Ben de yaparım dedirten 9 DIY önerisi | homify

Ben de yaparım dedirten 9 DIY önerisi

nihal e. nihal e.
Mind Made - Muebles hechos con Palets Yemek OdasıIşıklandırma
Loading admin actions …

Günümüzde tüketim alışkanlığı sebebiyle aslında ihtiyacımız olmayan pek çok şeyi satın alırız. Öyle ki yeni alışveriş trendlerinden biri tamamen el yapımı ürünler. Buna rağmen insanlar genellikle hazır olanı satın almak istiyor. Oysa pekala masrafa girmeden üstelik kendi emeğinizle dekoratif ürünler tasarlayabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin sırayla önerilere göz atalım.

​1. Dikey bahçe

Küçük bir bahçesi olup çiçek yetiştirmeyi hobi edinenler için durum can sıkıcıdır. Hele bir de bahçesi olmayanlar için daha zor. Zira balkonu saksılarla doldurmak var olan sınırlı alanı daha da kullanışsız hale getirir. Bu gibi alan sorunuz varsa çözüm dikey bahçedir. Dikey bahçeler çeşitli şekillerde olabilir. Eğer kendi dikey bahçenizi oluşturmak isterseniz resimdeki gibi pratik bir model yapabilirsiniz.

​2. Yaratıcı bisiklet tutucu

Her ne kadar ülkemizde daha çok çocuklar bisiklet kullansa da özellikle batılı ülkelerde bisikletler yetişkinler tarafından da yaygın olarak kullanılır. Zira hem ekonomiktir, örneğin benzin derdi olmaması gibi. Hem çevre dostudur, havayı kirletmez. Hem de spor yapmanıza vesile olur. Eğer siz de bisiklet kullanmayı seviyorsanız ahşap malzemeden çok kolay bir bisiklet tutucu tasarlayabilirsiniz.

​3. Eğlenceli duvar dekorasyonu

Aksesuar trendlerinden biri el yapımı tasarımlar hepimizin bildiği gibi. Pekala kendi lambamızı yahut çeşitli aksesuarları hayal gücümüzü kullanarak kendimiz üretebiliriz. Resimde hem bir tel aracılığı ile duvara monte edilmiş saksılar hem de el yapımı bir lamba görüyoruz. İki örnek bir arada gayet uyumlu ve güzel.

​4. Alternatif sanat

Küçüklerin sizin için çizdikleri her resmi çerçeveleyemezsiniz, ancak bu parlak tekniği denerseniz onları duvarda sergilemeniz pekala mümkün. Elinizde fazladan pantolonlar için üretilen klipsli askılardan varsa eğer resim kağıtlarını askı ile tutmanız yeterli. Geriye kalan askıları asacak boş bir duvar.

5. Renkli kavanozlar

Özellikle hazır gıdaları sık tüketen biriyseniz gün aşırı kavanozlarınız birikir. Bu kavanozları atmak yerine değerlendirmeye ne dersiniz? Tıpkı örnek resimdeki gibi cam kavanozları dilediğiniz renkte boyayabilir, ip veya kurdela ile süsleyebilirsiniz. Kavanozu süsleme işlemi bittikten sonra ister vazo ister kalemlik olarak, neye ihtiyacınız varsa çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

​6. Fincanlardan lamba

Kendi elektiriğinizi üretecek ya da eve bağlayacak kadar donanıma sahip olmanıza gerek yok. Ancak lambanızı pekala tasarlayabilirsiniz. Üstelik fincan takımlarıyla. Dolaplarda çürüyen antika fincan takımlarını ters çevirip tutkalla yapıştırıp kendini lambanızı tasarlayabilirsiniz. Özellikle mutfakta çok hoş duracaktır.

​7. Orijinal askılık

Eğer çok fazla giysiniz ve yetersiz bir giysi dolabınız varsa alternatif çözümler bulmanız gerekir. Portatif askılar pratik olmakla birlikte açıkta durması sebebiyle pek şık durmayabilir. Peki hem ekonomik hem de yaratıcı bir askılık nasıl olmalı? Cevap fotoğrafta. Bahçenizden temin edebileceğiniz bir dal ve halat yardımıyla rustik askınız hazır.

​8. Kasaları istifleyin

Günümüzde oldukça revaçta olan palet mobilyalardan haberdarsınızdır. Hem kolayca tasarlanabilmesi hem de hafif bir malzeme olması sebebiyle son yıllarda popüler hale geldi. Ancak pekala marketinizden temin edebileceğiniz kasalarla da palet kitaplık yapmak mümkün. Arzuya göre boyayabilirsiniz de. Tıpkı resimdeki dikey ve yatay, ters ve düz gibi karışık biçimlerde dizerek eğlenceli bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

​9. Basit ama çok güzel

Son başlığımız uygulaması çok kolay bir öneriden oluşuyor. Küçük fotoğraflarınızı sergilemek için her bir resmi çerçeveletmeye gerek yok. Duvara yapıştırmak da bir seçenek. Ancak daha zahmetsiz ve güzel bir görünüm için ipe asarak duvara monte edebilirsiniz. Sonuç harika.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfak duvarınız için 9 harika fikir' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu kendin yap fikirlerini siz de beğendiniz mi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!