Maliyeti düşük, kalitesi yüksek bir evi nasıl inşa edebilirim ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Maliyeti düşük, kalitesi yüksek bir evi nasıl inşa edebilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Tetris, Park Road Modern Evler MZO TARR Architects Modern
Loading admin actions …

Yaşadığımız evler, günümüz teknolojisi ile birlikte daha kaliteli olarak inşa edilmeye başlanmış,  hem dekoratif özellikler kazandırılmış hem de sağlamlık olarak çok daha sağlam evler  yapılmıştır.  Bir ev, bir yandan dekorasyonu ve düzeni ile sizlere rahatlık sunmalı bir yandan da yapı inşa malzemeleri ve teknikleri ile dayanıklılık sunmalıdır.  Bu özelliklerin bir arada olduğu evlerin maliyetleri de bir hayli yüksek olmaktadır. Bu nedenle inşa edilen evlerin maliyetlerini düşürmek için ya kaliteden ödün verilmek zorunda kalınıyor yada sağlamlık ve dayanıklılık özelliklerinden feragat edilmekte ve istenilen kalitede evler yapılmamaktadır.  Bir ev yapılırken kaliteli olması, sağlam olması, ihtiyaçlarınıza cevap verebilmesi, konfor ve rahatlık sunması, dekoratif bir güzelliğe sahip olması ve bütün bunlara sahip olurken aynı zamanda maliyetinin düşük olması için dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bu noktaların başında planlama gelir. Yapacağınız ilk iş evin yapılmasında izleyeceğiniz planı oluşturmaktır. Bu planı oluştururken her adımda yapacağınız iş kalemlerinin ihtiyaçlarınıza cevap vermesi, sağlam olması ve kaliteden ödün vermemesi gereklidir. Bu özellikleri sağlayan iş kalemlerine en minimal bütçeleri ayırmalısınız. Planın sonunda istediğiniz özelliklere sahip bir ev için ayırmanız gereken bütçe ortaya çıkacak ve bu şekilde kaliteli, sağlam, dekoratif özelliklere sahip bir ev için yol haritanızı çizmiş olacaksınız.

Sağlam ve kaliteli bir evin düşük bir maliyet ile inşa edilmesi için dikkat etmeniz gereken ikinci önemli nokta; kullanılacak malzemelerin seçimidir. Eviniz için temel inşaat malzemelerin seçimi, evin dayanıklılığı, sağlamlığı ve uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir.  Ev yapımında kullanacağınız yapı malzemeleri olan; tuğla, briket, beton harcı, kiremit gibi malzemelerin ucuz olanlarına itibar etmemeli, kalite açısından istediğiniz kaliteye sahip olanları seçmeli, bu malzemelere değerinden fazla ücret ödememelisiniz. Bunun için yapı malzemeleri seçiminde iyi bir saha araştırması yapmalı, malzeme tedariki sağlayan firmaları ziyaret ederek ihtiyaç listeniz için fiyat teklifleri almalı, aldığınız fiyatları değerlendirerek malzeme satın almalısınız. Bu şekilde uygun fiyatlara istediğiniz kalite de malzeme alıp evinizi inşa edebilir ve sağlam olmasını sağlayabilirsiniz.

 Evin sağlam olmasını sağlayan bir diğer etken de temelinin sağlam yapılmasıdır. Evinizi yapacağınız alanın toprak zemin etüdünü yaptırarak toprak yumuşaklık derecesini, zeminde kaç metreden su çıktığını etüd yaptırarak öğrenmelisiniz. Bu değerleri öğrendiğinizde temelinizin sağlam olması için toprak sıkıştırma işlemleri, toprak oturtma işlemleri yapılabilir, temel zemininin sert olmasını sağlamak için kalın bir gro beton tabakası ile iyileştirme yapılabilir. Bu işlemlerin ardından yapacağınız evin projesine uygun olarak temeli yapılarak evin sağlamlık ve dayanıklılık açısından sorunsuz olmasını sağlayabilirsiniz. Temel işlemlerinden sonra evinizin kaba inşaatı bitecek ve duvar kaplama malzemelerinin seçimi başlayacaktır. duvar kaplama malzemelerinin seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta evi kullanmaya başladığınızda size konfor sağlayacak olan ısı yalıtım özelliklerine dikkat etmeniz ve uygun fiyatlı yalıtım özellikleri yüksek olan malzemeleri seçmenizdir. Piyasa da oldukça çok sayıda ısı yalıtım özelliği olan duvar kaplama malzemesi bulunduğu için bu konuda çok dikkatli davranmalı ve istediğiniz özelliklere sahip malzemeleri seçmelisiniz. Bu sayede ısı yalıtımını inşa aşamasında çözerek yıl boyunca ısıtma ve soğutma sorununu ekonomik olarak çözmüş olacaksınız. 

Bu seçimleri yaptıktan sonra dikkat etmeniz diğer önemli bir nokta olan uygulanma aşamasında işçiliklerin .ok titiz bir şekilde yapılmasıdır. Malzemeler çok kaliteli olsa da kötü bir işçilik ile malzeme kalitesi önemsiz bir hale gelecek ve evinizi konfor, kalite açısından kötü bir ev olacaktır. Bu durumu engellemek için yapmanız gereken bilinen tanınmış firmalardan işçilik talep etmelisiniz. Bu şekilde düşük maliyetlere mal olan, istediğiniz dizayna ve projeye uygun, kalite açısından çok kaliteli, sağlam ve dayanıklı bir ev sahibi olabilirsiniz. Kaliteli malzeme seçimleri ile bir ev ortaya çıkarmak için homify ev modellerinin yer aldığı sayfaları inceleyebilir, fikir edinebilirsiniz.

Maliyet faktörleri

Modern Evler homify Modern

Bir ev inşa etmek için  kullanacağınız bir çok malzeme vardır. Bu malzemelerin her birinin bir birim maliyeti olduğu için toplamda  yüksek bir maliyet oluşmaktadır.  Bir ev yapımında sağlam olması için yapı malzemeleri olan tuğla, kiremit, sıva harcı, kireç, çimento gibi malzemeler, zarif ve estetik olması için  duvar boyası, pencere sistemleri, kapı, kapı girişi basamakları malzemeleri, duvar kaplama taşları, bahçe peyzajı gibi bir çok malzeme maliyeti oluşturan faktörlerdir. Ayrıca evin iç dizaynında kullanılacak malzemeleri de düşündüğünüzde devasa bir maliyet ortaya çıkacaktır. Bu nedenle bir ev inşa edecekseniz maliyet hesabını detaylı bir şekilde yapmalı ve uygun bir bütçe ayırmalısınız

Dizayn ve tasarım

Yaşamınızı sürdüreceğiniz evin tasarımı ve dizaynı konfor olarak istediğiniz özelliklere sahip olmalı, bir evde olması gereken bütün özellikleri barındırmalı, kalite olarak üst seviyelere sahip bir ev olmalı ve ihtiyaçlarınıza rahatlıkla cevap veren bir tasarıma sahip olmalıdır.  Tasarımın ve dizaynın önemi de buradan gelmektedir. Bu nedenle yapacağınız evin projesini titiz bir şekilde yapmalı, iç tasarıma özen göstererek konfor oluşturmalısınız. Örnek resimde olduğu gibi dış cephenin şık ve görsel bir güzelliğe sahip olması için büyük bir pencere tasarlanmış, pencere önüne bir balkon düşünülmüş, balkon kısmı çıkıntı oluşturacak şekilde tasarlanarak farklı bir güzellik yaratılmış. 

Duvar malzemeleri

Modern Evler LEBEL Modern

Duvar inşası ve duvar kaplanması aşamalarında malzeme seçimi kadar tasarım da çok önemlidir. Duvarın sağlam olması için kaliteli yapı malzemeleri seçilmeli,  ve duvarın sağlam olması sağlanmalıdır. Estetik bir görünüm elde etmek için duvar boyası veya duvar kaplama malzemeleri tarzınıza uygun bir şekilde tercih edilmeli, isteğe bağlı olarak iki veya daha fazla malzemelerin kombinasyonu ile görsellik kazandırılmalıdır. aynı zamanda ısı yalıtım özelliği yüksek  malzemeleri tercih ederek örnek resimdeki gibi zarif bir duvar elde edebilirsiniz.

Dayanıklı taş evler

Bir evin dayanıklı olması için kullanılacak malzeme seçimi kadar temelininde sağlam yapılması gereklidir. Bunun temel sebebi evin küçük sarsıntılarda, fırtınalarda yıkılmaması ve uzun yıllara ayakta kalabilmesidir. Bu nedenle taş veya betonarme bir evde yapsanız temelinin sağlam olmasına, oturduğu toprağın veya zeminin sert olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken en önemli iş zemin etüdü yaptırarak etüd raporlarına göre bir temel  yapmak veya zemini iyileştirerek bir temel yapmaktır.

Isı geçirgenliği

Eğer evinizi yapmayı düşündüğünüz bölge kışın çok soğuk yazında çok sıcak ise yapmanız gereken ekonomik iklimlendirme sağlamak için duvarınızın dış cephesine ısı geçirgenliği çok düşük olan ahşap, kompozit malzemeleri tercih ederek duvar üzerine kaplamalı, veya sıva altına strafor malzemesini kaplayarak ısı yalıtımı sağlamalısınız. Örnek resimde olduğu gibi betonarme evi ahşap kaplama malzemeleri ile estetik bir şekilde kaplayarak görsellik de oluşturabilirsiniz.

Pencere sistemleri

Evinizin  dış cephe estetiği ve doğal gün ışığından faydalanma oranı için pencere sistemlerinizi çok dikkatli seçmelisiniz.  Bu sayede fonksiyonel bir pencere sistemi sahibi olabileceğiniz gibi gün ışığından daha fazla yararlanabilirsiniz. Örnek resimde yer alan pencere sistemi ile estetik bir dış cephe tasarımı yapılmış ve görsellik oluşturulmuştur.

Düşük maliyetli evlerle ilgili bu fikirleri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!