Bu evlerin prefabrik olduğuna inanamayacaksınız: 8 örnek! | homify

Bu evlerin prefabrik olduğuna inanamayacaksınız: 8 örnek!

Özlem K. Özlem K.
Casa GG Alventosa Morell Arquitectes Modern Evler
Loading admin actions …

Prefabrik yapı deyince birçok kişinin aklına basit görünümlü, pek de sağlam olmayan, her biri birbirine benzeyen yapılar geliyor olabilir ancak prefabriklerin birçok farklı modeli bulunmakta. Hem malzeme hem de dış görünüş açısından onlarca farklı prefabrik ev modeli mevcut. Dolayısıyla kişisel beğenilerinize uygun, monte edileceklerin bölgenin mimarisiyle uyumlu, farklı yapı malzemeleri kullanılmış ve tamamen farklı stillerde prefabrik evler bulmak mümkün.

- Farklı mimariler

Bugünkü yazımızda farklı mimari stillere sahip ve farklı yapı malzemeleri kullanılarak üretilmiş 8 prefabrik ev göreceğiz. Eğer siz de ev yaptırmayı düşünüyorsanız ancak prefabrik ev konusunda soru işaretleriniz varsa, bu derlememizde yer alan evler soru işaretlerinizi tamamen gidermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, konuyla ilgili incelememiz 'Prefabrik evler: Satın almadan önce mutlaka bilmeniz gereken 7 şey!' başıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

1. Eğimli bir çatı altında, modern ve sade bir ev

İlk örneğimiz ön ve arka cephelerden tek katlı gibi görünen ancak eğimli çatısının altında bir kat daha barındıran 110 m2'lik şık ve sağlam bir ev. Antrasit renkli tuğlaları ve cephesinde yer alan ahşap detayları ile son derece modern ve davetkar bir yapı. Orta Avrupa mimarisinin modernize edilmiş haline kusursuz bir örnek oluşturan bu ev günümüz prefabrik teknolojisinin geldiği noktayı göstermek için harika bir örnek.

2. Çelik taşıyıcılar ve beton paneller ile inşa edilmiş çağdaş bir model

Fotoğrafta görmüş olduğumuz evin temel yapısını çelik taşıyıcılar ve güçlendirilmiş beton paneller oluşturuyor. Yani yaygın bir yanlış bilginin aksine duvarlar sıkıştırılmış kağıttan veya benzeri dayanıksız bir malzemeden yapılmıyor. Tam tersine, bu prefabrik evler en az betonarme evler kadar sağlam ve deprem ve benzeri afetlere dayanımı da daha üst düzeyde. Dış cephede ise doğal taş ve mermer kaplamasıyla ahşap paneller kullanılmış. Ayrıca fiberglas, cam yünü, polietilen ve yalıtım malzemesiyle gerek ısı yalıtımı gerekse de ses yalıtımı bakımından çok başarılı sonuçlar elde edilmiş.

3. Ahşap prefabrik evler de mevcut; isteyene geleneksel isteyene çağdaş bir mimaride

Konteynerlerden oluşmuş gibi görünen bu konut da prefabrik, yani modüler bir yapıya sahip ahşap hazır ev örneği. Kalite/maliyet açısından büyük avantaj sağlayan prefabrik evler, farklı model seçenekleri, kısa sürede üretilip monte edilmeleri ile özellikle kırsal alanlarda büyük avantaj sağlıyor. Üstelik ahşap prefabrik ev isteyenler için de muhteşem bir seçim.

4. Geleneksel ahşap hazır ev

AHSB - AHŞAP EV MODEL B Kuloğlu Orman Ürünleri Prefabrik ev
Kuloğlu Orman Ürünleri

AHSB – AHŞAP EV MODEL B

Kuloğlu Orman Ürünleri

Bu örnek ise ülkemizden bir marangozluk firmasından bir ahşap prefabrik ev örneği. Altyapı çalışması önceden gerçekleştirilmiş olan bir arsaya bir hafta ya da on gün gibi oldukça kısa sürelerde monte edilebilme imkanı var.

- İç mekanlar

AHSB - AHŞAP EV MODEL B Kuloğlu Orman Ürünleri Minimalist Oturma Odası
Kuloğlu Orman Ürünleri

AHSB – AHŞAP EV MODEL B

Kuloğlu Orman Ürünleri
Bu ahşap prefabrik yapının iç mekanları da göz dolduruyor. Ahşap sıcaklığı, modern bir dekorasyonla bir arada!

5. Ülkemizden bir başka model, hem de yalnızca 70 bin TL maliyetli

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut homify Modern Evler
homify

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut

homify

Fotoğrafta yine ülkemizden bir prefabrik ev örneği görüyoruz. Tüm uygulamalar için kaliteli malzemeler kullanılan, her detayı özenle hayata geçirilmiş olan bu konut 105 metrekare, ve 70 bin liraya mal edilmiş. Bu prefabrik yapının inşa süresi ve maliyeti göz önüne alındığında, ortaya çıkan şık ve dekoratif ev bütçenizi fazlası ile koruyor. Veranda ve balkona uygulanan korkuluklar ve pencerelerde kullanılan ahşaplar hem dekoratif özellikli hem de kaliteli malzemeler olduğu için evin dış cephesi insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olmuş. Bu kadar düşük bir bütçe ile bu kadar uygun bir ev ortaya çıkarılması büyük bir başarı olarak kabul edilebilir.

6. Betonarme ev görünümünden hiçbir farkı yok, çünkü o da çelik ve betondan imal ediliyor

Prefabrik yapılar hem ekonomik açıdan hem de inşaat yönünden büyük avantajlara sahip. Avrupa'da oldukça yaygın kullanılmalarının, ülkemizde ise gitgide yaygınlaşmalarının en önemli sebebi de bu. Görüntü olarak betonarme bir yapıdan farkı olmayan, ancak daha hızlı imal edilip daha uygun fiyatlara satılıyor.

7. Mimari stilleri ise çeşit çeşit, her zevke uygun bir model bulmak mümkün

Asimetrik çatısı ve gizli çatı katıyla harika bir tek katlı modeli görüyoruz. Farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı cephesi ile oldukça gösterişli bir model. Ahşap prefabrik modelleri sevenler bu karma modele de bayılacak!

8. Sevimli bir kulübe modelinde, sezonluk olarak kullanılabilecek modeller de var

Tek Katlı Prefabrik Ev 40 m2 (1+1) Dış Cephe Betopan Yalı Baskı Kaplama Kolay Prefabrik Evler Klasik Evler
Kolay Prefabrik Evler

Tek Katlı Prefabrik Ev 40 m2 (1+1) Dış Cephe Betopan Yalı Baskı Kaplama

Kolay Prefabrik Evler

Ülkemizde de oldukça yaygınlaşan prefabrik evlere oldukça uygun fiyatlarla ulaşmak mümkün. Fotoğrafta gördüğümüz bu sevimli ev ile ilgili detaylı bilgileri ise inşaat firmasının homify sayfasından edinebiliriz.

- Prefabrik evlerin iç planları

3+1 PREFABRİK EV 96 m2 İÇ PLAN VİLLA DİZAYN PREFABRİK Prefabrik ev Yönlendirilmiş Yonga Levha Yeşil
VİLLA DİZAYN PREFABRİK

3+1 PREFABRİK EV 96 m2 İÇ PLAN

VİLLA DİZAYN PREFABRİK

Çelik ya da ahşap prefabrik evler sadece dış cephe ve mimari açısından değil, aynı zamanda iç planlar açısından da oldukça çeşitlilik gösteriyor. İnşaat planlarıyla birlikte 10 şahane müstakil ev projesi başlıklı yazımızda farklı müstakil ev planlarına göz gezdirebilirsiniz.

6 şahane veranda örneği
Arrow navigation 3b3136b1
Bu prefabrik ev modellerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!