Prefabriklere sağlam bir alternatif geldi: Çelik evler! | homify

Prefabriklere sağlam bir alternatif geldi: Çelik evler!

Homify TR Homify TR
GALVANİZ ÇELİK EV EGEUMUT ÇELİK YAPI
Loading admin actions …

Prefabrik evler ülkemizde son yirmi yıldır yaygın olarak kullanılıyor. Kullanımları giderek yaygınlaşan prefabriklerin çeşitleri ve her bir çeşidin kendi içindeki kalitesi de önceki yıllara kıyasla bir hayli artmış durumda. Prefabrik evler, geleneksel betonarme evlere çok ciddi bir alternatif haline gelmeye başladılar ama bir yandan da kendi alternatifleri de güçlenmeye başladı. Prefabriklere yakın maliyetlerle üretilen ahşap konstrüksiyonlu evlerden sonra, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren çelik evler de gündeme girmeye başladı. Tıpkı prefabrik evler gibi iskeletleri fabrikada üretilip arazide yerine monte edilen bu yeni nesil çelik evler, rakiplerinden sağlamlıkları ile ciddi biçimde ayrışıyor. Metrekareye düşen metal yoğunluğu bir hayli yüksek olmalarının yanı sıra uzun ömürlü paslanmaz çelik kullanılması ile de güvenlik hissini bir kat daha pekiştiriyor çelik evler. Yapım süreleri ve maliyetleri ile prefabrik, betonarme ve ahşap evlerle rekabet halinde olan çelik evler, sağlamlıkları ile de geleneksel taş evleri aratmayacak kadar güçlü ve güvenilirler. 

Her iklime, her araziye

Prefabrik ev üreticileri her ne kadar evlerinin her türlü iklime, yağışa ve diğer hava olaylarına dayanıklı olduğunu iddia etseler de, gerçekte en iyi kalitedeki prefabrik evler bile bugün henüz belli düzeyde bir zayıflık sergilemekten kaçınamıyorlar. Çelik evler kullanım ve montaj kolaylığı ile prefabrik evlerle çok benzer olmakla beraber bu zayıflık hissini tamamen ortadan kaldırmayı başarıyorlar.

Adeta bir kuru yük gemisi

GALVANİZ ÇELİK EV EGEUMUT ÇELİK YAPI
EGEUMUT ÇELİK YAPI

GALVANİZ ÇELİK EV

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Çelik evlerin iskeletinde kullanılan galvanizli paslanmaz çelik miktarı neredeyse ürkütücü denecek kadar fazla. Bu iskeletleriyle adeta on binlerce ton taşımak için tasarlanmış bir kuru yük gemisi inşaatını andıran çelik evler, gerçekten de konut kullanımı için bir hayli güçlü sayılabilecek sarsılmaz bir konstrüksiyon sunuyorlar.

Kağıttan ekrana, ekrandan sahaya

GALVANİZ ÇELİK EV EGEUMUT ÇELİK YAPI
EGEUMUT ÇELİK YAPI

GALVANİZ ÇELİK EV

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Betonarme evlerin yapım süreleri büyük ölçüde kısalmış ve pek çok aşaması kolaylaşmış olsa da, sonuçta işin içinde halen ciddi bir insan faktörü olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Çelik evlerde ise işin çok büyük bir kısmı masa başında ve fabrika sınırları içinde yapıldığı için, sahadaki işçiye yalnızca montaj yönergelerini takip etmek kalıyor. Bu da insan kaynaklı hata marjını dramatik biçimde düşürüyor.

Çelik üzere ahşap paneller

GALVANİZ ÇELİK EV EGEUMUT ÇELİK YAPI
EGEUMUT ÇELİK YAPI

GALVANİZ ÇELİK EV

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Çelik evler her ne kadar iskeletleriyle çok güçlü yük gemilerini andırsalar da, onlardan farklı olarak çıplak metal halleriyle kullanılmıyorlar. İskeletleri mekânlara göre değişen çeşitli ahşap ürünleriyle kaplanan çelik evler, günlerle ölçülebilecek kadar kısa bir sürede betonarme bir evden ayırt edilemeyecek kadar mükemmel hale getirilebiliyorlar. 

Adeta kale duvarı

İÇ DUVAR KESİTİ EGEUMUT ÇELİK YAPI
EGEUMUT ÇELİK YAPI

İÇ DUVAR KESİTİ

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Çelik evlerin gerek iç duvarları gerekse de dış duvarları oldukça sağlam bir yapıda. Bu coğrafyada görülen hemen her türden felaketi göğüslemeye hazır durumdaki bu dış cephe kesiti, çelik evlerin sağlamlığı konusunda oldukça iyi bir ipucu veriyor. 

Subasman montajı

SU BASMANINA SABİTLENMESİ EGEUMUT ÇELİK YAPI
EGEUMUT ÇELİK YAPI

SU BASMANINA SABİTLENMESİ

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Düzgün bir subasman bulunan her yere monte edilebilen çelik evlerin montaj aşamaları da sanılanın aksine hiç de zor değil. Adeta bir tür yap-boz halinde fabrikadan transfer edilen parçalar, uzman ekipler sayesinde son derece hızlı bir şekilde sahada birleştiriliyor ve çok geçmeden bu şık evler kullanıcıların hizmetine açık hale geliyorlar. Üstelik sipariş aşamasında evinizin rengi, zeminleri, hatta odaların yerleşimi gibi pek çok detaya karar veriyor ve satın almadan önce istediğiniz değişiklerle evinizin nasıl olacağını da grafik olarak görebiliyorsunuz. Kısacası çelik evler emin adımlarla gelmeye ve sektörde giderek daha fazla yer kaplamaya devam ediyorlar. 

Kırsal bir bölgede yer alan muhteşem bir dubleks (planlarıyla birlikte!)
Arrow navigation 3b3136b1
Bu çelik ev örneğini siz de beğendiniz mi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!