Yılbaşı için mutfağımı nasıl dekore edebilirim ? | homify

Yılbaşı için mutfağımı nasıl dekore edebilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Mutfak LEICHT Küchen AG Modern
Loading admin actions …

Koca bir yılı geride bırakmak üzere olduğumuz şu günlerde hepimizin kafasında yılbaşı için evimizi süsleme, dekore etme ve noelin ruhuna uygun bir şekilde dekore etme fikirleri var.  Evimizi noel için süsleyebilmek, evimizin içinde her nokta da noeli hissedebilmek için bir dekorasyon bütünlüğü sağlamalı veya her odayı farklı bir konsepte dekore ederek noelin ruhunu yansıtmalısınız.  Yılbaşı süslemeleri içerisinde dekorasyonu en zor olan odalardan birisi de mutfaktır. Mutfak dekorasyonu başlı başına bir iş iken bir de yıl başı süslemesi de bir o kadar zordur. Mutfaklarınızda bir yıl başı süslemesi yapmak için bir çok farklı noktaya dikkat etmeli, mutfağınızı noele hazır hale getirirken dekorasyon estetiğini de korumanız gereklidir. Bir yıl başı süslemesi için öncelikle mutfağınızı hangi yoğunlukta süslemek istediğinize karar verin. Noel gecesi aileniz ve misafirleriniz için hazırlayacağınız yemekleri ve içecekleri servis edeceğiniz için çok yoğun bir süsleme de yapabilirsiniz veya yoğunluğu daha az olan süslemeleri de tercih edebilirsiniz. Yapacağınız noel süslemeleri ve dekorasyonu için öncelikle büyük eşyalardan başlamalı, büyük mutfak eşyalarını noele göre süsleyerek dekore etmelisiniz.

Mutfak içinde yıl başı dekorasyonu için mutfak dolapları, buz dolabı gibi büyük mutfak eşyalarını noel renkleri olan kırmızı ve beyaz ile donatmalısınız. Ana renklerini korumak adına yapışkanlı renkli folyolar tercih edebilir, istediğiniz renklerde ve desenlerde süsleme yapabilirsiniz.Yapışkanlı renkli folyolar ile mutfak dolaplarınızın dış yüzeylerini kırmızı ve beyaz renk ile dekore ederek noel ruhuna uygun bir hale getirebilirsiniz. Yapışkanlı folyolar kolay sökülebildiği için ve iz bırakmadıkları için kolayca temizlenerek mobilyalarınız orijinal renklerine kavuşabilirler.  Mutfak dolaplarınızdan sonra süslemeniz ve dekore ederek noel ruhuna uygun hale getirmeniz gereken bir diğer mutfak ekipmanı da mutfak tezgahıdır. Mutfak tezgahları mutfak dolapları ile modüler olarak birleşip set oluşturduklarından sadece mutfak dolabını süslemek estetik bir noel dekorasyonu oluşturmayacaktır. Bu nedenle mutfak tezgahlarını da dekore etmeniz gereklidir. Mutfak tezgahlarını süslemek için öncelikle mutfak dolaplarına yaptığınız süslemeler ve dekorasyona uygun bir dekorasyon fikri oluşturmalısınız. Mutfak dolaplarını sadece kırmızı renge boyamışsanız tezgahı beyaz renge, veya kırmızı beyaz rengin bir arada kullanıldığı bir dekorasyon yapmışsanız tezgahınız da aynı renklerde dekore edilmelidir. Bu sayede uyumlu bir noel süslemesi yapmış olursunuz. Mutfak tezgahlarının karşısında bulunan mutfak y-fayans ve seramikleri de desenlerine göre süslenebilir, yapışkanlı folyo ile estetik bir görünüm kazandırılabilir veya olduğu gibi bırakılarak dekorasyon güzelliği korunabilir. Ancak renkleri çok aykırı ve göze batan renklerde ise mutlaka yıl başına uygun renklerde süslenmesi gereklidir.

Mutfakların noele göre dekore edilmesinde en önemli aşamalardan birisi de noel yemeğinin yeneceği yemek masasının noele göre dekore edilmesidir.  Yemek masası, süsleri, rengi, masa düzeni gibi bir çok faktöre göre düzenlenmeli, tavandan sarkıtma aydınlatmalar, mum ve renkli ışıklar ile özel bir noel masası haline getirilmelidir.Yemek masasında aileniz ile, akraba ve dostlarınız ile yemek yerken noelin ruhunu yaşayacağınız, her noktası ile size noel gecesinde olduğunuzu hatırlatacak bir süsleme ve dekorasyon yapmalısınız. Yemek masası aydınlatması yapılırken tüm mutfak da göz önünde bulundurulmalı, mutfak aydınlatması noele uygun bir şekilde yapılmalıdır.  Mutfağınızda bulunan aydınlatma elemanlarında yer alan ampuller sökülerek kırmızı ve beyaz renkli ışıklar saçan ampuller ile değiştirilmeli, mutfağın her köşesinden kırmızı ışıkların yayılması sağlanmalıdır. Ayrıca mutfak tezgahının, mutfak adasının üzerine özel bir noel aydınlatması yapılmalı, yemeklerin hazırlanması ve servis edilmesi aşamalarında noel ruhu yaşatılmalıdır.

Noel için yapacağınız mutfak dekorasyonun estetik zarif ve noel ruhuna uygun olmasını sağlamak için özgün fikirler üretmeli, fikir edinmek için homify mutfak dekorasyonlarının yer aldığı sayfaları ziyaret edinerek zevkinize uygun, tarzınızı yansıtan noel ruhunu yansıtan dekorasyonlardan istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Mutfak dolapları

Mutfak dolapları, mutfakların vazgeçilmezi olan, mutfak ekipmanlarını muhafaza ettiğimiz, büyük mutfak eşyalarıdır. Bu nedenle mutfakta yapacağınız bir noel dekorasyonu için öncelikle modüler olan mutfak dolaplarını süslemeli, dekorasyonunuzun geri kalanını mutfak dolaplarına göre dekore etmelisiniz. Noel renkleri olan kırmızı ve beyaz renklere boyayabilir, neol süsleri olan noel baba başlığı, noel çorapları süs aksesuarlarını mutfak dolaplarının kapaklarına yapıştırabilirsiniz.  Eğer mutfağınız örnek resimdeki gibi kırmızı renklere sahip ise beyaz süs aksesuarlarını kullanarak mutfağınızı noel için uygun bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Yıl başı süsleri

Bir mekanı, mobilyalarına hiç dokunmadan yıl başı için süslemek istiyorsanız yapmanız gereken yıl başı süslemelerini kullanmak ve yıl başı için istediğiniz odayı dekore etmektir.  Bunun için yıl başı süsü olan, yıl başı ağaçları, süs ağaçlar, yıl başına özel  kırmızı çizmeler, noel baba elbisesi maketi, noel baba şapkası, kırmızı renkli ipler, lambalar, noel baba objelerini  kullanarak mutfağınızda bulunan mobilyalara dokunmadan noel süslemesi yapabilirsiniz. örnek resimdeki gibi ince uzun dikdörtgen şeklinde bir mutfağınız var ise bu süs aksesuarlarını tavandan sarkıtarak özel bir noel süslemesi yapabilir veya mutfak tezgahının üzerine bu süs aksesuarlarını asarak noel süslemenizi yapabilirsiniz.

Mutfak masası

Mutfağınızı süslemek için dikkat etmeniz gereken önemli notalardan biri olan yemek masalarının süslemesi için bir çok alternatif yöntem var. Bunlardan birincisi yemek masanızı yıl başına özel bir şekilde süsleyebilir, masa yüzeyini kırmızı beyaz bir masa örtüsü serebilirsiniz. Masa üzerine noel baba şeklinde bir vazo koyabilir, kırmızı ve beyaz gül yaprakları ile süsleyebilirsiniz. Bir diğer süsleme yöntemi de yemek masası üzerine noele özel aydınlatma yapabilir, tavandan süs aksesuarlarını sarkıtarak ışıklar arasında muhteşem bir görüntü elde edebilirsiniz. Yemek masanızı noel uygun bir şekilde servise hazır hale getirerek yine muhteşem bir yıl başı süslemesi yapabilirsiniz.

Işıklar ve mumlar

Noel gecesine özel bir süsleme yapacaksanız, aydınlatma, ışık ve mumları mutlaka kullanmalısınız. Mutfağınızın tamamını kırmızı ve tonlarında bir renk ile aydınlatabilir,  mumlar ile ışık dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz. Yemek masası, mutfak tezgahı ve mutfak adası gibi alanları mumlar ile estetik ve zarif bir görünüme kavuşturabilir, ışığın süs aksesuarları üzerinde yansıması ile özel bir dekorasyon yapmış olursunuz. Yıl başına özel bir süsleme yapmak için  led aydınlatmaları şeritler halinde kullanabilir özel bir ışık ile aydınlatılmış bir mutfak yaratabilirsiniz.

Noel çiçekleri

Noel gecesi için mutfağınızda mutlaka çiçekler bulundurmalısınız. Noel renklerine uygun kırmızı, pembe, beyaz renklere sahip çiçekler ile yemek masanızı, mutfak tezgahınızı, mutfak adanızı normal günlerden farklı bir şekilde dekore edebilir, yıl başı süslemesi için aydınlatma, süs aksesuarları ile renk bütünlüğü oluşturarak zarif bir mutfak yaratabilirsiniz. Çiçekler bulundukları ortama estetik kazandıran bitkiler olduğu için noel için özel çiçek demetlerinden alarak mutfağınızı özel bir hale getirebilirsiniz.

Mutfak tezgahları

Mutfak tezgahları, mutfak dolaplarını tamamlayarak mutfağınıza zariflik kazandıran mutfak mobilyalarıdır. Aynı zamanda üzerinde yemek hazırlığı yaptığınız alanlar da olduğu için çok kullanışlıdır. Mutfak tezgahlarını noel için süslemek adına, özel renklere boyayabilir, veya mutfak tezgahı üzerine led aydınlatmalar yaparak üzerine sert plastikten bir tabaka ekleyerek mutfak tezgahının süsünün ve aydınlatma estetiğinin bozulmasını önleyebilirsiniz.Örnek resimdeki gibi rengarenk bir şekilde boyayarak noele hazır bir mutfak tezgahı süslemesi yapabilirsisniz.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!