Küçük mutfaklar için 11 faydalı fikir

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük mutfaklar için 11 faydalı fikir

homify.com.tr homify.com.tr
Niyazi Özçakar İç Mimarlık – SANABEL KONAKLARI: tarz Mutfak
Loading admin actions …

homify'da kimi zaman sizlere ilham ve fikir vermesi için güzel ve görkemli mutfakları tanıtıyoruz. Ama bir yandan da herkesin böylesine büyük bir mutfağı olmadığının farkındayız. O yüzden bugünkü yazımızada küçük mutfaklar için parlak ve farklı fikirler arayan okurlarımız için Türkiye'deki mutfaklardan ve ürünlerden bir derleme hazırladık.

1. Beyazdan şaşmayın

Kıbrıs Developments – Escape Homes Exclusive : tarz Mutfak
Kıbrıs Developments

Escape Homes Exclusive

Kıbrıs Developments

Küçük bir mutfağın da ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk alacağınız önlemlerde biri açık renkleri, tercihen de beyazı ana renk olarak belirlemek olabilir. Beyaz ve aydınlık bir mutfak küçükse bile ferah görünür.

2. Kompakt dolaplar

homify: tarz Mutfak

Mutfak dolaplarını baştan aşağıya değiştirmek elbette kolay iş değildir ama mutfağınızı baştan yaptırıyorsanız konunun uzmanına gidip bu örnektekine benzer kompakt bir dolap sistemi yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Küçük bir mutfakta dağınıklığı önleyecek dolaplar can dostunuzdur.

3. Ekstra raf

Yukarıda söylediğimiz gibi küçük mutfak dağınıklık kaldırmaz. Dolayısıyla boş duvarları en iyi şekilde kullanmak gerekiyor. Bu örnekteki gibi şık bir rafla dolaplara sığmayan eşyalarınızı gelen misafirlere de sergileyebilirsiniz.

4. Orijinal tezgâh

Küçük bir mutfak için bazen özel tasarım fikirlerine ihtiyaç duyarsınız. Mesela ahşap tezgah şıklığını elektronik ocakla birleştirerek hem hoş bir estetik görünüm oluşturan, hem de yer tasarrufu sağlayan bu mutfak gibi.

5. Mutfak köşe takımı

Fabbrica Mobilya – Özel Ev Tasarımı: tarz Mutfak
Fabbrica Mobilya

Özel Ev Tasarımı

Fabbrica Mobilya

Kimi zaman eşyalarınızı hazır almak yerine mutfağınızın şekline göre özel olarak yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Bunun gibi sıradışı şekle sahip mutfaklarda köşeleri de kullanıma alanına sokmanın en iyi yollarından biri de böyle bir köşe takımıdır.

6. Küçük ilaveler

izmir mutfak dekorasyon – Keten dokulu krem,kahve 3: tarz Mutfak
izmir mutfak dekorasyon

Keten dokulu krem,kahve 3

izmir mutfak dekorasyon

Mutfak küçükse dağınıklık kaldırmaz. Dolayısıyla yeterince dolaba sahip olmak, sınırlı olan alanın her santimetrekaresini en iyi biçimde kullanmak elzem hale gelir. Gerekirse böyle ince uzun bir raylı dolapla bile.

7. Hem tezgâh, hem yemek masası

Mutfakta yemek masası koyacak yeriniz yoksa bu örnekteki gibi uzatılmış bir tezgâh ya da ada tezgâh formülüne başvurarak yemek masası yerine tezgâhı kullanabilirsiniz. Yer tasarrufu için garantili yöntem.

8. Koridor yaratın

Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – AKMERKEZ EVI / AKMERKEZ HOUSE 2012: tarz Mutfak
Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

AKMERKEZ EVI / AKMERKEZ HOUSE 2012

Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

Dar bir mutfakta tüm elektronik eşya ve dolapları bir tarafa yığıp alan açmaya çalışmak yerine, burada gördüğünüz gibi ortada bir koridor yaratarak daha şık bir estetik görünüm elde etmeniz mümkün.

9. Yemek masasında abartıya kaçmayın

Mutfağınız darsa ve yer sıkıntısı çekiyorsanız bir şeylerden fedakarlık etmek zorundasınız. Bunun için de en iyi yöntemlerden biri eğer varsa mutfaktaki yemek masasını kaldırmak ya da baştan küçük ve kolay taşınabilir bir takım seçmektir.

10. Dolaplardan maksimum faydalanın

Mutfaktaki öte beriyi hapsetmek için dolapların öneminden söz etmiştik ama dolapların içinin nasıl düzenlendiği de aynı ölçüde önemlidir. Özellikle tuhaf açıları ya da kör noktaları olan dolaplar içlerine hiçbir şey koyamadığınız birer ölü alana dönüşebilir. O yüzden işin uzmanına danışıp Zafer Mimarlık ürünü bu dolap örneğindeki gibi enteresan dolap fikirlerini siz de kullanabilirsiniz.

11. Kavanozlar ve raflar

Pons Home Design – Vintage Mutfak Rafı: tarz Mutfak
Pons Home Design

Vintage Mutfak Rafı

Pons Home Design

Mutfakta dağınıklığı önlemek için duvara çakılacak ekstra bir rafın nasıl hayat kurtaran bir şey olduğundan söz etmiştik. Böyle bir rafla hem fazlalıklaır ortadan kaldırabileceğiniz gibi, baharatlarınız ve çay-şeker gibi günlük kullanılan şeyleri de hoş görünümlü kavanozlara koyup bu raflarda saklayabilirsiniz. Hem böylece her seferinde dolap kapağı açmanıza da gerek kalmaz. 

Bu yazıdaki fikirleri beğendiyseniz, ’Göz kamaştıran 13 farklı yemek odası tasarımı’ başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıdaki küçük mutfak fikirlerine sizin de ekleyecekleriniz varsa yorum kutucuğunu kullanabilirsiniz.
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!