​Düzenli ve güzel bir mutfağa sahip olmak için 10 fikir

nihal e. nihal e.
A4estudio Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mutfaklar, en genel tanımıyla yemeğin hazırlandığı yerdir. Bununla birlikte zamanla genişleyip dekoratifleşen mutfaklar sabah kahvaltıları edilir, öğlenleri dinlenme kahvesi içilir, akşam ise tekrar sofra başına oturulur. Bu açıdan mutfaklar ailenin paylaşım halinde olduğu bir yerdir. Mutfağa hak ettiği değeri verdiğimize göre biraz da onu güzelleştirelim. Tüm yiyecek ve gereçlerin el altında olduğu temiz ve düzenli bir mutfak şüphesiz en iyi mutfaktır. Mutfağı düzenli tutmak için ise bazı tüyolara ihtiyaç var. aşağıda sizin için derlediğimiz önerilere göz atarak kendi eviniz için ilham alabilirsiniz.

​1. Geniş tezgah

Tezgah üstü, yemek pişiren kişinin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bir yemek pişirme işlemi esnasında gıda malzemeleri, tabaklar, bıçaklar, mutfak robotu ve mikser gibi elektrikli aletler ya bir yemek kitabı gibi çeşitli pek çok şey gerekebilir. Tüm bu unsurlar kendinizi organize etmenizi kolaylaştırmak için kalabalık olmamalıdır. Bunun dışında yüzeyleri düzenli ve tezgahın malzemesine göre doğru ürünleri temizlemeyi unutmayın. Lekelere anında müdahale edin, zira sonra çıkarmak daha zor olacaktır.

​2. Basit çözümler

Mutfağınızdaki karmaşıklığa neden olan şeyleri düşünün ve sorunu teşhis ettikten sonra ona göre bir çözüm bulun. Örneğin bu mutfakta malzemeleri asmak için sayaçların altına kancalar yerleştirildi.

​3. Her şeyi el altında tutan raflar

Mutfaktaki raflar malzemelerinizi kullanışlı ve düzenli tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca kapaksız, açık raf modeli seçebilir ve her şeyi görme imkanı bırakabilirsiniz, Bunun dışında rafı dekoratif süslemeler ya da yemek kitapları yerleştirmek mümkün. Tüm bunlar, alanınızı daha pratik ve verimli hale getirecektir.

​4. Tavan avantajı

Örnek mutfak, modern bir hava ve biraz endüstriyel tarzdan ilham alarak farklı ebatlardaki tavaları asmak için kullanılan bir tavan montajı içerir. Bu yöntem, hantal bir biçimde dolapta çok fazla yer kaplayan mutfak eşyalarının depolanmasının pratik bir yoludur. Ayrıca pek çok mutfağa kolayca uygulanabilir. Sizinkine dahil etmek istemez misiniz?

​5. Depolama işlevi olan ada mutfak

Mutfağınıza bir ada yerleştirmeyi planlıyorsanız eğer öncelikle yemek yemek için bir pay bırakmalısınız. Bunun için örnekte olduğu gibi tabureleri koymak için uygun bir yer ayırın. Adanın kalan kısımlarını ise depolama alanı olarak değerlendirin. Zira bir ada tezgah epey yer işgal eder.

​6. Farklı ebatlarda çekmeceler

Mutfakta farklı sekmeleri olan çekmecelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Çekmecelerin avantajlı yanı dolap rafları gibi üst kısımlar boş kalmaz, her bir boşluk aktif olarak kullanılır. Fakat kimi malzemeleriniz küçük bir çekmeceye sığmaz. Bu nedenle çekmece yaptırırken hepsini standart modelde yaptırmayın.

​7. Açık raflık

Longboard Cherry by chris+ruby chris+ruby MutfakDolap & Raflar
chris+ruby

Longboard Cherry by chris+ruby

chris+ruby

Kapaksız raflara sahip olmak sadece tüm malzemeleri elinizin altında olmasına imkan vermez, aynı zamanda süslü bir duvara sahip olmaktır. Zira doğru seçilen eşyalarla görsel açıdan estetik bir raf tasarlamak çok kolay. Daha aktif kullanım için raf altına kanca ekleyerek eşyalarınızı asabilirsiniz.

​8. Ev aletleri için çözüm

Elektronik aletler mutfakta diğer elementlerden daha fazla yer kaplayabilir. İdeal olan bu aletlere özel tasarlanmış dolaplara yerleştirilmesidir. Eğer böyle bir imkanınız varsa elektrik tesisatıyla ilgili güvenlik problemi için bir elektrikçi ve marangozla çalışarak bağlayabileceğiniz bir priz bulun. Son olarak sürgülü bir kapı ile aletleri kapatarak ortama düzenli bir hava katabilirsiniz.

9. Her şey için bir bölücü

Çekmecelerdeki bölücüler bizim için vazgeçilmezdir. Zira bu sayede mutfak eşyaları karışıklığı son bulurken aynı zamanda yığılma önleniyor.

​10. Meyve ve sebze sepetleri

Meyve ve sebzeleri çekmecelere koyacaksanız, yiyeceklerin taze kalmasına izin veren bu sepetler ile havalandırmanızı öneriyoruz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfakları benzersiz hale getirecek 8 öneri' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu mutfak fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!