ÇEŞME VİLLASI As Tasarım - Mimarlık Rustik
As Tasarım – Mimarlık

G.HALİLOĞLU ÇEŞME VİLLASI

As Tasarım - Mimarlık

Ahşabın en doğal haliyle bile son derece güzel olan görüntüsünü bir yana bırakacak olursak, klasik mutfak dekorasyonlarında mermerle birlikte en çok uyum gösteren tezgâh malzemesi olması da önemli bir artısıdır. Güncel trend ve modaları umursamadan uzun ömürlü bir tasarım yapmak için ahşap mutfak tezgahı modelleri son derece tercih edilebilir seçeneklerdir.

Doğadan gelen uyum

Ahşabın doğal güzelliğine pek çok yazımızda sıklıkla vurgu yapıyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki granit de tıpkı ahşap gibi doğadan gelen ve doğanın güzelliğini taşıyan bir malzeme. Toprak altından çıkan bu harika doğal taş, toprak tonlarıyla müthiş bir uyum gösterme eğilimindedir. Bu yüzden toprak tonlarından hoşlananlar için granit mükemmel bir mutfak tezgâhı seçeneği olabilir.

Her yerde ahşap, her şeyde ahşap

Granitle ahşabı mutfaklardaki kullanımları açısından kıyaslayacak olursak, granitin en net mağlubiyeti tezgâhlar dışında kullanım alanı olmaması olarak gösterilebilir. Oysa ahşap tezgâh modelleri dışında mutfak dolaplarında, zeminlerde, tavanda, çekmece ve raflarda, kısacası bir mutfağın istisnasız her noktasında kullanılabilir. Elbette bu tarz bir yoğunluk herkes için tercih sebebi değildir. Yine de sizin hoşunuza giden buysa, terchiniz ahşap tezgah olmalı, çünkü granit bir mutfak dolabının kapağını açmak hiç de kolay olmayacaktır.

- Mutfak dolabı malzemeleri

Mutfak dolabı modelleri: Akrilik mi membran mı? başlıklı yazımızdan dolap modelleri ve malzemeleri ile ilgili de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

- Tek tıkla ulaşabileceğiniz profesyoneller:

ankstre Halif Yapı Modern Granit

Eğer mutfak tadilatınız için bir profesyonele danışmak istiyorsanız sayfalarımızdaki Mutfak & Banyo Aksamları sekmesinden tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ’mutfak üniteleri’ sekmesini tıklayarak size ilham verecek mutfak tasarımlarına göz gezdirebilirsiniz.

Sizce hangisi daha kullanışlı? Ahşap mı granit mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!