Aykuthall Architectural Interiors – Terasa Açılan Salon Yeni Hali:  tarz

İstanbul'daki eski bir daireye kazandırılan muhteşem teras ve dairenin yeni hali sizi çok şaşırtacak!

Homify Homify
Loading admin actions …

Dönüşüm projelerini ne kadar sevdiğinizi biliyoruz, bu yüzden size sık sık başarılı sonuçlar veren yenileme projeleri tanıtıyoruz. Bu yazımızda ise İstanbul'da bulunan eski bir apartman dairesinin dönüşümünü tanıtacağız. İstanbullu bir firma tarafından gerçekleştirilen bu proje her detayı ile ilgi çekici. 

Evin eski fotoğraflarını yakından incelediğinizde kasvetli, eski ve kullanışsız alanlarla karşılaşıyorsunuz. Projeyi alan mimarlar bu alanların her köşesini elden geçirmiş ve ortaya şaşırtıcı bir değişim çıkarmışlar. Evin dışında kalan bir apartman boşluğunu zekice bir tasarım ile teras olarak eve kazandıran ekip övgüyü hak eden bir iş çıkarmış. Gelin bu çalışmayı daha yakından inceleyelim. 

Değişim projelerine farklı ülkelerden de örnekler görmek isterseniz fikir yazılarımızda arama yapabilirsiniz ya da ’Önce & Sonra: Baş döndürücü değişim’ başlıklı yazımızda ilgi çekici bir başka örnek bulabilirsiniz.    

Bu büyüleyici teras eskiden bir apartman boşluğundan başka bir şey değildi!

İlk bakışta korkutucu gelen ve asla yaşanmaz diye düşündüğünüz mekanlar, detaylı bir bakımla cennet gibi yaşam alanlarına dönüşebilir. Örneğin şık dekorasyonu ve kullanışlı detayları ile öne çıkan bu teras yenilemeden önce bakımsız ve işlevsiz bir apartman boşluğuydu. Projeyi alan ekip, deck kaplama yaparak zeminde kot farkı oluşturmuş ve güzel bir dekorasyonla alanı kullanışlı bir terasa dönüştürmüş. Siz de evinizin kullanılmayan alanlarını basit yenilemelerle değerlendirmek isterseniz mutlaka bir iç mimardan danışmanlık almalısınız. 

Terasın eski hali

Terasın eski haline baktığınızda alanın atıl bırakıldığını kolayca görebilirsiniz. Zemine uygulanan kaplama ve oluşturulan kot farkı terasın ilk adımı olmuş. Ardından ahşap zemin kaplaması, duvarlarda tuğla döşeme ve branda gerili demir korkuluklarla mekan tamamlanmış. Mekanın kaba işleri tamamlandıktan sonra geriye dekorasyon kalıyor. Renkli kumaşlar ve şık bahçe mobilyaları ile dikkat çekici bir dekorasyon oluşturulmuş.

Antrenin eski hali

Bu bakımsız ve karanlık antre birkaç değişiklikle harika bir görüntüye kavuşuyor. Antreden terasın salonuna açılan kapı kasası sökülerek yuvarlak form verilmiş ve duvarlarda açık renk tonları tercih edilmiş. 

Yenilemeden sonra antre

Ahşap zemin döşemesi ile tamamlanan mekanda şık mobilyalar ve aksesuarlar kullanılmış. Bu dekorasyonda kullanılan aksesuar ve mobilyaların her biri farklı dekorasyonlara ilham verebilecek güzellikte.  

Terasa açılan salonun eski hali

Terasa açılan salonun ilk haline baktığınızda kasvetli ve kirli bir oda ile karşılaşıyorsunuz. Tavandan zemine yenilenen bu odada ilk yapılan değişiklik zemin döşemesi ve sağlam bir boya badana oluyor. Kapı ve pencerelerinde yenilendiği ev baştan sona çehre değiştiriyor. 

Yenilemeden sonra salon

Salon zemininde de yine ahşap döşemeler kullanılmış. Beyaz duvarlara oldukça yakışan ve dikkat çekici kumaşlarla kaplı mobilyalar evin karakterini belirlemiş. Doğal ve şık görüntüsünün yanı sıra kullanışlı bir dekorasyon oluşturulmuş. 

Yere kadar açılan pencerenin duvar girintisine kütüphane yerleştirildi

Dekorasyon ve yenileme sırasında evin her köşesi yeniden değerlendirilmiş. En kuytuda kalan kısımlar bile şık dekorasyon çözümleri ile kullanıma açılmış. Kütüphane olarak değerlendirilen bu köşede şık bir okuma koltuğu ve stili tamamlayan aksesuarlar bulunuyor.  

Terasa açılan duvarın eski hali

Apartman boşluğu olarak atıl duran alan, eskiden evin dışında kalıyordu ve yalnızca bu eski pencerelerden görülebiliyordu. Bu alanın eve teras olarak kazandırılmasının ardından duvar da cam kapı olarak yenilenmiş. Radyatörün yeri değiştirilerek pencere yere kadar açılmış ve terasa çıkış sağlanmış. Yan duvarlarda ise alçı duvar çıtaları ile şık bir dekorasyon oluşturulmuş.   

Terasa açılan duvarın son hali

Pencere pervazlarında siyah renk seçilerek kontrast oluşturulmuş ve böylece daha modern ve ferah bir görüntü sağlanmış. Teras ile yeni bir soluk kazanan bu ev adeta baştan yaratılmış. 

Bu dönüşüm projesini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!