Evimin etrafını nasıl çayır çimenle donatabilirim? | homify

Evimin etrafını nasıl çayır çimenle donatabilirim?

ümit  atdağ ümit atdağ
ESTÚDIO danielcruz Modern Evler
Loading admin actions …

Günümüzde yeşilin giderek azalması ile yeşile olan hasretimizin artması sonucu hafta sonları veya tatil günlerimizde yeşil alanlara koşuyoruz. Yeşile olan hasretimizi bu şekilde çözmeye çalışırken bir yandan da evimizin boş olan köşelerini bahçe haline getiriyor, saksılara bitkiler ve çiçekler ekerek evimizde yeşil alanlar oluşturmaya çalışıyoruz.  Bahçeli evi olan ev sahipleri ise bahçelerini düzenleyerek yeşil alanda zaman geçirme  ihtiyaçlarını karşılarlar. Bahçe düzenlemesi başlı başına profesyonellik isteyen, dikkat gerektiren ve titiz davranılması gereken bir peyzaj işlemidir.  Bahçe düzenlemesi yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok faktör vardır. Bu faktörlerin başında kişiliğinizi yansıtan, keyifli ve görsel açıdan zarif, estetik ve şık bir bahçe düzenlemesini yaparken dikkat edeceğiniz planlama aşaması gelir. Bir bahçe düzenlemesi yaparken önce planlama yapmalısınız. Bahçe düzenlemesinde, bahçenizde olmasını istediğiniz yıllık odunsu ve otsu bitkilerin türü, yeri, yürüyüş yolları, süslemeler, aksesuarlar, çim alanları gibi özel alanların yeri önceden planlanmalıdır. Yapılacak planlamanın sonrasında uygulamaya geçilmelidir. Planlama aşamasında önemli bir nokta olan çim alanlarının oluşturulması ve ne tür çimlerin kullanılacağının belirlenmesidir. Mağribi çim alanları (moorish lawn) oluşturmak ve bahçenizde oturup keyifli anlar yaşayabilmeniz için  bahçe planlamasını ve peyzajını dikkatli ve titiz bir şekilde yapmalısınız.

Bahçenizde bir bakımsız bir çayıra benzeyen çim alanı oluşturmak istiyorsanız öncelikle bahçe alanı olarak düşündüğünüz alanı önceden paylaştırmalı ve evinizi dışarıdan estetik ve zarif gösterecek şekilde bir planlama yapılmalıdır. Çim alanları evinizin dışını sade ve zarif gösteren alanlardır. Bu nedenle bu alanların etrafını sade bir şekilde sınırlamalı, süslemeli ve şık bir şekilde dekore etmelisiniz. Çim alanları, bir bütün olarak yapılabileceği gibi parça parça veya dekoratif bir şekilde düzenleyerek çim alanı oluşturabilirsiniz. Bahçe alanının etrafını mağribi çim alanı şeklinde çevreleyerek bahçe sınırınızı doğal bir şekilde  yapabilirsiniz. Bahçe düzenlemesi veya bahçe peyzajı yapacağınız zaman otsu ve odunsu bitkilerin arasında kalan alanları dekoratif bir şekilde süslemek için nehir taşları veya renkli süs taşları kullanabileceğiniz gibi mağribi çim alanı oluşturarak doğal bir bahçe dekorasyonu yapabilir  ve açık alanları daha doğal bir çim alanı olacak şekilde süsleyebilirsiniz. Mağribi çim alanlarını, sadece bahçenizde değil evinizin her alanında oluşturabilirsiniz. Evinizin içinde veya avlunuzda bulunan boş alanların yalıtımlarını yaparak azıcık toprak serip veya nemli bir ortam oluşturup çim tohumlarını attığınızda bir süre sonra uzayan çimlerden mağribi çim alanı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde evinizin önünde, avlusunda bulunan alanın doğal bir yeşil alan ile estetik bir görünüme kavuşacağını göreceksiniz.

Evinizde bahçe olmadan da mağribi çim alanı oluşturarak evinizde görsel alanlar oluşturabilirsiniz. Eviniz yol kenarında ise veya giriş kapınız ile yol arasında boş alanlar mevcut ise mağribi çim alanları oluşturarak doğal  bir güzellik oluşturabilir, evinizin dış cephesinin görünümünü değiştirebilirsiniz. Eviniz ile yol arasında kalan alana kil, toprak, kum, çakıl taşı gibi malzemelerden biri ile doldurun. Bir süre suladıktan sonra çim tohumlarını bu alana serpiştirin. Tohum serpme işleminden sonra tekrar sulayarak tohumların çatlayıp, filizlenmesi içim gerekli olan nemli ortamı sağlayın. Daha sonra evinizin dışında mağribi çim alanının oluşmasını izleyin. Uzayan çimleri bir süre sonra biçin ve istemiş olduğunuz çim alanı oluşturun.

Evlerin bahçelerinde veya kenarlarında çim alanı oluşturma fikri 1800 lü yıllara dayanmaktadır. Bu şekilde evin etrafını oluşturan sınır çitlerinin yerine daha estetik çim alanlar oluşturma fikri doğmuş, evlerin bahçeleri oyun alanları ve estetik görünümleri ile daha zarif evlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüze kadar değişik fikirler ve uygulamalar ile çok farklı evler oluşturulmuş, bahçe keyfinin tam anlamıyla yaşanması için çim oturum alanları geliştirmiştir. Sizlerde evlerinizde ve bahçelerinizde çim alanlar oluşturabilir ve mağribi çim alanları oluşturarak  evinizi hem yeşile doyurup yeşil alan ihtiyacınızı karşılayabilir hem de zarif  yeşil alanları bulunan evlere sahip olabilirsiniz. Evinize bahçe peyzajı oluşturma veya özel çim alanları yapmak istediğinizde; homify ev modelleri sayfalarını inceleyebilir veya homify bahçe modelleri sayfalarında yer alan mağribi çim alanı örneklerini inceleyerek zevkinize uygun çim alanları oluşturabilirsiniz.

Düzenli çim alanlar

Evinizin etrafında oluşturmak istediğiniz çim alanlarının bakımını yapmadığınızda da emeğiniz boşa gidecek ve bakımsız bir bahçenin sebep olduğu kötü bir görünüme sahip dış cepheniz olacaktır. Bu nedenle evinizin dışında oluşturmuş olduğunuz çim alanlarının bakımını düzenli olarak yapmalı, çim boyları uzadığında aynı boyda keserek düzenli bir çim alanı oluşturabilir veya çimleri doğal bir şekilde bırakarak magribi çim alanları oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem evinizin dış görünümü daha görsel hale gelecek hem de keyifli zaman geçireceğiniz bir çim alanı sahibi olacaksınız.

Küçük bir çayır

Evinizin etrafında oluşturduğunuz çim alanı ile kendinizi doğada hissetmek ve doğal bir ortamda keyif yapmak isterseniz çimlerinizi biçmeden bir çayır alanı oluşturabilir,  ve kendinizi doğada hissedebilirsiniz. Düzenli olarak biçilmeyen çimler uzayacak ve çayır alanı gibi yoğun ve gür bir çim alanı oluşacaktır. Bu sayede kendinizi kırsal bir alanda hissedecek ve evinizi doğal bir şekilde süslemiş olacaksınız. Örnek resimde yer alan minik bir çayır haline gelmiş çim alanının aynısını evinizin etrafına yapabilirsiniz.

Çim kombinasyonları oluşturma

Bahçenizde oluşturacağınız çim alanları için farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Düz bir çim alanı yerine daha görsel bir çim alanı oluşturmak için örnek resimdeki gibi farklı bir yürüyüş yolu oluşturarak hem bahçenizi daha görsel bir hale getirebilir hem de bahçenizi daha zarif bir şekilde süsleyebilirsiniz. Yürüyüş yolu dışında çapraz olarak çim alanı, taş havuzu şeklinde düzenleme yaparak bahçenizi daha şık hale getirebilirsiniz. Örnek resimde olduğu gibi yürüyüş yollarını çapraz ve simetrik bir şekilde düzenleyerek istediğiniz kombinasyonu oluşturabilirsiniz

Çok yıllık bitkiler

Evinizin bahçesinde oluşturmak istediğiniz çim alanları için bahçenizde izin vermeyen veya engel olan çok yıllık odunsu bitkiler nedeniyle farklı kombinasyonlar yapmanız gerekir.  Ağaç kenarlarını taşlarla süsleyerek veya ağaçların bulunduğu alan dışında kalan alanları çim alanı olarak düzenleyerek bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Bahçenizde bulunan ağaçları çim düzenlemesi içine dahil ettiğinizde zarif bir bahçeye sahip olacak ve dostlarınızı bahçenizde istediğiniz gibi ağırlayabileceksiniz. Örnek resimde olduğu gibi çim ile ağaçların bir arada bulunduğu bir düzenleme yaparak estetik bir bahçe sahibi olabilirsiniz.

Mağribi çim örnekleri

Bahçenizde oluşturacağınız çim alanları ile birlikte  peyzaj düzenlemeleri yaparak görsel ve zarif bir bahçe sahibi olabilirsiniz. Bahçenizin ortasında bir oturum alanı oluşturup, çim alanları ile  etrafını çevirerek oturum alanınızı doğanın ortasındaymış gibi düşünebilirsiniz. Evinizin önünde yer alan bahçenizi bu şekilde dekore ederek zarif bir dış cephe oluşturabilirsiniz. Örnek resimde olduğu gibi mağribi çim alanlarının görsel ve özenli bir şekilde oluşturulması sonucu sabah kahvaltılarınızı yapabileceğiniz, akşam yemeklerinde dostlarınızı ağırlayabileceğiniz şirin ve görsel bir bahçe oluşturabilirsiniz.

Gökkuşağı renkleri

Bahçenizi düzenleyip dekore ederken doğal bir ortam oluşturmak için bütün renkleri kapsayan bir bahçe oluşturmalısınız. Bahçenizde çim alanının dışında çok yıllık odunsu bitkilerin yer aldığı bir alan, değişik renklerde çiçeklerin yer aldığı bir alan oluşturarak gök kuşağı renklerinin yer aldığı bir bahçe sahibi olabilirsiniz. örnek resimde olduğu gibi benzer bir bahçe dekorasyonu yaparak aydınlatma ile birlikte bütün renkleri içinde barındıran, bakınca içinizi ferahlatan, ruhunuzu şarj eden bir bahçe düzenlemesi yapabilirsiniz.

Bu bahçe ipuçlarını siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!