Loaf:  tarz

Asla yapmamanız gereken 10 dekorasyon hatası

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

homify sayfalarında sergilenen evlerin dekorasyonuna bakıyor ve sizin neyi yanlış, neyi eksik yaptığınızı mı düşünüyorsunuz? Dekoratörlerin kusursuzca yaptığı ancak sizin belki de göremediğiniz detaylar neler? İyi bir dekorasyon yapmanın belirli prensipleri vardır ve kişisel beğeniler, ihtiyaçlar ve mekanların şekilleri bu prensipleri değiştiremez. Evinizin şık görünmesini ve konforlu olmasını istiyorsanız, temel dekorasyon prensipleri öğrenmeli ve uygulamalarınızı ona göre yapmalısınız. Kötü yapılmış bir dekorasyonun kaynağı genel olarak aynı hatalardır ve basit birkaç kural sayesinde bu hataları komple giderilebilirsiniz. 

Bugün sayfamızda gözlerden kaçan ve sıklıkla yapılan dekorasyon hatalarının neler olduğunu ve bu hatalardan kaçınmak için neler yapmamız gerektiğini inceledik. Her bir hatayı, bu hatayı barındırmayan, kusursuz bir örnek fotoğrafla eşleştirdik, böylece doğru yapılmış dekorasyon örneklerine bakarak kendi evinizi de gözden geçirebilirsiniz. Ve umuyoruz ki, bu yazımız kendi evinizdeki olası hataları görüp onları düzeltmenizde faydalı olur.

1) Fazla sayıda dekoratif aksesuar

Minimalist bir tarzı benimsemiş değilsek, birçoğumuz evlerimizde dekoratif aksesuarlar kullanmayı tercih ediyoruz. Ancak zaman içerisinde satın aldığımız aksesuarlar fazlalaşabilir ve bunların hepsini aynı mekanda anda anda sergilemeye çalışırsak mekanlarımızın bakkal gibi görünmelerine sebebiyer verebiliriz.

Ayrıca bu konuda stil bütünlüğü oluşturmak da çok önemlidir. Mobilyalar, dekoratif aksesuarlar, zemin ve duvar kaplamaları, halılar ve perdeler, aydınlatmalar… Bu parçaların tamamı birbiri ile uyumlu olmalı, aynı stili ya da aynı konsepti paylaşmalı. Alışveriş yaparken çok hoşunuza gien bir parça, evinizin dekoru ile hiç uyumlu olmayabilir. Bu nedenle, istediğiniz kadar hoşunuza gitsin, asla o parçayı satın alıp bütün dekorasyonunuzun bozulmasına izin vermeyin.

2) Hatalı asılmış duvar dekorasyonu

Tablolarımızı, posterlerimizi ve diğer duvar dekorlarımızı göz hizasına asmalıyız. Konuyla ilgili 'Duvarda çerçevelerimi nasıl sergileyebilirim?' başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederim.

3) Onlin satın alınan dokumalar

homify: modern tarz Yatak Odası
homify

Modern Studio Apartment in London

homify

İnternet alışverişi oldukça pratik ve eğlenceli, biliyorum. Ancak dokuma seçerken biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Bizzat gözünüzle gördüğünüz, elinizle ellediğimiz dokumaları tercih edin ve üzücü sürprizlerle karşılaşmayın.

4) Kalitesiz boya ve badanalar

İşte tasarruftan kaçınıp iyi bir bütçe ayırmanız gereken bir konu: Boya. Kalitesiz boya kötü görünür ve kolay yıpranır. İyi bir görünüm ve mümkün olduğunca uzun süreli kullanım için boya ve badanaya iyi bir bütçe ayırın.

5) Tek seferde dekorasyonu bitirme girişimi

İşte geldik tipik hatalardan birine. Sabırsız bir milletiz ve işimiz hemen hallolsun istiyoruz. Ancak dekorasyon zevk alınarak, yılmadan yapılması gereken bir çalışmadır ve aceleye getirirsek sonradan hoşumuza gitmeyecek birçok şeye para ve zaman ayırdığımız gerçeği ile karşılaşabiliriz.

6) Dekorasyon konusunda inatçılık

Dekorasyon konusunda, tıpkı tüm hayatımızda olması gerektiği gibi, inatçılığı bir kenara bırakıp yeni fikirlere açık olmalıyız. Örneğin, klasik mobilyaları, dönem mobilyalarını çok beğeniyor olabilirsiniz ancak günümüzün değişen trendlerini tamamen gözardı etmemeli ve daha güzel, daha taze  bir görünümüm birbirine uyumlu farklı stilleri bir arada kullanarak mekana kişilik katacak eklektik stile yönelmelisiniz.

7) Karşı karşıya konulmuş iki kanepe

Loaf: modern tarz Oturma Odası
Loaf

Pavilion sofa bed

Loaf

Karşı karşıya konulmul iki kanepe mekanda koridor etkisi oluşturacak ve sevimsiz, sıkıcı bir atmosfere neden olacaktı. Bu nedenle birden fazla kanepeniz varsa, bunları karşılıklı yerleştirmeyin ve tekli koltukları araya serpiştirerek monotonluğu kırın. Yalnız, bu konuda tek bir istisna var; o da şömine. Eğer evinizin salonunda bir şömine varsa, iki kanepeyi karşışıklı olarak ve şömineye dik uzanacakları şekilde yerleştirebilirsiniz.

8) Çizgi film karakterleriyle donatılmış bir çocuk odası

Çocuğunuz şu sıralar Disney prenseslerine bayılıyor olabilir, peki ama birkaç yıl sonra? Çocuk odası dekorasyonunda spesifik desenler yerine daha nötr dekorları tercih edin ve çocuklarınızı ataerkil toplumun berbat cinsiyet rollerinden uzak tutabilmek için odaları cinsiyete göre yalnızca pembe veya yalnızca mavi olarak dekore etmekten mutlaka ama mutlaka vazgeçin. 

9) Geniş bir salonda küçük boyutlu mobilyalar (ya da tam tersi)

Mekanlarınız sandığınız kadar küçük olmayabilir! Salonunuz küçük diye mekanı küçücük ve konforsuz mobilya parçaları ile dontmayın. Geniş bir kanepe mekanı domine ediyor gibi görünse de, şık bir görüntü ve rahat bir yaşam alanı oluşmasını sağlayabilir. 

Fakat öte yandan, yapılan bir diğer hata ise mekanları eşyaya boğmak ve içeride adeta nefes alamaz hale gelmek. Rutin olarak ihtiyaç duyulmayan, kullanılmayan veya nadiren kullanılan mobilyaları, içlerini tıklım tepiş doldurduğumuz dolapları vs gözden geçirip fazlalık olan her şeyi elden çıkarmak yalnızca evinizden değil, omuzlarınızdan da yük kaldıracaktır! 

10) Kalite yerine miktarın fazla olmasını tercih etmek

İster mobilya olsun isterse de dekoratif aksesuarlar, her zaman kaliteli ürünleri tercih edin. Miktar değil, kalite mekanı güzel gösteren bir numaralı etmendir. Ve beşinci maddemizde de belirttiğimiz üzere, işi asla aceleye getirmeyin, gerekirse bütçenizi oluşturmak için kendinize zaman tanıyın ve eşyaların kalitelisini satın alın.

Bu dekorasyon hatalarını siz de yapıyor musunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!