Daha pratik bir mutfak için mutlaka dikkat edilmesi gereken 13 şey | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Daha pratik bir mutfak için mutlaka dikkat edilmesi gereken 13 şey

nihal e. nihal e.
Mutfak Uygulamalarımız Modern Mutfak Akdeniz Dekorasyon Modern
Loading admin actions …

Günün önemli bir vaktini geçirdiğimiz mutfaklar yeterince pratik mi? Düzenli ve kullanışlı bir mutfak için yapabileceğimiz şeyler var. Aşağıda küçük bir kısmını sizin için derledik.

​1. Ferah bir mutfak için açık renkler

İskandinav Mutfak homify İskandinav

Mutfağınızda örnekte olduğu gibi bir pencere yoksa yapay ışıklar ortamı aydınlatmakta iş görür. Ancak mutfağı daha aydınlık göstermek için yapabileceğiniz başka şeyler de var. Mümkün olduğunca açık tonlar ve beyaz rengi tercih ederek mutfağı daha havadar gösterebilirsiniz.

​2. Çok fonksiyonlu ekipman

Mekan Tasarımı Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Mutfak alanınızı verimli kullanmak için birden çok işlevi olan tasarımlar kullanmalısınız. Bu örnekte yarısı masa yarısı ada tezgah işlevi gören ürün oldukça avantajlı.

​3. L şeklinde mutfak

Mutfak Uygulamalarımız Modern Mutfak Akdeniz Dekorasyon Modern
Akdeniz Dekorasyon

Mutfak Uygulamalarımız

Akdeniz Dekorasyon

Günümüzde giderek daha popüler olan L biçiminde mobilya tasarımları mevcut alanı iyi değerlendirmek için son derece akıllıca. Zira şekli sayesinde daha az yer kaplarken maksimum verim sağlıyor. Bu örnekte de L biçiminde bir mutfak tasarımı görüyoruz.

​4. Köşe dolap

KURTKÖY DOĞA ATA RES.MUTFAK PROJESİ Modern Mutfak İÇ MİMAR EGEMEN Modern
İÇ MİMAR EGEMEN

KURTKÖY DOĞA ATA RES.MUTFAK PROJESİ

İÇ MİMAR EGEMEN

Mutfaklar L biçiminde olunca haliyle köşe noktaları atıl kalabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak mutfak mevcut biçimine uygun olarak tasarlanan dolaplar sayesinde bu problem de ortadan kalkıyor.

​5. Duvara monte masa ve raf

Modern Mutfak homify Modern

Mimari açıdan dar fakat uzun mutfak modellerine sıkça rastlıyoruz. Bu tür mutfaklarda karşı karşıya duran tezgah ve dolaplar olur genelde. Örnek fotoğraftaki gibi daha da dar mutfaklarda ise karşı karşıya duran dolaplar yerleştirmek mümkün değil. O halde sınırlı alan yemek masası olarak değerlendirebilir. Uzmanlar bunun için şahane bir çözüm sunarak duvara monte masa ve raf tasarlamışlar. Masanın ayakları olmadığı için dilersiniz o boşluğu da ihtiyaca bağlı olarak farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

​6. Doğal aydınlatma

Bir mutfağı en güzel gösteren şey doğal ışıktır. Bu nedenle pencerelerden asla vazgeçmeyin.

​7. Tezgah için aydınlatma

Pencere bulunmayan mutfaklarda ise tüm mutfağı ışıkla donatmak bir seçenek olmakla birlikte her bir köşeyi aydınlatmak hem göz yorucu olabilir hem de çok elektrik harcar. Bunun yerine tezgah içini aydınlatmak için raf altlarına özel bir ışık ünitesi ekleyebilirsiniz.

​8. Daha çok yüzey

Örnek fotoğrafta yine uzun fakat dar bir mutfak mevcut. Eğer mutfağınız bu şekildeyse neye ihtiyacınız olduğunuza karar verin. Örneğin depolama gerekiyorsa dolap yaptırın. Bu örnekte ise daha çok çalışma yüzeyi ve masa gereksinimi duyulmuş.

​9. Daha çok depolama

Kimi insanların mutfakta önceliği depolamadır. Ancak bunun için tüm mutfağı baştan sona dolapla donatmak yerine dışa doğru açılan kapakları ve maksimum raf seçeneği olan dikine bir dolap tercih edin.

​10. Masanın konumu

Pratik bir dizayn en çok küçük mutfaklara lazımdır. Bunun için başta çok fonksiyonlu ekipman tercih etmekle birlikte sadece eşyaları doğru konumlandırmak bile büyük fayda sağlar. Örneğin uzun fakat dar bir masayı duvara dayamak mevcut alanı daraltmamak için oldukça pratiktir.

​11. Tavana dek dolap

Çok fazla eşyası olanlar ilk anda tüm duvarlara dolap tasarlamayı düşünebilirler. Ancak bu durum mutfakla alanını dar ve havasız bir ortama dönüştürür. Daha çok depolama alanı oluşturmak için ölü bölgelere yoğunlaşın. Örneğin mutfak dolaplarını tavana dek yükseltin.

​12. Hareket alanı

Mutfağınızı nasıl düzenlerseniz düzenleyin mutlaka yeterli hareket alanı bırakın. Mevcut alanınız kısıtlıysa ortaya bir masa ya da ada mutfak koymak rahat dolaşmanızı önler.

​13. Şeffaf sandalyeler

Mutfağınızda çok fazla ekipman mevcut olup hiç birinden vazgeçemiyorsanız en azından görünüm açısından bazı şeyleri hafifletin. Örneğin şeffaf sandalyeler iyi bir fikir olabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Türk evlerinden kompakt dolap çözümleri' başlığını okuyabilirsiniz.

Bu fikirlerden siz hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!