Marvin Architectural:  tarz Pencere

Enerji tasarrufu için yapabileceğiniz 7 şey!

Homify Homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu yaparken genelde zevklerimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda planlama yapıyoruz. Evin stili, konsepti, mobilyaları, renk dengesi derken üzerine yoğunlaştığımız bütün konular görsel özellikler oluyor. Oysa ki büyün hayatımızı geçireceğimiz evin dekorasyonuna başlarken göz önünde bulundurmamız gereken çok daha önemli konular var. Evin sağlamlığı, izolasyonu, enerji tasarrufu, depreme dayanıklılığı, rutubet sorunu olup olmadığı, konforlu ve sağlıklı bir yaşam için çok daha önemli detaylardır. Kuracağınız evde uzun yıllar yaşayacağınız düşünüldüğünde evinizde tasarruf sağlayan özellikler bulundurmak bütçenize kayda değer bir katkı sağlayacaktır. Dekorasyon sırasında ve kullanırken dikkat edeceğiniz birkaç detay sayesinde yıllık giderlerde ciddi tasarruf elde edebilirsiniz. Peki evde tasarruf sağlayabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda sizlere enerji tasarrufu için bazı küçük önerilerde bulunacağız. 

Enerji ve su tasarrufu sadece sizin bütçeniz için değil ekolojik nedenlerle de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yaşadığımız dünyada ciddi bir ekolojik bozulma sorunu ile karşı karşıyayız. Nüfus artışı, enerji kaynaklarının tükenmesi, çevresel kirlenme, küresel ısınma gibi faktörler dünyanın giderek daha sorunlarla dolu bir yer olacağına işaret ediyor. Yaşadığımız dünyayı korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakabilmek için elimizden geldiğince özenli davranmak zorundayız. Enerji ve su tasarrufu sağlamak bu hassasiyet için güzel bir başlangıç olabilir.

1. Güneş enerjisinden faydalanın

Sürdürülebilir özellikte bir ev inşa etmek için uygulanması gereken en önemli çözümlerden biri güneş enerjisi sistemleridir. Güneş enerjisinden faydalanmanızı sağlayan bu sistem size ciddi bir enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bu nedenle ev alırken ya da yaptırırken kaliteli güneş panelleri olmasına dikkat edin. Alternatif enerji kaynakları ve iklimlendirme çözümleri hakkında daha detaylı fikir almak için iklimlendirme uzmanlarına danışabilirsiniz.  

2. Düşük enerji sınıfı beyaz eşyalar tercih edin

Creazione Interiors:  tarz
Creazione Interiors

Kitchen Design (Fridge Area)

Creazione Interiors

Düşük enerji ile çalışan ve enerji tasarrufunda önemli bir payı olan yeni nesil, düşük enerji sınıfı beyaz eşyaları mutlaka değerlendirin. Bu sayede hem faturalarınızı düşürmüş hem de ekolojik fayda sağlamış olabilirsiniz. Enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji hakkında daha detaylı fikirler bulabileceğiniz ’Yenilenebilir enerji çeşitlerinin evlerimize uygulanması’ başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. 

3. Görev aydınlatmaları, led ve spotlar gibi tasarruflu aydınlatma tercihleri

Odada sürekli yanan kocaman bir tavan lambası yerine ihtiyaçlarınıza göre kullanacağınız daha düşük voltajlı lambalar enerji tasarrufu için etkili bir adım olabilir. Örneğin çalışırken yalnızca masa lambası, yemek yerken mutfak spotları ya da kitap okurken lambaderi kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca enerji tasarrufu sağlayan özel ampulleri de değerlendirebilirsiniz.  

4. Ambiyans aydınlatmasını mumlarla sağlayın

The London Candle Company:  tarz Ev İçi
The London Candle Company

Ivory floating candles and ball candles

The London Candle Company

Evinizde ambiyans oluşturmayı seviyorsanız ve bunun için birçok farklı aydınlatma ögesi kullanıyorsanız onları enerji ihtiyacı olmayan mumlarla değiştirebilirsiniz. Üstelik kokulu ve çok dekoratif olanlarını da bulmak mümkün. 

5. Gün ışığından ve doğal havadan faydalanın

Evde enerji tasarrufu sağlarken doğal havadan ve gün ışığından faydalanmak da yararlı olacaktır. Dışarıdaki hava ideal sıcaklıkta olduğu zamanlarda evdeki havayı dengelemek için iklimlendirme çözümleri kullanmak yerine doğal havadan faydalanmayı deneyebilirsiniz.  

6. Doğal ısı ve ışık kaynakları

Gün ışığından faydalanabileceğiniz saatlerde evdeki diğer ışıkları kullanmayarak da etkili bir adım atmış olabilirsiniz, ancak bunun için geniş pencereler ile gün ışığından verim alabilen odalara ihtiyacınız olacak. 

Isıtma sistemlerine ek olarak şömine ve odun sobası gibi doğal ısınma yöntemlerinden de destek alabilirsiniz. 

7. Güçlü bir izolasyon

Evde enerji tasarrufu sağlamanın en etkili çözümlerinden biri de satın alınan enerjiyi daha verimli kullanmanızı sağlayan izolasyon sistemleridir. İyi yalıtılmış bir ev sizi ısı ve enerji kaybından korur.  

Bu enerji tasarrufu ipuçlarına sizin de ekleyecekleriniz var mı?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!