Mutfağınızı yeniden düzenlerken mutlaka kaçınmanız gereken 6 hata! | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mutfağınızı yeniden düzenlerken mutlaka kaçınmanız gereken 6 hata!

Meral Eser Meral Eser
Minimalist Mutfak arctitudesign Minimalist
Loading admin actions …

Mutfak dekorasyonunu daha işlevsel hale getirmek pratiklik depolama sistemleri ile artık daha kolay. Göze hitap eden bir mutfak düzeni oluşturmak için stil, tarz, renk, dokular göz ardı edilmemelidir. Bunun yanı sıra mutfakta birçok eşya, cihaz ve ıvır zıvır depolarız. Mutfaklar evin salon ya da oturma odasına göre daha az alana sahiptir. Dolayısıyla depolama sistemleri için ölü alanlardan, kullanılmayan boşluklara kadar, çok amaçlı dekoratif unsurları göz önüne alabilirsiniz. Mutfağınızı yeniden düzenlerken mutlaka kaçınmanız gereken hataları derledik, ilham veren örnekler bulabilirsiniz.

1. İhtiyaca göre alanları görevlerine göre ayırmamak

Modern Mutfak homify Modern

İhtiyaca göre mutfak alanlarını görevlerine göre ayırabilirsiniz. Bunu yaparken depolama ihtiyacını tezgah ve raflarda alan kazandıracak şekilde açık raf sistemleri ile çözebilirsiniz. Mutfak gereçlerini duvara sabitleyeceğiniz askılık fikirleri, kutu raflar ve paravan görevi görecek açık raf sistemleri gibi yaratıcı çözümlerle işleriniz kolaylaşır.

2. Duvar dekorlarını önemsememek

Mutfak duvarlarında yaratıcı ve göze hitap eden duvar dekorlarını tercih edebilirsiniz. Buzdolabı üzerine not alınan alışveriş listesini kara tahta modelini kullanarak hem görsel hem de işlevsel açıdan değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kara tahta modellerini evin diğer alanlarında da işlevsel amaçlı dizayn ettirebilirsiniz. Ayrıca, homify'da mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilen birçok farklı stil ve tarzda mutfak modeli bulabilirsiniz.

3. Tavan dekorlarını önemsememek

U biçiminde mutfak tezgahları her zaman için daha fazla depolama alanı dizayn etmenizi kolaylaştırır. Üstelik geniş mutfak tezgahları sayesinde hem hazırlama ve pişirme işlevlerini, hem de yemek alanı ihtiyacını bir arada karşılayabilirsiniz. Pratik çözümlerle mutfak dekorasyonunu daha fonksiyonel hale getirmek için mutfak tezgahını U biçiminde dizayn ettirebilirsiniz.

4. Küçük mutfaklarda alan tasarrufu sağlamamak

Mekan Tasarımı Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Eğer retro öğeler ilginizi çekiyorsa bu mutfak modeli size hitap edebilir. Dönemsel izler taşıyan yeni mutfak elemanları dekorasyonda fark yaratmanızı kolaylaştıracaktır. Genel olarak nötr renklerin hakim olduğu mutfakta canlı renklere yer verilmiş. Nötr renklerle canlı kırmızı muntazam denge unsuru yakalıyor.

5. Depolama ihtiyaçlarını önemsememek

Açık raf sistemlerini örnek görseldeki gibi farklı ebatlarda sepetlerle hem dekoratif, hem de işlevsel hale getirebilirsiniz. Ayrıca açık raf sistemleri ile şık duvar dekorları oluşturabilirsiniz. Mutfak ürünlerini birer sunum öğesi olarak raflara dizebileceğiniz gibi, farklı doku ve renkli kutular, sepetler aracılığıyla göze hitap eden depolama alanları dizayn edebilirsiniz.

6. Malzeme ve doku uyumunu önemsememek

Meyve ve sebzeler için özellikle mevsimsel ürünleri yerel kaynaklardan alınarak tüketilebilir. Yerli sebze ve meyveleri mevsiminde tüketerek mevsimsel hastalıklardan korunabilir, aynı zamanda yerel kaynakları kullanarak bu işi ekonomik hale getirebilirsiniz. İthal gıdaların maliyeti yüksektir ve bu detayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Küçük mutfaklar için 26 harika fikir’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu mutfak ipuçlarını siz de faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!