a*l - alexandre loureiro arquitectos:  tarz Koridor ve Hol

Mükemmel bir tasarım örneği: Küçük ev, büyük proje

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

Mimarlık hem görselliğin hem de işlevselliğin bir arada olduğu, her iki özelliğin de eşit düzeyde önem taşıdığı bir sanat dalıdır. Mimarlık plastik sanatların bir parçasıdır, ancak ileri düzeyde mühendislik becerilerine sahip olma zorunluluğu gerektirir. Bu her biri birbirinden önemli iki dalda birden kusursuz çalışmalar yapan mimarlar diğerlerinden ayrılarak öne çıkarlar, yapıtları yalnızca kitleler tarafından beğenilmekle kalmaz, eslektaşları tarafından da yüceltilir. 

homify 360 sayfamızda bugün işte böyle özellikler taşıyan mimarlar tarafından tasarlanıp inşa edilmiş muazzam bir stüdyo daireyi konuk ediyoruz. Ufacık, eski bir yapının baştan aşağı yeniden yaratılması sonucu ortaya çıkan bu mükemmel konut, küçücük bir yapının bile büyük bir proje olabileceğinin kanıtı niteliğinde. Gelin bu müstakil yapıdaki stüdyo tipi evi hep birlikte daha yakından tanıyalım. 

Bahçe ve dış cephe

Eski taş duvarların arasında konumlanan çimle kaplı harika bir bahçe ve taşların amorf şekilleri ve eski yüzeyleriyle tezat oluşturan, pırıl pırıl bir badana, kusursuz köşelere ship dikdörtgen pencereler ve kapılar görüyoruz. Kontrastın kusursuz bir şekilde kullanıldığı bu proje daha ilk bakışta baştan çıkarıcı!

İç mekan

Konut asma katlı tek bir mekan şeklinde tasarlanmış. İki taş duvarın arasında konumlandığı ve arka tarafı da komple kapalı olduğu için, doğal ışık kaynağı olarak kullanabileceği yüzeyler kısıtlı. Bu nedenle işinin uzmanı mimarlar ön cephede geniş pencelereleri tercih etmiş. Ayrıca bir de muazzam bir tavan penceresi kullanmışlar, alttaki bir fotoğrafta bunu da göreceğiz.

Dekorasyon

Konutun dekorasyonunda minimalist akım tercih edilmiş. Arka tarafta dışarı açılan bir pencere ya da kapı olmadığı için bu alan tavandan tabana beyaz dolaplar ile komple depolama alanı olarak kullanılmış.

Üst kata çıkış

Konutun asma katı ve asma kata çıkan merdivenlerinde komple ahşap kullanılmış. Alanı daraltmaması açısından merdivenlerde korkuluk gibi mekanın görünümünü parçalayacak bir unsur kullanılmamış.

Banyo

Konutun banyosunda bir duvar konutun tüm iç mekanlarındaki gibi beyaza boyalı taş yüzey olarak bırakılmış. Diğer duvarlarda ise mozaik kaplama tercih edilmiş. Dış alanı cam kapı ile ayrılış, böylece mekanın olduğundan da küçük görünmesine neden olacak ve arada bir blok oluşturacak bir görünüm engellenmiş.

Üst kat

Bu fotoğrafta konutun üst katını görüyoruz. Üst kat yatak odası olarak kullanılıyor ve kompel açık planlı olarak tasarlanış. Daha önce de sözünü ettiğimiz tava pencerelerini bu fotoğraftan kolaylıkla görebiliyoruz.

Arka cephede sürpriz

Alt katın arka cepheye bakan duvarı tamamen kapalıydı, bu nedenle de depolama alanı olarak değerlendirilmişti. Ancak üst kata çıktığımızda bu alanda genişçe bir balkon olduğunu ve bu balkonun da iç mekandan katlanır camla ayrıldığını görüyoruz. Dışarıda kocaman yeşil ağaçlar, manzara şahane ve bu nedenle yatağın yönü de bu tarafa bakıyor.

Gece görünümü

Konutun son olarak bir de gece fotoğrafını koyalım istedik. Bahçede, duvar dibinde zeminden dış mekan aydınlatlamarını görebiliyoruz. Bu da duvarların son derece görkemli görünmesini sağlamış. Geniş camlar ise mekanın iç aydınlatmasınının homojen yapısını gözler önüne seriyor.

Başka bir stüdyo daire fotoğrafları için 'Geniş evleri aratmayan olağanüstü bir stüdyo daire' başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu konut projesini siz de beğendiniz mi?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!