Geniş bir elbise dolabının içi nasıl düzenlenmeli? 6 örnek fotoğraf! | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Geniş bir elbise dolabının içi nasıl düzenlenmeli? 6 örnek fotoğraf!

Özlem K. Özlem K.
Interioriza Klasik
Loading admin actions …

Günümüz şartlarında hepimizin oldukça fazla sayıda giysisi ve ayakkabısı var. Her sezon yeni giysiler almazsak kendimizi eksik hissediyor, özellikle iş hayatımızda kullanacağımız giysiler için ekstra zaman ve para harcamaktan kaçınmıyoruz. Bu şartlar hoşumuza gitse de gitmese bizi bu tür bir alışveriş furyasının içine sürüklüyor. Sürekli değişen trendler, ucuz iş gücü nedeniyle son derece uygun fiyatlara satılan giysiler ya da aksine, lüks marka oldukları için çok yüksek fiyatlara satılan ve toplum tarafından tasdik görmek için üzerindeki giysilerden medet umma hali ve nihayetinde gardıroplara sığmayan onlarca, yüzlerce giysi… Üst üste asılmış pantolonlar, gömlekler, her ceketin altında sağı solu buruşmuş bluzler, kısacası her bir askıda en az üç – dört kıyafet, bir giysi çıkarırken diğerlerini çekip buruşturma sıkıntısı, bir bakışta göremediğiniz için varlığını unuttuğunuz ve aylarca hatta yıllarca giymediğiniz giysileriniz… Bir çoğumuz bu dertleri çekiyor. 

Hem de kullanmadığımız giysileri hala dolaplarımızda tuttuğumuz için! Şu bilinen bir gerçek ki, gardırobumuzda bulunan giysilerin yalnızca yarısını giyiyoruz. Evet! Tüm bu sıkıntıları giymediğimiz ama dolabımızda tutmaya devam ettiğimiz giysiler yüzünden çekiyoruz.

Bugünkü yazımızda gardıroplarımızı düzenlemek ve kolay kullanılır hale getirmek için neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz. Şu bilinen bir gerçek ki, gardırobumuzda bulunan giysilerin yalnızca yarısını giyiyoruz. Dolayısıyla, elbise dolabını düzenleme işine öncelikle giymediğimiz giysileri elden çıkrarar başlayacağız. Daha sonra, sıra gelecek genel düzene. Göreceksiniz ki, bu temizliğin sonunda hem dolabınız hem de siz hafifleyeceksiniz.

1) Her eşya kendine ayrılmış bölümde olmalı

Dolabın düzeni için öncelikle dolabın sizin giysi çeşitleriniz için uygun olması gerekmektedir. Asılacak giysileriniz mi fazla, katlanacak giysileriniz mi fazla, mobilya firması ile anlaşarak tasarımı bu yönde yaptırmanız gerekiyor. Askı, raf ve çekmece oranları birbirinden farklı olan, dolayısı ile farklı tercihlere hitap edecek birçok ürün var. Fotoğrafta, üç eşit parçadan oluşan bir model görüyoruz. Aslında kapalı olan bu modelin iç aksamları görünsün diye kapaksız hali resmedilmiş. Kapakta modernden klasike, istediğiniz bir stil kullanabilirsiniz.

2) Katlanarak saklanabilecek giysileri asmayın

İ&M YILDIZ EVİ Modern Giyinme Odası yücel partners Modern
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Askıları meşgul eden, ancak aslında katlanıp rafa ya da çekmeceye kaldırılabilecekbirçok giysimiz var. Mesela kot pantolonlar. Ya da penye tişörtler, kazaklar. Eşofmanlar ve benzer sportif giysiler de aynı kategoride. Askıda olan giysilerimizi rahatlatmak ve iyice görebilmek için askıda durması zaruri olayan giysileri ayıklamamız da oldukça faydalı olacaktır

3) Çift sıra raylı giysi dolapları

Mekan Tasarımı Modern Giyinme Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Eğer gömlek ve bluz vb. asmanız gereken kısa boylu giysileriniz çoksa, çift sıra raya sahip olan dolapları tercih edebilirsiniz. Bu dolaplar bir blok boyunca iki sıra ray imkanı sunarak alanı iki katı büyültmüş oluyor.

4) Üst ray kol yardımıyla aşağıya iniyor

Detay Plus Mobilya Modern Giyinme Odası DETAYPLUS MOBİLYA Modern
DETAYPLUS MOBİLYA

Detay Plus Mobilya

DETAYPLUS MOBİLYA

Eğer dolap düzeninizde askılar üst maddede bahsettiğimiz üzere altlı üstlü şekilde yer alacaksa, üst askılara kolayca erişebilmeniz için bir kol aracılığıyla aşağıya doğru çekilebilen rayları tercih etmelisiniz, aksi takdirde üst rayın kullanımı nispeten zor olabilir.

5) Çekmece sayısı az ise kutular ne güne duruyor

Wenna Design Modern Giyinme Odası WENNA DESIGN Modern
WENNA DESIGN

Wenna Design

WENNA DESIGN

Eğer giysi dolabınızda çekmeceli bölmeler az sayıda ise, iç çamaşırı ve çorap gibi giysileriniz için geniş sepet ya da kutular kullanabilirsiniz. 

6) En üst kısımlar raf olarak değerlendirilmeli

Modern Giyinme Odası homify Modern

Raylı bölmelerin tavan kadar yüksekte olmasına gerek yok. Raylar kolayca ulaşılabilecek bir alanda yer alırsa, üst kısımlar nadiren kullanılan eşyalar için rafa aryılabilir. Bu kısma çantalarınızı, şapkalarınızı ve da abiye ayakkabı gibi nadir kullanılan eşyalarınızı koyabilirsiniz.'Bir marangoza sipariş edebileceğiniz 6 orjinal ürün fikri' başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu düzenleme fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!