Salonlarınız için Türk evlerinden 8 perde fikri | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Salonlarınız için Türk evlerinden 8 perde fikri

Özlem K. Özlem K.
Perde Modelleri Levent Home Collection Klasik
Loading admin actions …

Perdeler mobilyalarımızın bir numaralı tamamlayıcılarıdır. Evlerimizde yer alan onca pencere ve cam kapı önlerine asıldıkları için, perdeler çok geniş alanları kaplarlar, bu nedenle de odalara girildiğinde ilk göze çarpan dekorasyon ögelerinin başında gelirler. 

Farklı zevkler ve farklı dekorasyon türleri için hem renk ve desen açısından hem de malzeme ve şekil açısından onlarca farklı perde çeşidi bulunmaktadır. Plili klasik perde modellerinden jaluzi gibi katlanan türlere, stor perdeden Japon perdeye kadar farklı perde türleri çeşitli dekorasyon stilleri ile birlikte kullanılmaktadır.

Bugünkü yazımızda farklı dekorasyon stillerine sahip olan ve farklı zevkleri ifade eden, ancak her biri ülkemizden evlerden perde fikirlerini inceledik. Evin dekorasyonu ile uyumuna dikkat ederek gezmeye başlayalım…  

1. Bir klasik: Tül perde ve kalın perde ikilisi

Perde takımları bir yandan evinize mahremiyet sağlarken bir yandan da evin dekoratif ve şık görünmesini sağlar. Doğru seçilmiş, güzel bir perde odanızın havasını değiştirebilir, odanızı muhteşem gösterebilir. Doğru perdeyi kullandığınızda odanızdaki mobilyalar, dekoratif ürünler ön plana çıkar. Perde seçiminde model kadar perdenin rengi de önemlidir. Perde rengi seçimi yaparken mobilyalarınızla benzer ya da kontrast renk yelpazesinden bir ton kullanabilirsiniz.

2. Mobilyalarla takım perdeler

Bir diğer seçenek ise mobilyalarda da kullandığınız rengin bire bir aynı tonunu perdelerde de kullanmaktır. Ancak bu oldykça riskli bir dekorasyon tercihidir ve iç mimar ya da dekoratör gibi bir profesyonelin elinden çıkmadığı üzere kötü bir sonuç elde edilebilir. Fotoğrafta kusursuz bir örnek görüyoruz; beyaz mobilyalar, açık mavi yemek sandalyesi döşemeleri be açık mavi perdeler.

3. Duvarla aynı renk perde

Mekanın geniş ve ferah görünmesi içinse duvarla bire bir aynı renkte, hiçbir deseni olmayan perdeler tercih edilmelidir. Bu görünüm dikkati perdelere değil, evin diğer dekorasyonuna çeker. Bu tür bir perde tasarımı özellikle modern stillerde en çok tercih edilen türlerin belki de başında gelir. Burada amaç perdeyi dekorastif bir unsur olarak kullanmaktan ziyade alanın bütünlüğünün ve iç mekanların mahremiyetinin sağlanmasıdır.

4. Gösterişli, romantik perdeler

Güzelbahçe, Salon Perde Tasarımı ve Uygulaması Levent Home Collection Klasik Tekstil Altın Sarısı
Levent Home Collection

Güzelbahçe, Salon Perde Tasarımı ve Uygulaması

Levent Home Collection

Balon katlamalı ince perdeler mekanlara romantik bir hava kazandırmak için idealdir. Klasik veya eklektik stildeki dekorasyonlarda kullanılabilirler ve klasik kalın perdeler ile kombine edilebilirler.

5. Stor perdeler

KÖRFEZ PERDE  – PERDE MODELLERİ: modern tarz , Modern
KÖRFEZ PERDE

PERDE MODELLERİ

KÖRFEZ PERDE

İster düz renkli, ister zebra desenli isterse de çiçekli olsunlar, stor perdeler de kullanım kolaylığı ve sade görünümleri ile son dönemin revaçta perde stillerinden biri.

6. Detaylar

Perde tasarımı dendiğinde akla yalnızca perdenin kendisi gelmemeli. Bu oldukça gelişmiş ve birçok detayı olan bir sektör. Perdelerin asılma biçminden toplanma biçimlerine kadar birçok unsuru barındırıyor ve bu her bir unsur kendi başına dekorastif bir aksesuar görünümü ile karşımıza çıkıyor. Onlarca çeşit rustikten, onlarca çeşit perde toplama aparatına kadar her zevke ve her bütçeye uygun modeller bulunmakta.

7. Katlamalı perdeler

Alaçatı, Oturma Odası Perde Uygulama Modern Oturma Odası Levent Home Collection Modern Keten Pembe
Levent Home Collection

Alaçatı, Oturma Odası Perde Uygulama

Levent Home Collection

Katlamalı perdeler üzerlerindebulunan makaralar ile zincir kumandasıyla çalışır. Kalın kumaşlarla da yapılabilen katlamalı perdeler, ince tül ile yapıldığında da eşsiz bir zarafet sunar. Genellikle çizgi ya da sütun şeklinde desenli tüller ile uygulandığında çok daha zarif durmaktadır. Çubuklu katlamalı olduğu gibi çubuksuz olan plise katlama da estetik açıdan çok şık durmaktadır. Katlamalı perdeler modern ve dekoratif tarzıyla öne çıkmaktadır. Organze, ipek, tül, tafta ve keten olmak üzere pek çok kumaşa uygulanabilirler.

8. Cesur desenli perdeler

Hande Dizayn Perde – Perde Modelleri: modern tarz , Modern
Hande Dizayn Perde

Perde Modelleri

Hande Dizayn Perde

Perde kumaşı seçiminde genel olarak tutucu bir milletiz. Koyu renkler dönem dönem moda olsa ve tercih edilse dahi genelde desensiz açık renkler revaçta oluyor. Elbette bunun nedenlerinin başında odalarımızın küçük, tavanlarımızın alçak olması geliyor, yani bu şartlar altında yaptığımız seçimler son derece doğru. Ancak geniş bir odaya sahipseniz ve mobilya ve halılarınız desenli değilse, perdede değişik renk ve desenler kullanmaya yönelebilirsiniz. Ancak dikkat! Perde kumaşı seçerken evinizdeki döşemelerle uyumlu olmasına dikkat edin.

Bu yazımıza da ilginizi çekebilir: 'Dekorasyonu tamamlayan şık yolluk, halı ve kilim çeşitleri'

Bu perde modellerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!