5 adımda mükemmel bir İngiliz bahçesi | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 adımda mükemmel bir İngiliz bahçesi

Homify TR Homify TR
Crown Tudor Pavilion Akdeniz Bahçe Crown Pavilions Akdeniz
Loading admin actions …

Tipik bir İngiliz bahçesinin pastoral güzelliği, kuşkusuz dünyanın her yerinde kıymet gören bir değerdir. Bu türden İngiliz bahçeleriyle, İngiltere'de olduğu kadar çok daha uzak diyarlarda, bambaşka yerlerde de karşılaşmak mümkündür. Bizim bugün bildiğimiz anlamıyla İngiliz bahçeleri ilk kez on sekizinci yüzyılın başlarında şekillenmeye başladı. Her ne kadar arka bahçenize bir gölet, klasik bir anıt ya da bir köprü yerleştirecek kadar alanınız olmasa da, siz de görece daha mütevazi bir yaklaşım ve beş basit adımda kendi İngiliz bahçenizi yaratabilirsiniz. Gelin bahçenize karakter kazandıracak bu 5 ipucuna birlikte göz atalım. 

İngiliz çiçekleri

RHS Hampton Court Palace Garden Show 2010 - The Combat Stress Therapeutic Garden Klasik Bahçe Fi Boyle Garden Design Klasik
Fi Boyle Garden Design

RHS Hampton Court Palace Garden Show 2010 – The Combat Stress Therapeutic Garden

Fi Boyle Garden Design

Bu huzurlu cennet köşesi, Fi Boyle Garden Design imzasını taşıyor ve aynı zamanda da ödül almış bir peyzaj tasarımı. İngiliz lavantaları yeşil açık alanın sınırlarını çizerken, söğüt ağaçları da bahçeye ayrı bir güzellik katıyor. Bir İngiliz bahçesi yaratmak istiyorsanız, geleneksel bitkiler ve çiçekler tercih etmeye özen gösterin. Lavanta, yüksükotu ve elbette İngiliz gülleri seçeneklerinizden yalnızca birkaçı. Sarmaşıklar da bahçenizi güzelleştirmekte son derece işlevsel olacaktır. Biçimlendirilmiş çalı tipi bitkiler de bahçenizin sınırlarını belirlemek için kullanabileceğiniz bir alternatif olabilir. Bu arada geniş yeşil alanlar bırakmayı da ihmal etmeyin, bahçeye asıl karaterini verecek olan bu alanlardır.

Bölümlenmiş alanlar

Geleneksel İngiliz bahçelerinde hem yalnız kalıp kafa dinlemek, hem de arkadaşlarınız ve ailenizle çayınızı içmek için farklı alanlar bulunur. Küçük bir bahçede tüm bunları yerleştirmek biraz zor gibi görünse de, akıllıca bölümlenmiş alanlarla küçük bahçelerde de harika işler başarabilirsiniz. Ahşap tasarımının güzide örneklerinin görüldüğü bu fotoğraftaki bahçe, ne demek istediğimizi daha iyi anlatıyor. 

Bir kameriye

Crown Tudor Akdeniz Bahçe Crown Pavilions Akdeniz
Crown Pavilions

Crown Tudor

Crown Pavilions

Dostlarınızla sohbet etmek veya eşinizle bir bardak çay yahut bir kadeh şarap içmek için ideal mekan, elbette bahçenizin bir köşesinde yerini alacak bunun gibi bir kameriye olabilir. Bu türden kameriyeler geleneksel İngiliz bahçelerinin tipik unsurları arasında yer alırlar. Genellikle ahşap işçiliğinin güzel örnekleri olan altıgen şeklindeki bu minik yapılar, kapladıkları hacmin çok üzerinde bir şıklık ve rahatlık sağlarlar. 

Huzurlu bir köşe

Bristol city garden in May Modern Bahçe Karena Batstone Design Modern
Karena Batstone Design

Bristol city garden in May

Karena Batstone Design

İngiliz bahçelerinde kafa dinlemek ve rahatlamak için özel alanlar olduğundan söz etmiştik. Bu, illa ki bir kameriye olmak zorunda değil. Basit ama tarz sahibi bir oturma bölümü de olabilir pekala. Çeşitli bitkilerle çevrelenmiş ahşap banklardan oluşan bu köşe, huzurlu saatler geçirilebilecek ideal bir bölüm olarak göz dolduruyor. Yaratıcılığınıza kullanarak çok daha farklı alternatifler üretebilirsiniz. Ama kitabınızı okumak ya da müziğinizi dinlemek için sakin bir köşe, İngiliz bahçenizin olmazsa olmazlarından. Eminiz hayatınızın da olmazsa olmaz bir parçası olacaktır. 

Mini bir şelale

contemplation corner Asyatik Bahçe Juniperhouse Asyatik
Juniperhouse

contemplation corner

Juniperhouse

Mini şelaleler bugünlerde her türden bahçede kullanılan son derece şık bahçe mobilyaları olarak ön plandalar. Burada gördüğünüz gibi basit ama bir o kadar da güzel tasarlanmış bir mini şelale, bir İngiliz bahçesine de mükemmel uyum sağlayacaktır. Su, hem sesiyle hem de görüntüsüyle, bahçenizde basit fakat oldukça etkili bir etki yaratacak, boyundan çok daha büyük işler başaracaktır. İster burada olduğu gibi çakıl taşlarının adeta birer sanat eseri gibi yerleştirildiği şık bir kompozisyon olsun, isterse doğal taşlardan, mermerden, bakırdan ve hatta ahşaptan olsun, basit bir mini şelale, bahçenize kapladığı alanın ötesinde bir katkı sunabilir. Böyle bir uygulama yaptığınız ve farkı kendi gözlerinizle gördüğünüzde bizi hak vereceksiniz. 

Siz de bahçelerle ve peyzaj mimarisiyle yakından ilgilenenlerdenseniz, Ön bahçeniz için 10 fikir yazımızı da ilgi çekici bulabilirsiniz. 

Siz de bir İngiliz bahçesi ister miydiniz? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!