Oturma odasında her bir aile üyesi için nasıl yer açarım ? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Oturma odasında her bir aile üyesi için nasıl yer açarım ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Kırsal Oturma Odası Boley Kırsal/Country
Loading admin actions …

Evlerimizde en fazla kullandığımız alanlar oturma odaları veya salonlardır. Zevkimize göre bu alanlar evimizde en fazla kullanır, misafirlerimizi bu mekanlarda ağırlar, yemeklerimizi bu mekanlarda yer, ailemizle birlikte bu mekanlarda zaman geçirriz.  Bu neden ile evimizde en geniş odaları salon veya oturma odası olarak planlar, oturma odasına göre dekore ederiz. Oturma odası ve salonlar evin büyük hacimlerine sahip olduklarından bütün büyük mobilyaların yer aldığı, süslemelerin ve dekorasyon unsurlarının bir arada bulunduğu alanlar olarak planlanır ve dekore edilirler. Dekorasyon yapılırken salonlarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta evde yaşayan her birey için özel bir alan ayırmak, her birey için salonda yer ayırmaktır. Bu sayede evin bireyleri aynı anda farklı aktiviteler ile bir arada olabilirler.

Evlerimizde kullandığımız salonlar ve oturma odaları, dekorasyon açısından evin en önemli kısmını oluşturur. Bunun nedeni dekorasyon ana unsurlarının bu alanlarda yer alması, eve gelen eş, dost, akraba gibi misafirlerin bu mekanlarda ağırlanması ve evde geçirilen zamanın büyük bir kısmının bu mekanlarda geçirilmesidir.  Bu nedenlerden dolayı oturma odası ve salon dekorasyonları önemli olmaktadır. dekorasyon yapılırken öncelikle en geniş oda veya en büyük alan salon olarak ayrılmalıdır. en büyük hacim seçildikten sonra ana mobilya grupları olan oturma grupları, kanepeler, orta masa, sehpa gibi tamamlayıcı mobilyalar, yemek masası sandalyeleri gibi isteğe ve zevke bağlı mobilyaların yerleştirilmesi  işlemi yapılmalıdır. Bu mobilyalar oturma odasına veya salona yerleştirilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da salon içerisinde tüm bireyler için boş alanlar bırakılması ve bireylere özgü alanların dekorasyona uygun bir şekilde dekore edilmesidir. Bunun için yapılması gereken mobilya seçiminde odanızın büyüklüğüne oranlı olacak şekilde seçimler yapmalı ve oda içerisinde çocuklarınıza oyun alanı, siz ve eşiniz için gerekli durumlarda çalışma masası, kitaplık gibi mobilyaların konulacağı  alanlar yaratmalısınız. Mobilya seçimleri il birlikte çocuk oyun alanı olarak düzenleyeceğiniz bölümü renklendirme işlemini salon dekorasyonunuzu bozmayacak şekilde yapmalısınız. Bunun için ana tema olarak tercih ettiğiniz renklerin tonlarından yararlanmalı, ana tema rengine yakın renkleri tercih ederek salon veya oturma odasında göze batmayan bir renklendirme yaparak çocuklarınız için özel oyun alanı oluşturmalısınız.

Salon dekorasyonun özel olması ve kişiliğinizi yansıtması aynı zamanda diğer bireylerinde tarzlarına uygun olması salonunuzu özel bir hale getirecektir. Sizler için özel bir alan salonun bakımı ve temizliği de başlı başına bir iş olacaktır. Bu nedenle isteğinize bağlı olarak bir yardımcı alabilir veya aile bireyleri ile birlikte temizlik günü belirleyip temizleyebilirsiniz. Ancak, evde yaşayan her birey için alan açtığınız ve en çok zaman geçirdiğiniz salonunuzu temiz tutmaya özen göstermelisiniz.  Çalışma alanı olarak da kullanabileceğiniz salonunuzu veya oturma odanızı dekore ederken doğal gün ışığından en fazla yararlanacak şekilde dekore etmeli, salonunuzu, oturma odanızı sağlıklı bir şekilde dekore etmelisiniz. 

Oturma odanızı zevkinize uygun bir hale getirmek için küçük dokunuşlar yapmalısınız.  Çocuklarınız için ayırdığınız oyun alanı köşesini, basit dokunuşlar ile daha estetik hale getirerek salon dekorasyonuna uyarlayabilirsiniz. Benzer bir şekilde çalışma alanı olarak ayırdığınız, çalışma masası koyduğunuz alanları, mobilya seçimleri ve aydınlatmalar ile görsel hale getirebilir oturma odası içinde göze batmayan bir dekorasyon yapabilirsiniz. Yapacağınız basit değişiklikler ve tercihler evinizin en büyük odası olan oturma odasını daha zarif hale getirecektir. Oturma odası ailenizin bir arada bulunduğu, birlikte aktiviteler yaptığınız alanlar olduğundan özenle dekore edilmesi gereken alanlardır. Gerektiğinde pedagoglardan da yardım almalı, dekorasyon fikirleri için homify oturma odası sayfalarını incelemeli,  oturma odası fikirleri yazımızı inceleyerek istediğiniz bir oturma odası dekorasyonu için fikir edinebilirsiniz.

İş alanı olşturun

Oturma odanızda sadece mobilyalara yer vermeyip, çalışma alanı veya iş alanı oluşturmalısınız. İş alanı oluştururken evde yaptığınız işler, iş yerinde çalışıp bitiremediğiniz ve gece evde devam ederim dediğiniz işleri yapabilmek adına bir masa veya özel bir alan oluşturup oturma odanızda  özel alanlar yaratmalısınız. Böylece hem aileniz ile birlikte iken hem de yarım kalan işlerinizi veya yarın için yapacağınız yemeğin ön hazırlıklarını yapabileceğiniz bir bölüme sahip olacaksınız. Örnek resimde yer alan bir masa ile de çalışma alanı oluşturabilir veya yemek masası olarak kullanabilirsiniz.

Küçük oturma odası

Küçük oturma odalarında dekorasyonun özel olması, zevkinize uygun olması ve aileniz ile birlikte keyifli bir vakit geçirebilmeniz için çok titiz davranmalısınız. Oturma odası için kullanacağınız oda küçük ise mobilya seçimlerini odanın boyutlarına göre yapmalı, küçük dokunuşlar ile oturma odasını daha kullanışlı ve evde yaşayan her birey için kullanılabilir hale getirmelisiniz. Örnek resimde yer alan oturma odası örneğinde olduğu gibi oturma gruplarının dışında duvar süslemeleri yapılmış, orta masa tercihi ile oda içerisine siyak tüylü hali ile küçük oturma odası şık bir hale getirilmiştir. Aynı zamanda boş alanlar bırakılarak zevkinize göre bir alan oluşturulmuştur.

Müzik aletleri için boş alanlar

Eğer evinizde eğlence, parti gibi sosyal toplantılar düzenleyecekseniz, müzik aletlerinin konulacağı kadar geniş ve boş alanı bulunan oturma odasına sahip olmalısınız.  Bunun için örnek resimdeki gibi geniş bir salon sahibi olmalı, salonu dekore ederken boş alanlar bırakmalısınız. Böylece doğum günü partisi, sosyal toplantılarda canlı müzik için müzik yapacak müzisyenlerin müzik aletlerini koyacakları alanları ayırmış olursunuz. Oturma odanızın veya salonunuzun geniş olması tek başına yeterli bir ölçüt değildir. Yapacağınız dekorasyonun içinde hem kendi işlerinizi yapabilmek, hem çocuklarınızın rahat hareket etmesini sağlamak hem de müzisyenlere alan açmak için seçimlerinize ve tercihlerinize dikkat etmelisiniz.

Güzel bir kanepe

Oturma odalarının vazgeçilmezi olan kanepeler, özellikle boyutları ve görsel güzellikleri açısından özel birer mobilyalardır. Bu nedenle  kanepe veya oturma grubu tercihleri çok önemlidir. Seçeceğiniz kanepeler hem oturmak hem de tv izlemek açısından size rahatlık sağlamalıdır. Modüler olarak tercih edebileceğiniz kanepe veya oturma grupları oturma odanızın rengine ve dekorasyonuna uyumlu olmalıdır. Oturma odasına alacağınız kanepeyi televizyon izlemek veya projeksiyon cihazından sinema izlemek için kullanacaksanız dereceli katlanabilir özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece evde televizyon keyfiniz katlanacaktır.

Çocuklar için oyun alanları

Kırsal Oturma Odası Boley Kırsal/Country

Salonda aileniz ile vakit geçirirken çocuklarınızın da eğlenmesi ve keyif alması için yapmanız gereken oturma odalarınızda veya salonlarınızda çocuklarınız içim özel oyun alanları oluşturmaktır. Çocuk odasındaki gibi bire bir bir çocuk oyun alanı yerine küçük bir masa, sandalye, bir oyun tahtası gibi basit çocuk eşyalarından oluşan ve çocuklarınızın sizleri izleyip öğrendiklerini uyguladıkları bir oyun alanı oluşturarak hem fonksiyonel bir oturma odası oluşturmuş hem de çocuklarınız ile bir arada vakit geçirebileceğiniz bir oturma odası dekorasyonu yapmış olursunuz.

Ev işçisi için alan yaratın

Klasik Oturma Odası homify Klasik

Oturma odalarınızda yapacağınız dekorasyonlar size özel olacağı için sürekli olarak temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Bunun için yanınızda çalıştıracağınız yardımcınızın çalışacağı ve rahat bir şekilde bakım ve temizlik yapabileceği alanlar oluşturmalısınız. Örnek resimde yer alan oturma odası dekorasyonunda orta masa etrafında bir kişinin rahatlıkla hareket edebileceği boşluklar bırakılmış,  temizlik yapması kolaylaştırılmıştır.

Bu oturma odası fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!