Ahşap bir teras zemini nasıl yapılır? Adım adım izleyin!

Homify Homify
Taras drewniany w Warszawie., PHU Bortnowski PHU Bortnowski
Loading admin actions …

Polonya'da bir ev sahibi evinin bahçeye açılan kısmını güzel bir teras ile değerlendirmeye karar veriyor ve uzman bir ekipten destek alarak hep birlikte inşaata başlıyorlar. Birkaç gün süren çalışmanın ardından muhteşem bir terasa kavuşan ailenin bu hikayesini adım adım görmek ister misiniz?

Havalar ısınmaya başlayınca evimizde en havadar alan neresiyse orayı daha kullanılabilir hale getirmek için çalışmalara başlarız öyle değil mi? Balkon, teras, veranda veya bahçe için yaz hazırlığının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Homify ekibi olarak bu yazımızda sizlere biraz daha detaylı bir yaz hazırlığı tanıtacağız. Evlerinin bahçesine muhteşem bir ahşap teras inşa eden bu ailenin çalışmasına bayılacaksınız. Adım adım bir teras nasıl inşa edilir görmek istiyorsanız bu yazıya mutlaka göz atın.

Teras dekorasyonu için ilham verecek farklı öneriler bulmak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz. 

Türkiye'deki evlerden 10 şahane teras fotoğrafı

Teras dekorasyonu için 8 muhteşem örnek

Önce terasın tamamlanmış haline bir göz atalım

Ahşap dış mekan döşemeler ile kaplanmış zemini, şık bahçe mobilyaları ve çok çeşitli bitkilendirmesi ile cennet gibi görünen bu terasın yapım aşamalarını aşağıdaki fotoğraflarda bulabilirsiniz. Siz de böyle bir teras yaptırmak isterseniz fikir almak ve kullanılan malzemeler hakkında bilgi edinmek için hemen peyzaj mimarları ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca profesyoneller sayfamıza göz atarak zemin döşemesi uzmanlarına da ulaşabilirsiniz.   

ilk adım gerekli planlamayı ve ölçümleri yapın

Teras yapmaya başlarken ilk adım boyut ve modeli planlamak olacak. Hangi alana ne büyüklükte bir teras yapacağınıza karar verip ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamalısınız. Kullanacağınız alanın zemin hazırlığına başlamadan önce döşeme panellerini dizerek alanı işaretleyebilir ve çalışma bölgesini netleştirebilirsiniz. 

İkinci adım zemin hazırlığı

Ölçümleri yapıp alanı belirledikten sonra toprağı kazarak yapacağınız terasın zeminini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ölçüme göre kazım yaptıktan sonra tabana su geçirmez membran tabaka sermeniz gerekecek.

Zemin hazırlığı sırasında alternatifleriniz olacak

Daha sonra çakıl taşı ile dolum yaparak daha sağlam ve yalıtımı güçlü bir zemin oluşturabilirsiniz. Denge ve mukavemet için kullanılan çakıl taşı hem zeminin daha sağlam olmasını, hem de toprağın nemine karşı daha güçlü bir izolasyona sahip olmasını sağlar. Zeminde tam olarak ne tür bir yalıtıma ihtiyaç duyacağınıza bir uzmanın karar vermesi gerekir. Toprağın ve zeminin özelliklerine göre size en uygun çözümü ustalar verecektir.  

Sırada beton var

Membran ve taş tabakalardan sonra zemine hazırlanan kalıpları beton ile sabitlemek gerekecek. Hazırlanan kalıp ve kepenklere göre betonu dökebilirsiniz. Beton hazırlama işleminde de bir uzman tavsiyesine ihtiyaç duyacağınızı hatırlatmaya gerek yok sanırız.

Döşeme başlıyor

Beton tabakanın kuruduğundan eminseniz döşemeye başlayabilirsiniz. Döşeme sırasında ölçülere ve kalıplara çok dikkat etmek gerekir. 

Ayrıca bahçede bulunan bitki ve çalılara zarar vermeden çalışmaya özen göstermelisiniz.  

Döşeme malzemesi

Ev sahipleri teraslarında zemin döşemesi için ahşap dış mekan zemin döşeme panellerini tercih etmiş. Bu panellerin hem uygulaması kolay hem de son derece kullanışlı ve şık.

Panellerin boyutlarını ayarlamak

Ahşap panelleri döşedikten sonra kenarlar uzun kalan kısımları keserek eşitlemelisiniz. Bu işlem için kullanacağınız elektronik testere riskli bir alettir. Bu aşamada da işi ustasına bırakmak gerekebilir.

Boya ve diğer malzemelere dikkat

Teras inşası sırasında kullanacağınız bütün yapı malzemelerini büyük bir dikkatle kullanmalı ve kimyasal ürünlerin toprağa dökülmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi halde çevredeki bitkilere zarar verebilirsiniz. 

Dikey yüzeyler

Yatay zemine döşenen kaplamaların bazı bölgelerde dikey yüzeylerde de kullanılması gerekebilir. Bu durumda güçlü ahşap yapıştırıcılarından yararlanabilirsiniz. 

Dönüşlere dikkat

Köşe ve dönüşlerde daha titiz bir çalışma yürütmek gerekebilir. Bu alanlarda sorunla karşılaşmamak için ölçüm ve hesaplamalara bağlı kalmakta yarar var. 

Döşemenin kuruması için gerekli zamanı tanıyın

Döşeme işlemini tamamladıktan sonra ikinci bir bölgeye geçmeden veya dekorasyona başlamadan önce iyice kurumasını beklemeniz gerekecek. 

Ve işin en keyifli kısmı

Zemin döşemesi tamamlandıktan sonra geriye tek kalan zevk, ihtiyaç ve bütçenize göre bir dekorasyon oluşturmaktır. Seçeceğiniz dayanıklı bahçe mobilyaları ve doğal birkaç aksesuar ile terasınızı tamamlayabilirsiniz. 

Bu teras örneklerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!