Bahçeli bir ev satın alırken bu 10 özelliği arayın | homify

Bahçeli bir ev satın alırken bu 10 özelliği arayın

Özlem K. Özlem K.
A Peaceful Zen-Style Garden Lush Garden Design Asyatik Bahçe
Loading admin actions …

Şehirden banliyöye ya da kırsala geçiş yapmayı planlayan şanslı insanlardansanız son derece şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz! Şehirlerin hemgamesi, griliği birçoğumuzu artık yıldırdı ve işini gücünü ayarlayabilen birçoğumuz şehir dışına taşınıp bahçeli, müstekil evlerde yaşamanın planlarını yapmaya başladı. Buraya kadar mükemmel! Ancak iş ciddiye binince, daha önce hiç aklımıza gelmeyen bir sorunla karşılaşıyoruz: Deneyimsizlik.

Yeni bir ev satın alırken evin özellikleri konusunda oldukça fazla fikrimiz oluyor. Ev neye benzesin, büyüklüğü nasıl olsun, kaç odası olsun, mutfağı açık mı kapalı mı olsun, bu konularda mutlaka bir karar vermiş oluyoruz. Ancak iş bahçeye geldi mi, epey çaresiziz, çünkü bahçe konusunda büyük çoğunluğumuzun hiçbir fikri yok. Örneğin eminim çoğumuz genel olarak büyük bahçenin iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz, değil mi? Evet, büyük bahçe harika bir şey… Ama herkes için değil. Büyük bahçe demek daha çok iş ve masraf demek, bu bedellere hazır mıyız? 

İlk kez bahçeli bir ev satın alırken bu ve bunun benzeri birçok konu gözümünden ya kaçıyor ya da bu konular hakkında zaten bir bilgimiz ve dolayısıyla bir tercihimiz olmuyor. Oysaki bahçenin özellikleri de neredeyse evin özellikleri kadar önemli ve bu nedenle de satın alma aşamasında bir kriter olmalılar. 

Bugünkü yazımızda ilk kez bahçeli bir ev satın alacak okuyucularımız için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda güzel bir derleme yaptık. Her ne kadar bu derlemede yer alan kriterler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilecek olsa da, okuyucularımıza konu hakkında fikirler verecek ve kendi kriterlerini oluşturmalarını sağlayacaktır.

1) Peyzaj çalışması yapılmış, düzenli bir bahçe

Stylish Country Cottage Garden Bowdon Charlesworth Design Kırsal Bahçe
Charlesworth Design

Stylish Country Cottage Garden Bowdon

Charlesworth Design

Eğer mümkünse, peyzaj mimarları tarafından önceden tasarlanıp oluşturulmuş bir bahçeyi tercih edin. Böylece bu zorlu ve masraflı bahçe yapımı aşamasını doğrudan atlatmış oluursunuz.

2) Verimli toprağa sahip bir bahçe

Ne kadar çaba harcarsanız harcayın, eğer toprağınız verimli değilse, emekleriniz boşa gidecektir. Bu nedenle bahçenin toprağının kaliteli olduğuna emin olun. Aksi takdirde römorklarca toprak getirtmekle kendiniz uğraşmak zorunda kalırsınız.

3) Evin ve bahçenin yönüne dikkat edin

A Cheshire Country Garden Charlesworth Design Kırsal Bahçe
Charlesworth Design

A Cheshire Country Garden

Charlesworth Design

Yalnızca evinn değil, bahçenin de güneşten gerektiği kadar faydalanabileceği yönde ve şekilde olduğuna dikkat edin.

4) Yetişkin ağaçları olan bahçeleri tercih edin

My Cheshire Garden - Autumn Silver Pear - Caroline Benedict Smith Garden Design Cheshire Caroline Benedict Smith Garden Design Cheshire Klasik Bahçe
Caroline Benedict Smith Garden Design Cheshire

My Cheshire Garden – Autumn Silver Pear – Caroline Benedict Smith Garden Design Cheshire

Caroline Benedict Smith Garden Design Cheshire

Baktığınız evin bahçesinde yetişkin ağaçlar varsa yaşadınız! Ağaçların büyümesi uzun yıllar sürmektedir ve kocaman ağaçlara sahip güzel bir bahçeye doğrudan sahip olmak büyük şanstır.

5) Çiçeklerinizi düzenleyebileceğiniz bir alan çok faydalı olacaktır

Yalnızca bahçe değil, saksı bitkilerinizi düzenleyebileceğiniz, ekim dikimlerini yapacağınız, belki kışın da sera görevi görebilecek bir alan çok derece kullanışlıdır.

6) Bahçe kulübesi en önemli, en işlevli unsurlardan biri

http://www.gardenaffairs.co.uk/our-ranges/log-cabins/ homify Kırsal Bahçe
homify

http://www.gardenaffairs.co.uk/our-ranges/log-cabins/

homify

'Uygun maliyetlere inşa edilebilecek 7 bahçe kulübesi' başlıklı yazımızda bu konuyu uzun uzadıya inceledik!

7) Düzenli bakımı olan bir bahçe işinizi kolaylaştıracaktır

Eğer almayı düşündüğünüz evin bahçesi büyükse, halihazırda bir bahçıvan ile anlaşılmış olması sizi deneme yanılma (defalarca yanılma!) olasılığından kurtarabilir. Yalnızca maaş zamanları görmediğiniz, hakikaten iyi çalışan ve güvenilir olan bir personel bulmak her zaman kolay olmuyor.

8) Sulama sistemi kurulmuş olması önemli

A curved deck links the seating area to the house Lush Garden Design Asyatik Bahçe
Lush Garden Design

A curved deck links the seating area to the house

Lush Garden Design

Bildiğiniz üzere bahçe düzenli bakım ve sulama ister, ve sulama işi otomasyona bağlanmaz ise sıklıkla aksar… Bu nedenle bahçenin sulama altyapısının hazır olması çok önemlidir.

9) Çitlerinin yapılmış olması

Narbonne Avenue Clapham Bolans Architects Minimalist Bahçe
Bolans Architects

Narbonne Avenue Clapham

Bolans Architects

Bahçenin çevresinin çitler çevrilmiş olması hem mahremiyet hem de çeşitli hayvanların giriş çıkışlarını engelleyeceği için çok öenmlidir. Halihazırda çit varsa, bu sizi pek de ufak olmayan bir masraftan kurtaracaktır.

10) Açıkhava yaşam alanları ve aydınlatma

Ve geldik son maddemize. Almayı düşündüğünüz evin bahçesinde masa sandalye ya da oturma grubu koyabileceğiniz avlu ve teraslar olması ve ayrıca bu alanları geceleri de kullanabilmeniz için aydınlatma çalışmasının yapılmış olması iyi olur.

Bu bahçeli ev örneklerini siz de beğendiniz mi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!