Evde yapabileceğiniz 10 mobilya fotoğrafı

Özlem K. Özlem K.
Studio Earthbox Kırsal Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Endüstride kullanılan paletler artık evlerimizde de 'Kendin Yapusulü mobilya tasarımlarında kullanılıyor. Eski ya da yeni paletlerin farklı şekiller verilerek yeniden değerlendirilmesini sağlayan ve bu malzemeye yepyeni işlevler kazandıran palet mobilyalar basit çizgileri ile de birçok insan tarafından tercih ediliyor. Doğa dostu olmaları ve kullanıcılar tarafından bizzat evde yapılabiliyor olmaları da cabası.  

Endüstriyel bir ürün olan paletlerin farklı boyutları mevcut. En yaygın kullanılanlar şöyle:  80 cm x 120 cm, 100 cm X 120 cm, 115 cm X 115 cm, 120 cm X 120 cm, 110 cm X 130 cm. Dolayısıyla, farklı ürünler için farklı seçenekleri kullanarak kesip biçme işini en aza indirgeyebilir hatta doğru tasarımlar sayesinde belki de tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Kesip biçme derdi ortadan kalkınca ya da asgari düzeye inince, yalnızca parçaları ayırma ve yeniden birleştirme usulü ile bazı mobilya ve aksesuarları kolayca gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Yine de, bu işlere girişmeden önce ’Kendin Yap uygulamalarındaki en yaygın hatalar ve başa çıkma yöntemleri’ başlıklı yazımızı okumadan işe girişmeyin.

Bu sayfamızda büyük masraflara girmeden, Kendin Yap uygulamaları ile evde bizzat yapabileceğimiz 10 güzel mobilya fotoğreafını bir araya getirdik. Buradaki fikirler geliştirilebilir, kendi beğenilerinize göre yeniden şekillendirilebilir. 

1) İki koltuk ve bir sehpadan oluşan takım

Palet iç mekanlarda da, dış mekanlarda da kullanılan mobilyalara dönüştürülebiliyor. İlk örneğimizi bir dış mekan mobilya çalışmasına ayırdık, zira çoğu okuyucumuz palet mobilyaları açık havada kullanmak üzere tercih ediyor. Üstelik açık havada kullanılan palet mobilyaların temizlikleri de döşeme minderlerini kaldırıp hortumla yıkamak kadar kolay.

Paletlerin ikinci ellerini 5-10 TL arası fiyatlara satın alabilirsiniz. İki geniş kolçaklı koltuk ve bir de sehpadan oluşan böyle bir takım içinse 5 tane palet yeterli; yani ödeyeceğiniz para 25-50 TL arası diyebiliriz. İhtiyacınız olan malzemeler; istediğiniz büyüklüğe bağlı olarak çeşitli paletler, testere, çekiç, çivi. Bu malzemeyi cilalamak, nasıl bir minder ve nasıl bir kumaş kullanacağınızı belirlemek size kalmış. Şık bir görünüm ve konfor için kalın bir sünger kullanabalirsiniz, döşemelik süngerlerin fiyatları dansitesine göre değişiklik gösterir ve böyle bir takım için yeterli miktarda, iyi kalite sünger 20-25 TL'yi geçmeyecektir. Kumaş fiyatları ise birkaç liradan başlayor ve ucu açık.

2) Tekli kolçaklı koltuk

Paletlerin ayak kısımları kolçakları üretmek için ideal parçalardır. Böyle geniş bir tekli, kolçaklı koltuık için iki palet yeterli. Bu tasarımın altına da tekerlek monte ederek koltuğun hareketli olması sağlanmış.

Bu palet koltuğu konforlu bir hale getirmek içi ise arzu ettiğiniz genişlikte sünger, beğendiğiniz bir kumaş, iğne iplik, makasa ihtiyacınız olacak. Dikiş makineniz varsa elbette işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Süngeri nereden alacağınızı bilemiyorsanız ya da daha az masraflı bir çözüm peşindeyseniz, eski battaniye/yorgan gibi kalın dokulu örtülerinizi katlayarak dikeceğiniz uygun bir kılıfa geçirebilir, bunu bankın minderi olarak kullanabilirsiniz.

3) Adirondack benzeri bahçe mobilyaları

Stil olarak bir klasik olan Adirondack sandalyelere* benzeyen bu teras koltuk takımı az müdahale ile yapılabilecek modellerden biri. Bu model sandalyelerden genelde minder olmuyor, arzu ederseniz siz yine de ekleyebilirsiniz.

4) Kocaman bir köşe koltuk takımı

Fotoğraftaki örnekte ise on adet palet kullanılarak köşe koltuk takımı yapılmış. Yalnızca alt kısma sünger minder dikilmiş, sırt kısmı kırletler ile süslenmiş. Masada ise müdahale edilmemiş bir palet görüyoruz.

5) Döşemelik kumaş seçimi fark yaratır!

Kullandığınız boya ve döşemelik kumaşın rengi ve deseni oluşan üründe büyük fark yaratacaktır. Beğenilerinize ve evin dekorasyonuna uygun seçimi gönlünüzce yapabilir ve ortaya benzersiz tasarımlar çıkarabilirsiniz.

6) Tekerlekli ve camlı orta sehpa

En yaygın modellerden biri ise altlarına tekerlek monte edilerek yapılan orta sehpalar. Tekerlek dışında bir de üstüne cam kestirirseniz, kullanımı daha pratik olur.

7) Saksılık ve seperatör bir arada

Kendinizi konu komşu ile aynı mekanda oturuyormuş gibi hissetmemek ve rahatça oturup kalkmak için balkonunuzun komşulara bakan kısmını kapatmak mantıklı bir çözüm olacaktır. Bunun için aynı zamanda saksılık ve dikey bahçe olarak da kullanabileceğiniz, paletlerden yapılmış bir paravana ne dersiniz? İki kuş bir arada!

8) Sevimli saksılıklar da yapabilirisiniz

Paravana ihtiyacınız yoksa, iki ya da üç basamaklı, alt kısmı tekerlekli bir saksılık da pratik ve sevimli bir dekor oluşturacaktır.  

9) Paletten karyola dahi yapabilirsiniz!

Palet Yatak Odası Atölye Butka Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları
Atölye Butka

Palet Yatak Odası

Atölye Butka

İster tek sıra halinde alçak, isterse de çift sıra halinde daha yüksek bir karyolayı da paletlerde oluşturabilirsiniz. Başlık ve komodin kısımlarında parçaları aralıksız olarak biirleştirebilir, ayrıca raflar ve hatta çekmece ünitesi dahi yapabilirsiniz. Bu işin karyola kısmı oldukça basit ancak başlık ve komodin kısmına girişmeden önce biraz tecrübe sahibi olmakta fayda var!

10) Ve son olarak bir TV sehpası

Yine Kendin Yap alanında biraz daha uzmanlaşmış okuyucularımız için bir model, dört çekmeceli ve tekerlekli bir TV sehpası. Bu model için 3 adet 80 x 120 palet ve ayrıca çekmeceleler için bölmek üzere 4. bir palete ihtiyacınız olacak.

Bu paletten mobilyaları siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!