Kendi hobi bahçenizde bitki yetiştirmek için 6 ipucu

umit atdağ umit atdağ
Mundo Garden BahçeSaksı & Vazolar Masif Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Evinizde, iş yerinizde, ofisinizde canlı bitkiler kullanarak dekorasyona doğallık kazandırmak veya canlı bitkiler ile uğraşarak negatif enerjinizi dışarı atmanın en kolay yolu bahçe ile uğraşmaktır. Eğer uğraşacak bir bahçeniz yoksa saksı bitkilerini tercih edebilir bu yolla evinizde canlı bitki yaşamı sağlayabilirsiniz. Canlı bitki yetiştirmek meşakkatli bir iş olduğu kadar uygulanması gereken yöntemlerin bilinmesi de gereklidir. Bu gün evinizde veya iş yerinizde canlı bitki yetiştirmenizi sağlayacak ip uçlarını inceliyoruz. Farklı yöntemler ve bu ip uçları ile aklınızı başınızdan alacak çiçekleri ve canlı bitkileri evinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Toprak işleme

Öncelikle bahçenizdeki bitkiler için yapmanız gereken en önemli iş toprağı işleme ve havalandırmadır. Saksı bitkileri içinde aynı yöntem geçerli olup, toprağı havalandırmalı, bitkinin ihtiyacı olan mineralleri kolayca almasını sağlamalısınız. Böylece daha kolay beslenecek olan bitki daha canlı olacak ve daha hızlı büyüyecektir.

Tasarım ve estetik

Watering can Light Garland ELLA JAMES BahçeIşıklandırma
ELLA JAMES

Watering can Light Garland

ELLA JAMES

Bahçenizde veya iş yerinizde  bulunan saksıları estetik bir şekilde dizayn etmeli, zarafeti en üst noktaya taşımalısınız. Dekorasyonda olduğu gibi mükemmel mobilyalar kötü dekorasyon içinde kötü görünecektir. Bu nedenle canlı ve ışıl ışıl olan bitkileri doğru bir tasarım ve estetik bir dizayn ile yerleştirmeli, görselliği en üst noktaya taşımalısınız.

Duvar bahçeleri

Evinizde duvar kullanarak canlı bitki yetiştirecekseniz resimdeki gibi duvar bahçeleri oluşturabilir, bahçe içinde saksı yerine ahşap sandıklar tercih ederek farklı ve doğal bir tasarım yapabilirsiniz. Doğal sandıklar  hem toprağın kendi kendine havalanmasını sağlayacak hem de daha görsel olacaktır.

Sulama

Personalised Watering Can Jonny's Sister BahçeAksesuarlar & Dekorasyon
Jonny's Sister

Personalised Watering Can

Jonny's Sister

Çiçeklerinizin canlılığınızı kaybetmemesi ve daha doğal olması için mutlaka periyodik sürelerde  yeterli miktara sulanması gereklidir. İş yerinizde veya evinizde bir sulama aparatı ile yeterli miktarda düzenli bir sulama yaparak çiçeklerinizin evinizde doğal ve ferah bir hava katmasını sağlayabilirsiniz.

Gün ışığı

Çiçeklerin en çok ihtiyaç duyduğu besin gün ışığı olduğu için çiçeklerin uygun gün ışığı alacağı yere yerleştirilmesi gereklidir. Bunun için gerekirse askıda dönen bir tasarım yapmalı ve çiçeklerin eşit bir şekilde gün ışığı almasını sağlayarak canlı yapraklara ve renkli çiçeklere sahip olmasını sağlamalısınız.

Gübre

Çiçekler ve canlı bitkiler bazı durumlarda topraktan ihtiyaçları olan mineralleri ve besinleri alamazlar. Bu durumda yapılması gereken çiçek coşturan adı ile bilinen  doğal gübreler almak ve çiçeği beslemektir. Bu sayede çiçekleriniz düşündüğünüzden daha doğal ve daha canlı olacaktır.

Bu bahçe fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!