Koya Architecture Intérieure: modern tarz Mutfak

Önce / Sonra: Baştan aşağı yenilenen bir ev

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

Bugün sizlerle Fransa'da baştan aşağı yenilenen bir evin tadilat aşamalarını incelemeye gidiyoruz. Bu ev yenileme projesinin en dikkat çekici tarafı aslında oldukça küçük olan alanın bahçede ekstra bir eklenti uygulaması ile genişletilmesi ve böylece kullanışsız mimarinin kusursuz bir şekilde dönüştürülebilmesi. Bu genişletilmiş yaşam alanlarının değişimi bize aslında mimari yapının fonksiyonellik ve estetik açısından ne kadar önemli olduğunu da kanıtlıyor. Gelin bu küçük evin değişimini ve modern ve kullanışlı bir tarza kavuşmasını öncesi ve sonrası ile inceleyelim…  

Kullanışsız alanların radikal dönüşümü

Yenileme öncesi, evin girişinde kullanışsız bir antre alanı bulunuyormuş, antrenin hemen yanında da mutfak konumlanmış. Dekorasyonun eski ve demode dokusu bir yana, kullanım açısından da bir hayli kötü olan bu alan tamamen yeniden yaratılmış ve mutfak genişletilmiş. Evin eski halinde televizyonun dayalı olduğu ve antreyi oturma odasından ayıran seperatör yarım duvar yıkılmış ve mutfak yepyeni tasarımıyla bu alana kadar genişletilmiş.

Sıradan bir mutfaktan göz alıcı renklere

Mutfağın eski hali mimari olarak oldukça kullanışsız bir durumda olmasına rağmen aslında mutfak dolapları ve fayanslar açısından bakıldığında sıradan ama çok da eski ve kötü durumda olmayan bir dekorasyona sahipmiş. Ancak baştan aşağı yenilenen evde bu sıradan tasarım da elbette değişmiş ve eski tip beyaz mutfak dolaplarının yerini yeni modern beyaz dolaplar almış. Üstelik pespembe dokunuşlarla mutfak alanı yüksek ve pozitif enerjili neşeli bir yaşam alanına dönüşmüş. Tüm bunların yanı sıra, mimari açıdan da değişiklikler yapıldığı için genişleyen mutfakta çok daha ferah ve sosyal bir kullanım ortaya çıkarılmış. Geniş bir mutfak adası ve bu mutfak adasının diğer tarafında 4 kişilik bir yemek masası bile bulunuyor! Şeker gibi bir tasarım, değil mi?

Tıkış tıkış bir koridora veda ediyoruz

Yenileme çalışmasından önce evin odaları arasında geçiş işlevi gören koridoru görünen o ki gelişigüzel mobilya ve eşyaların deposu gibi kullanılıyormuş. Eski bir ikili kanepe, onunla uyumsuz yuvarlak bir puf ve kırık dökük bir konsol. Tabii söz konusu alan koridor olunca bu kalabalık yalnızca kötü bir görünüm yaratmakla kalmıyor aynı zamanda geçiş alanını daraltıyor ve kısıtlıyor da. Değişimden sonra ise koridorda benzersiz tasarımlarıyla göz kamaştırıcı bir dolap görüyoruz. Pembe ve siyahın canlandırdığı koridor alanı zemin döşemeleri ve ışıklandırmalarıyla da göz dolduruyor artık.

Kullanılmayan teras yerine kullanışlı bir kapalı balkon

Evin terası eskiden çoğunlukla boş bir yerden ibaretmiş ve zaten pek de kullanılmıyormuş. Açık alan ev sahipleri tarafından pek kullanılmadığı için de yenileme projesinde bu alana kapalı bir teras alanı inşa edilmesine karar verilmiş. Zaten bu hamle ile evin daha geniş yaşam alanlarına sahip olması sağlanmış ve mutfağın da genişleyebilmesinin nedeni bu ekstra kapalı alan olmuş. Yeni inşa edilen bu kapalı yaşam alanı bahçeyi panoramik olarak gören bir manzaraya sahip. Bu da ev sahiplerinin hem iç hem de dış mekanlardan aynı oranda faydalanmasını sağlayan unsurlardan biri.

Yeni mutfağın incelikleri

Yeni mutfak o kadar göz kamaştırıcı bir tasarıma sahip ki, yazımızı bitirirken bu şahane mutfağın ayrıntılarına biraz daha yakından göz gezdirelim istedik. Bembeyaz dolapların zarafeti pembe unsurlarla muhteşem bir kontrast yaratıyor ve masalsı bir atmosfer ortaya çıkıyor. 

Rustik tarzdan modern bir daireye şahane dönüşüm başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

Bu değişimi siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!