Arazisine ev yaptırmak isteyenler için en ideal seçenek: Ahşap | homify

Arazisine ev yaptırmak isteyenler için en ideal seçenek: Ahşap

Homify TR Homify TR
Ahşap ev yapımı Minimalist Bahçe KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ Minimalist
Loading admin actions …

Herkes şehrin stresinden bunaldığında, yalnız kalmak istediğinde, beton apartmanların arasında yeşile ve doğaya özlem duyduğunda ve en önemlisi ailesi ve sevdikleriyle beraber hem bedenen hem de psikolojik olarak bir molaya ihtiyaç duyduğunda, güzel ve keyifli zaman geçirilebilecek, doğal, yeşillerin içinde ve şehir gürültüsünden uzakta, huzurlu ve sakin bir sığınağı olsun ister. Özellikle iş hayatındaki yoğunluklarımız her geçen gün arttıkça bu istek de daha çok yaygınlaşıyor haliyle. Dolayısıyla bugünlerde çoğumuzun aklında hep Türkiye’nin mis gibi havası olan, el değmemiş doğasıyla büyüleyen bölgelerinden küçük de olsa bir arazi alıp bu araziye tatil günlerinde ve belki hafta sonu kaçamaklarında kafa dinleyebileceği küçük bir kırsal ev yaptırmak var. Bu gerçekten böyle bölgelerden hazır ev satın almaktan daha mantıklı bir seçenek çünkü bu tarz köy ve kasabalarda satılığa çıkarılan evler ya tepeden tırnağa yenilenmiş veya yeni yapılmış oluyorlar ve çoğunlukla sizin isteklerinizin üzerinde bir lükse sahip oldukları için bütçemizi çok aşıyorlar; ya da senelerdir içinde kimsenin yaşamadığı harabe durumdaki evler oluyorlar ki harabe durumdaki bir evi baştan aşağı tadilata ve restorasyona sokmak çoğu zaman basit bir ev yaptırmaktan çok daha zorlayıcı, uzun süren ve masraflı bir iştir. Oysa araziniz için hem imar izni açısından işinizi kolaylaştıracak, hem çevreye zararı diğer yapılara göre çok daha az olan ve ekolojik olarak gönlünüzü ferah tutacak, hem inşaatı kolay ve pratik, hem de bütçenizi aşmayacak şahane bir seçenek var: Muhtemelen siz de biliyorsunuz zaten; ahşap evler! Peki arazisine ahşap ev yaptırmak isteyen okurlarımızın bütçesi ne kadar olmalı, nelere dikkat etmeli, ahşap evlerin bakımları ne kadar zamanda bir yapılmalı? vs… Aklınızda bu tip sorular olduğunu biliyoruz; tabii ki daha ayrıntılı bilgi almak için homify sayfalarımızda yer alan profesyoneller bölümünden ahşap evler üzerine uzmanlaşmış Marangozlar sekmesine göz gezdirip, işlerini beğendiğiniz profesyonel firmalarla iletişim kurabilirsiniz. Ama biz de bu yazımızda bu soruların çoğuna yanıt vermeye çalışacağız.

Boyutlar

Ailenizle keyifli ve doğal bir hafta sonu geçirmek için öne çıkan harika modellerden biri olan bu evin iç yaşam alanları 41 metrekare, verandası ise 17 metrekare büyüklüğünde.

Örnek ev

Örnek ahşap ev olarak Kayalar Ahşap Kereste Ürünleri isimli firmanın imzasını taşıyan sevimli ve arazisine ev yaptırmak isteyenler için ideal özellikleri taşıyan evi inceleyeceğiz.

​Ahşap dayanıklı mıdır?

Ahşap dayanıklı mıdır? Bu sorunun çokça sorulduğunu çünkü ahşabın zaman içinde çürüyen bir yapısının olduğunu biliyoruz. Ancak aslında ahşap evler bakımları yapıldığında diğer yapılara nazaran çok daha dayanıklıdırlar ve unutmayın ki her yapının kendine göre bakım ihtiyacı vardır. Ahşabın çürümesinin nedeni ahşap malzemeyi tahrip eden bazı canlıların olmasıdır ama bu canlıların yaşayıp gelişebilmesi için oksijen, ısı ve suya ihtiyaçları vardır. Yani ahşap evinizdeki nem yüzde yirminin altında tutulursa çürüme riski ve bakım masrafları da bir hayli azalacaktır.

Ne kadar bakım istiyor?

Elbette ahşabın nemini kontrol altına almak için evin yapımında kullanılan ahşap cinsi ve koruyucu kalitesi çok önemli. Ahşap ev kaliteli malzemelerle inşa edildikten sonra ise yaklaşık 2 yılda bir basit bir bakımdan geçmesi yeterli oluyor.

Garanti şart

Ahşap ev yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de evi inşa edecek firmanın belirli bir süre için garanti vermesi olmalı. Hiç garanti vermeyen firmalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu örnekteki ev ise 5 yıl garantili.

Ne kadara mal oluyor?

Ahşap evlerin maliyeti de tabii ki büyüklüğe, projenin mimarisine, kullanılan malzemelere vs göre bir hayli çeşitlilik gösterse de kaliteli malzemeler inşa edilen bir evin metrekaresi aşağı yukarı 900 TL ile 1200 TL arasında değişiyor diyebiliriz.

Nakliye

Tabii yaptıracağınız ahşap ev için anlaştığınız firmadan nakliye ücretinin de fiyata dahil olduğunun bilgisini almayı ihmal etmeyin. 

İnşaat süreci

İmalat ve inşaat süresi ise gene projenin yerine, coğrafi özelliklerine ve evin büyüklüğüne göre değişse de çoğunlukla bu tarz küçük ahşap kulübeler 15 ile 45 gün arasında tamamlanabiliyor.

Bu ahşap ev örneklerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!