Türkiye konut piyasasında fiyatların halen uygun olduğu şehirler - 1 | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Türkiye konut piyasasında fiyatların halen uygun olduğu şehirler – 1

Homify TR Homify TR
MAG Tasarım Mimarlık – TRIOPARK ÇORLU KONUT PROJESİ: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Barınma ihtiyacı, insanlığın istisnasız olarak herkes için en gerekli olan temel ihtiyaçlarından biridir. Yaşamamız için hava, su ve gıdadan sonra vazgeçilmez olan konut gereksinimi, hayatımızdaki bu büyük rolünden ötürü çağlar boyunca evrilerek bugün bambaşka bir noktaya erişmiştir. Dünya ekonomisinde çok önemli bir yer tutan, hatta Türkiye'nin de aralarında bulunduğu kimi ülkelerde lokomotif endüstri konumuna gelmiş durumdaki konut sektörü, bugün barınma ihtiyacının çok ötesinde anlamlar içeriyor. Ev sahibi olmak, ülkemizde öteden beri tutulan bir yatırım aracı olmakla birlikte, konut sektörünün ardı ardına aştığı eşiklerle birlikte bugün geri dönüşü çok daha kısa sürede gerçekleşen ve eskisinden çok daha kârlı bir yatırım haline geldi. Önce İstanbul'da esmeye başlayan bu rüzgâr, zamanla Ankara, Bursa, Antalya gibi büyük şehirlere ve başta Bodrum olmak üzere önemli tatil bölgelerine ulaştı. Bugün geldiğimiz noktada ise ülkenin hemen her yerinde, yalnızca büyük illerde değil, küçük ilçelerde dahi yeni nesil konut projelerine rastlamak mümkün. Üstelik bu yeni nesil konut projeleri büyük bir hızla değerleniyorlar ve çevrelerini, bulundukları illeri de süratle dönüştürüyorlar. Bu yazımızda, özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yer alan, konut fiyatlarının diğer il ve ilçelere nazaran nispeten ucuz kaldığı ve halen yatırım fırsatı olarak değerlendirilebilecek şehirleri sizler için ele aldık. Yatırım amaçlı konut alımında size rehber olabilecek bu yazıyı okurken, emlak piyasasının da gün be gün değiştiğini aklınızdan çıkarmayın ve son kararınızı vermeden önce bir profesyonele danışmayı ihmal etmeyin.

İzmir

Bundan üç ya da dört sene önce İzmir'de bir yatırım yapmış olsaydınız, gerçek anlamda erken ve çok isabetli bir yatırım yapmış olurdunuz. Ancak bu durum bugün yapacağınız yatırımın kârlı olmayacağı anlamına gelmiyor. İzmir'in merkezindeki semtler ve Çeşme, Urla gibi bölgeler belli bir doygunluğa ulaşmış olsa da İzmir sandığınızdan çok daha büyük bir şehir. Kuzey'de Aliağa, Çandarlı bölgesi, iç kesimlerde ise Kemalpaşa, Ödemiş gibi yeni yeni yükselen yıldızları değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Türkiye'de toplu konut projelerinden ev almak ne kadar mantıklı? Avantaj ve dezavantajlar! başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

Çanakkale

Kolektif Mimarlar Ltd. – Çanakkale Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi: modern tarz , Modern
Kolektif Mimarlar Ltd.

Çanakkale Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi

Kolektif Mimarlar Ltd.

İzmir'in küçük bir kopyası sayılabilecek şirin sahil kenti Çanakkale de son yıllarda kabuğunu kırmaya başlayan kentler arasında yer alıyor. Çanakkale Boğazı köprüsü projesiyle hareketlenmeye başlayan emlak piyasası, halen pek çok fırsat barındırıyor. Çanakkale'nin turizm potansiyelinin de hızla yükseldiğini ve bu anlamda da yatırım konusu olabileceğini belirtmekte yarar var. Bundan on beş yıl öncesinde turizmde adı bile anılmayan Bozcaada bugün çok önemli bir butik destinasyon haline geldi. Çanakkale'de benzer potansiyel taşıyan daha pek çok sahil kasabası ve tatil bölgesi var.

Balıkesir

Kadıoğulları grup alfa mimarlık Modern
alfa mimarlık

Kadıoğulları grup

alfa mimarlık

Yakın bir zamana kadar pek de büyük bir şehir olmayan ve maalesef çoğu zaman Bursa'nın gölgesinde kalan Balıkesir, yükselen emlak piyasasında yavaş yavaş yerini almaya başlıyor. Yeni yollar sayesinde mesafelerin ve ulaşım sürelerinin kısalmasıyla daha fazla yatırımcının ilgisini çeken Balıkesir'in bir diğer önemli özelliği ise birbirinden çok farklı ekonomik yönelimler ortaya koyan ilçeleri bir arada barındırması. Marmara'dan başlayıp İzmir sınırına kadar uzanan bu büyük şehirde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Balıkesir ilçeleriyle birlikte değerlendirilmeli ve henüz uçuşa geçmemiş olmasıyla da bir fırsat olarak görülmeli.

Çorlu – Tekirdağ

MAG Tasarım Mimarlık – TRIOPARK ÇORLU KONUT PROJESİ: modern tarz , Modern
MAG Tasarım Mimarlık

TRIOPARK ÇORLU KONUT PROJESİ

MAG Tasarım Mimarlık

Emlak piyasasını yakından takip edenler için Çorlu bir fırsat alanı olarak görünmeyebilir. Bu bir yönüyle de doğrudur. İstanbul'a yakınlığından ötürü batı ucunda İstanbul'un bir parçası haline gelmeye başlayan bu önemli ilçede emlak fiyatlarının çok uygun olduğu söylenemez. Ancak İstanbul'un Çorlu'ya doğru ilerlemeye devam edeceği de aşikâr. Bu yüzden Çorlu hâlâ büyük bir potansiyel taşıyor.

Gebze – Kocaeli

Kocaeli iline bağlı olmasına rağmen giderek İstanbul'un bir parçası haline gelen ve Marmara bölgesinin imalat sanayi anlamındaki yükünün çok önemli kısmını tek başına sırtlayan Gebze, Çorlu'yla oldukça benzer bir profil çiziyor. Her ne kadar bugün Gebze'ye yapacağınız yatırım için “erken” demek mümkün değilse de, küçülmeyeceği kesin olan ve muhtemelen de hızla büyümeye devam edecek olan bu şehirde orta vadede pozitif geri dönüş olasılığı çok yüksek.

Bu bilgileri siz de faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!