Mikrodalga fırını nereye koyalım? 11 farklı fikir! | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mikrodalga fırını nereye koyalım? 11 farklı fikir!

Homify TR Homify TR
Modern Mutfak Matos + Guimarães Arquitectos Modern
Loading admin actions …

Bugün artık mutfakların vazgeçilmez unsurlarından biri de mikrodalga fırınlar. Mikrodalga fırınlar hayatımızı kolaylaştıran mucizevi bir buluş olarak uzun yıllardır hayatımızda. Her ne kadar ilk yaygınlaştıkları dönemlerde mikrodalgaların sağlıklı olup olmadığı bir hayli tartışılsa da, bugün artık sağlık açısından hiçbir zararlarının olmadığı biliniyor ve hatta yemekler ısıtılırken besin değerini diğer yöntemlerden daha çok korudukları da bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan bulgulardan. Hal böyle olunca da özellikle iş hayatının yoğun temposuyla yaşayanlar için mikrodalgalar adeta hayat kurtarıcı nitelikte çünkü yorgun argın eve geldiğinizde önceden yaptığınız yemeği gerçekten iki dakika içinde ısıtabiliyorsunuz ya da hazır gıdaları beş dakikada hazırlayıp sofraya koyabiliyorsunuz. İşte yoğun çalışma hayatının stresinden bunalmış olanlar için büyük bir kolaylık olan mikrodalgalar çoğumuz için artık temel ihtiyaçlardan biri. Peki mikrodalga fırını nereye koyalım? Mikrodalga fırınlar genellikle normal fırınlar kadar büyük olmadıkları için mutfak tezgahının üzerinde yer alırlar. Ancak bu aslında zaten kısıtlı olan mutfak tezgahını daraltır ve mutfağın daha kalabalık görünmesine neden olur. Bu yazımızda 11 farklı fikirle mikrodalga fırınlarımızı tezgah üzerinden kaldırmanın yollarını arıyoruz.

1. Tezgahın üstüne değil altına

Mutfak tezgahının altındaki dolaplardan birini açık rafa dönüştürüp mikrodalga fırınınız için şık ve fonksiyonel bir alan açabilirsiniz. 

2. Ekstra raf

İskandinav Mutfak homify İskandinav

Mevcut mutfak dolaplarınıza dokunmak istemiyorsanız işte harika bir fikir daha. Mutfağınızın boş duvarlarından birine bu örnekteki gibi ekstra bir raf ekleyin. Hem mikrodalga fırınınızı koymak için harika bir fikir hem de rafı bu örnekteki gibi uzun yaparsanız başka fazlalıkları da ortalıktan kaldırabilirsiniz! 

3. Ankastre sistemler

Mutfak dolaplarına entegre bir şekilde dizayn edilen ankastre fırınlara hepimiz aşinayız. Mikrodalga fırının da ankastre sistemlere entegre eilebileceğini de belirtelim. Bu örnekte hem fırın hem de mikrodalga, kusursuz bir şekilde dolaplarla uyum için gömme bir şekilde yerleştirilmiş. 

4. Fonksiyonel tasarımlar

Aslında yapmanız gereken tek şey mutfağınıza şöyle bir bakmak ve nerede mikrodaglanız için bir hoşluk olduğunu tespit etmek… Sonrası biraz yaratıcılıkla çözülüyor. Mesela burada aspiratörün yan kısmındaki raf birazcık dışa doğru uzatılarak harika bir çözüm elde edilmiş. 

5. Duvarın içinde

İşte şahane bir ankastre örneği daha… Tezgahın hemen yanındaki kullanışsız duvara gömülecek bir sistem dizayn edilerek hem estetik hem de fonksiyonel açıdan benzersiz bir çözüm ortaya çıkarılmış.

6. Yemek masasına komşu

Burada da benzer bir duvar içine gömme dizaynı hayata geçirilmiş ancak bu defa mutfak tezgahına yakın değil, yemek masasına yakın bir lokasyon tercih edilmiş. 

7. Sıra dışı bir yaklaşım

Bu ferah ve beyazın ışıltısı ile göz kamaştıran mutfak tasarımında ise mutfak planlayıcıları enteresan bir düşünce sistemi ile şaşırtıcı ve şık bir alan oluşturmuşlar. Mutfak tezgahının üzerindeki üst mutfak dolaplarını hem fırın hem de mikrodalga fırın için elverişli bir depolama alanına çevirmişler. Şahane görünüyor değil mi? 

8. Üst dolapların bir parçası

Yukarıdaki örneğe benzer, ama daha kolay uygulanabilir bir örnek. Üst mutfak dolaplarının birini iki parçaya bölüp alt kısma mikrodalga fırınınızı yerleştirebilir ve hâlâ bu dolabın üst kısmını depolama alanı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. 

9. Fırın ve mikrodalga bir arada

Bu örnekte ise mutfak tezgahına ekstra bir sütun eklenmiş ve bu sütun hem fırına hem de mikrodalga fırına yuva haline getirilmiş. Fırınların altında ve üstünde de birer geniş dolap ünitesi bulunuyor. 

10. Basit bir raf bile yeter

Eğer çok uğraşmadan mikrodalganızı tezgah üzerinden kaldırmak istiyorsanız o halde basit bir raf işinizi görecektir. Tek yapmanız gereken marangozunuza fırınınızın boyutlarında bir raf kestirmek. 

11. Elektronik mutfak eşyaları köşesi

Ve tabii ki mutfak dekorasyonunuzu tasarlarken elektronik aletleri bir arada dizayn ederseniz her zaman işiniz kolaylaşır, aynı zamanda da daha derli toplu bir görünüm elde edersiniz. Bu örnekte de buzdolabının bulunduğu alana mini bir mutfak dolabı ve tezgah ünitesi eklenerek kahve makineleri, mikser, fırın, mikrodalga gibi tüm elektronik eşyalar bu bölgede toplanmış. Hem kullanışlı ve hepsi el altında; hem de şahane görünüyor…

Evdeki mikrodalga fırınlarla ilgili bu önerileri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!