Bahçe dekorasyonlarına ilham verecek harika fikirler | homify

Bahçe dekorasyonlarına ilham verecek harika fikirler

Homify Homify
КП Рублевский, Land-proekt Land-proekt Minimalist Bahçe
Loading admin actions …

Bahçeli bir eve sahipseniz ve bahçe dekorasyonunuz için fikirlere ihtiyacınız varsa bu yazı tam size göre. Bahçe dekorasyonunuzda farklılık yaratacak ve size keyif dolu anlar sunacak dekorasyon önerilerini birbirinden güzel örnek tasarımlar eşliğinde bu yazıda sunacağız. 

Bahçe dekorasyonunda herkesin farklı tercihleri olabilir. Kimisi düzenli biçilmiş çimenler, bakımlı ağaçlar ve budanmış çamlardan oluşan kusursuz bahçeleri sever, kimileri ise dağınık bir orman görüntüsüne sahip, her yerde yabani otların bittiği doğal bahçeleri tercih eder. Bazıları ise bahçesini tarım alanı olarak da değerlendirir. Siz, bahçenizi nasıl kullanmayı tercih ederseniz edin bu dekorasyon önerilerine ihtiyacınız olacak.

Farklı bahçe mobilyaları örnekleri bulmak isterseniz ’Yerli tasarımcılardan bahçe mobilyaları’ başlıklı yazımız da size yardımcı olabilir.

Ahşap ve tuğla ile şahane bir açık hava mutfağı

Geniş bahçeli evler için uygulanabilecek en iyi bahçe dekorasyonu bir barbekü veya açık hava mutfağına sahip olanlardır. Bahçenin kullanım özelliğini artıran açık hava mutfaklarını oldukça kolay yöntemlerle yaptırmak mümkün. Bu örnekte basit bir ahşap pergola ve tuğla duvarlar ile harika bir açık hava mutfağı yapıldığını görebilirsiniz.   

Dış mekan ahşap zemin döşemesi

Hava şartlarına dayanıklı olan dış mekan ahşap zemin döşemeleri yeşil çimlerle birlikte bahçelere çok şık bir hava kazandırıyor. Çimlerin arasında keyifli bir dinlenme alanı oluşturmak istiyorsanız işe bu zemin döşemeleriyle başlayabilirsiniz. 

Peyzaj tasarımı, dış mekan zemin döşemeleri ve bitkilendirme çözümleri hakkında bilmek istediğiniz başka detaylar varsa peyzaj mimarlarına danışarak bilgi alabilirsiniz. 

Farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı dekorlar

Bahçe zemin döşemesinde tek başına ahşap yeterli olabilir fakat farklı malzemelerle daha şık dekorlar da oluşturmanız mümkün. Taş, tuğla, cam parke gibi farklı malzemeler kullanarak da bahçenizi güzelleştirebilirsiniz.

Taş yürüyüş yolu

Bahçenin önemli ihtiyaçlarından biri olan yürüyüş yolunu oluştururken de taş malzemelerden faydalanabilirsiniz. Geleneksel bir çözüm olan bu kırmızı taşlar bahçenize bir konak havası kazandırabilir.  

Bahçede 5 çayı için ufak bir düzenleme

Bahçe, balkon, teras ve veranda düzenlerken mutlaka kullanacağınız eşya masa ve sandalyeler olacak. Bahçe için masa sandalye takımı seçerken hava şartlarına dayanıklı, kolay kirlenip eskimeyecek malzemelerden seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Bu bahçede kullanılan beyaz ferforje takım bahçeye şıklık kazandırmak için ideal.

Küçük taşlar ile yapılan dekorlar

Beyaz irili ufaklı çakıl taşları ile yapılan dekorasyonlar da bahçelere güzellik kazandırıyor. Ahşap yürüyüş yolunun kıyısına yerleştirilen bu taş dekor peyzajın havasını değiştirmiş. 

Farklı dekoratif uygulamalar

Çakıl taşı ve tuğla döşemelerin yanı sıra nehir taşlarını da bahçe dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Bu tasarımda üst üste taşlarla oluşturulan dekor oldukça ilgi çekici görünüyor. 

Köşe süslemeleri

Bahçe duvarlarının köşelerini bitkilendirme için kullanırken alanı boyutlandırarak daha güzel bir görüntü oluşturmanız mümkün. Bu dekorasyonda taş basamaklarla farklı yüksekliklerde bitkilendirme alanları oluşturulmuş. Özellikle bahçe tarımıyla ilgilenenler bu tarz bir tarım köşesi oluşturabilirler. 

Muhteşem bahçe mobilyaları

Dekorasyonun göz bebeği olan mobilyalara farklı ve şık örnekler arıyorsanız bu tasarım size ilham verebilir. Rattan bahçe mobilyalarının havalı bir çeşidi olan bu gölgelikli koltukları çok seveceksiniz. 

Şemsiye ve kameriyeler

Gölgelik olarak kullanacağınız kameriye ve şemsiyeleri de unutmayın. Açık havada güzel vakit geçirebilmek için ihtiyaç duyacağınız gölgeliklerin onlarca farklı çeşit ve modelini bulabilirsiniz. 

Taş döşeme

Taş döşemeleri yalnızca yürüyüş yolu olarak değil dekoratif amaçlarla da kullanabilirsiniz. Veranda tasarlarken mobilya koyacağınız zemini tamamen tahta veya betonla kaplamak istemiyorsanız bu tarz taş döşemeleri de tercih edebilirsiniz.  

Bu bahçeli ev fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Öne çıkan makaleler