Küçük apartman daireleri için 10 büyük fikir! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük apartman daireleri için 10 büyük fikir!

Homify TR Homify TR
Modern Yatak Odası MARIA JOSE ENERGICI P. Modern
Loading admin actions …

Elbette hepimiz geniş salonlu, yeteri kadar büyük ve bol odalı evlerde yaşamayı isteriz ancak hayallerimizdeki eve kavuşmamız sıklıkla pek de mümkün olmuyor çünkü çalışma hayatının yoğunluğu bizi şehirlerde belirli bölgelerde yaşamaya itiyor ve bu bölgeler de genellikle şehrin yoğun ve kalabalık yerleri olduğu için küçük ve çok sayıda apartman dairesine ev sahipliği yapıyor. Ama aslında hayallerimizdeki geniş ve büyük evler de düşündüğümüz kadar kusursuz değil ve aslında küçük evlerde yaşamanın belki farkına varmadığımız oldukça fazla avantajı var. Mesela büyük evleri düzenli ve temiz tutmak tam olarak tam zamanlı bir iştir ve bu iş, kendi iş hayatımızın telaşı ile pek de uyum sağlayamaz. Oysa küçük ve kompakt ev dekorasyonları, temizlik, düzen ve kişiselleştirme açısından mükemmeldirler. Ayrıca küçük evleri kendi zevklerimize ve tarzımıza göre dizayn etmek çok daha ekonomik ve kolaydır. Bunca avantajın yanında elbette küçük apartman dairelerini dizayn ederken dikkat etmemiz gereken bazı temel noktalar da yok değil. Çünkü eğer küçük alanları yetersiz ve kullanışsız bir şekilde dizayn edersek hem boğucu ve yorucu, hem de estetik olmayan bir evde yaşam kalitemizi düşürmüş oluruz. Peki küçük apartman dairelerini nasıl dizayn etmeliyiz? İşte 10 maddede bu yaygın sorunun cevabı…

1- Mutfakta yalınlık esas olmalı

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerin merkez ilçelerinde yer alan apartman dairelerinde en çok şikayetçi olunan mimari özelliklerin başında küçük mutfaklar geliyor. Bazı evlerde mutfaklar gerçekten yalnızca tek kişiye göre dizayn edilmiş ve iki kişinin aynı anda mutfakta iş yapması olanaksız olabiliyor. İşte bu yüzden, zaten mini bir mutfağınız varsa onu daha da karmaşık hale getirmemek ilk amacınız olmalı; unutmayın, karmaşıklık yorar. Ve mutfakta ekstra bir yorgunluk en son ihtiyacınız olan şey! Mutfak dizaynınızı olabildiğince yalın tutun, son bir yıl içinde kullanmadığınız hiçbir mutfak aleti, tabak, çanak ya da aksesuarı mutfağınızda bulundurmayın. Minimal, sade ve olabildiğince fonksiyonel bir alan yaratın.

2- Küçük mobilyalar tercih edin

Küçük odalara sahip olmanız illa ki tek bir koltukla idare etmek ve minimalist bir tarz benimsemek zorundasınız demek değil! Mobilyaların boyutlarını standart mobilyalardan daha küçük seçerseniz cesur desenler ve renkler kullanarak gösterişli ve modern atmosferler oluşturabilirsiniz.

3- Banyoda hijyen odaklı bir dizayn şart

Küçük banyoları temizlemenin geniş banyoları temizlemekten daha zor olduğunu biliyor muydunuz? Banyolar hijyenin gerekli olduğu alanlardır ve alan küçüldükçe ulaşılması zor köşeler de artar. Bunun için banyonuzda olabildiğince açık ve temizliği kolay bir dizayn tercih etmelisiniz. 

(Ayrıca bkz: Banyoyu doğru şekilde temizlemek için bilmeniz gereken 4 şey)

4- Sıra dışı tasarımlar için ilham verici özellikler

Children's Bedroom Modern Çocuk Odası Studio Duggan Modern
Studio Duggan

Children's Bedroom

Studio Duggan

Bazı evlerde kiriş, kolon veya çatı eğimleri bizi zora sokuyor. Oysa bu tarz mimari özellikleri bir avantaja çevirerek sıra dışı tasarılar ortaya çıkarabiliriz! Hayal gücünüzle düşünün ve o alan için düşündüğünüz mobilyayı ya da tasarımı marangozunuza sipariş edin yeter!

5- Açık renkler her zaman işe yarar

Bu elbette en bilinen yöntemlerden biri, ama aynı zamanda en kullanışlı ve garantilisi! Küçük odaları açık renklerle dizayn ederseniz daha ferah bir görünüm elde edersiniz.

6- Doğru yerleşim fark yaratır

Küçük bir alana mobilyalarınızı yerleştirirken geleneksel fikirlere bağlı kalmayın. Örneğin bu örnekte klasik duvara dayalı kanepe yerleşimi yerine kanepe yemek alanı ile salon arasında bir seperatör olarak kullanılmış, ve sonuç mükemmel!

7- Anahtar kelime: İşlevsellik

homify

Çok fonksiyonlu tasarımlar küçük evlerin olmazsa olmazıdır. Dizaynınızı yaparken mutlaka her şeyin fonksiyonunu gözden geçirin. İşlevsellik sizin için en önemli hedef olmalı.

8- Girişte davetkâr renkler

Eğer küçük bir dairede yaşıyorsanız büyük ihtimalle evinizin antresi de oldukça dardır. Bu dar alanı en şahane şekilde dizayn etmenin en kolay kolu davetkâr ve canlı renkleri beyaz gibi açık renklerle kontrast yaratacak şekilde kullanmak.

9- Yatak odasında odak noktası: Deliksiz bir uyku

Deliksiz bir uyku için de huzurlu, yorucu olmayan, dinlendirici bir alan oluşturmak şart. Gerekirse yatak dışında hiç mobilya kullanmadan eşya kalabalığı ve bunaltıcı bir atmosfer yaratmaktan kaçının.

10- Ve daha fazla oda!

Küçük evlerde kendinize ne kadar çok alan açarsanız o kadar daha rahat edersiniz. Daha fazla oda ortaya çıkarmak elbette öyle parmağımızı şıplatınca yapabileceğimiz bir şey değil… Ama minik ve kullanışsız balkonumuzu şık bir dekorasyonla yenileyerek yaz aylarında kullanıma açabiliriz.

Bu küçük daire fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!