6 basit adımda iki katlı bir ev dizaynı

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

6 basit adımda iki katlı bir ev dizaynı

ümit  atdağ ümit atdağ
TSL Modern Evler 株式会社 plus UM / plus UM Inc. Modern
Loading admin actions …

Barınma ihtiyacımızı gidermek için kullandığımız evleri satın alırken veya yeni bir eve taşınırken en çok uğraştığımız zaman ve para harcadığımız işlerden birisi de ev dizaynıdır. Yeni evimizdeki odaların boyutları, genişlikleri, oda sayısı, oda içerisindeki köşe ve çıkıntıların durumu, evin büyüklüğü, ev sakinlerinin ihtiyaçları gibi etkenler göz önünde bulundurularak ev dizaynı yapılır.  Ev sakinlerinin ihtiyaçları tam manası ile giderilmesi için  çok titiz ve çok dikkatli bir planlama yapılmalı ve uygulanmalıdır.  Tek katlı evler için durum böyle iken iki katlı evlerin dizaynı daha zor olmaktadır. İki katlı evlerde genellikle alt katta geniş bir salon, bir mutfak, bir oda, üst katta ise bir yatak odası, bir oda, banyo tuvalet yer alır. Bu nedenle iki katlı evlerin dizaynı daha fazla emek ve titizlik isteyen bir iştir. Yeni bir ev satın aldığınızda veya yeni bir eve taşındığınızda öncelikle evi iyi bir şekilde analiz etmeli ve odaların durumunu gözden geçirmelisiniz. Evinizin oda sayısı ve oda durumunun yanında ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak ev dizaynı yapmaya başlamalısınız. Peki ev dizaynı yaparken nelere dikkat etmeli, hangi etkenlere göre oda dizaynı yapmalıyız ?

İki katlı bir evi dekore ederken öncelikle alt kat ve üst katta normal bir ev ortamı oluşturmalı, her iki katı da bir ev gibi dizayn etmelisiniz. Alt katta bir salon, bir oturma odası, bir mutfak, bir banyo, bir yatak odası olacak şekilde oda düzenlemesi yapılmalı, üst katta da imkanlar dahilinde birebir benzer oda düzenlemesi yapılmalı veya oda sayısına göre çocuk odası, hobi odası, çalışma odası, sinema odası, okuma odası gibi ihtiyaç duyulan odalar şeklinde dekore edilmelidir. Oda düzenlemesi yaparken dikkat edeceğiniz en önemli etken, kişisel ihtiyaçlarınızdır. Kişisel ihtiyaçlarınıza göre oda düzenlemesi yapmalı, ihtiyaçlarınız doğrultusunda odalarınızı seçerek dekore etmelisiniz.  Bir evde bulunması gereken yatak odası, mutfak, salon, oturma odası, çocuk odası gibi odaların düzenlenmesine öncelik vermeli, oda seçimlerinizi bu ihtiyaçlarınıza göre yapmalısınız. Bu odaların düzenlenmesinden sonra üst katta kalan odalarınızı düzenlemeye başlamalısınız.Zorunlu ihtiyaçlarınızın dışında kalan odaları bebek odası, çocuk odası, genç odası, yedek misafir konak odası, oyun odası, hobi odası, çalışma odası, müzik odası, sinema odası, kütüphane, okuma odası süs odası gibi odalar şeklinde düzenleyebilirsiniz.  Oda düzenlemeleri yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer etken de odaların bir birine bağlantılarını ve ulaşımının kolay olmasını sağlamaktır.  Tuvalet ve salon farklı katlarda olmamalı, merdiven evin içerisinde kolay ulaşılabilir bir bölümde olmalıdır. Ev içerisinde en çok kullanılan alanlar olan mutfak ve oturma odası farklı katlarda yer almamalı, mümkünse her katta mutfak ve oturma odası düzenlemesi yapılmalıdır. Bu sayede evinize gelen misafirlerinizi ağırlarken zorluk çekmeyecek ve misafirlerinize mahcup olmayacaksınız. 

İki katlı evlerin dizaynları yapılırken, dışarıdan odalara ulaşım da göz önünde bulundurulmalıdır. İşten eve yorgun argın geldiğinizde üst katta bulunan giyinme odası ve yatak odasını kullanarak alt katın her zaman düzenli ve temiz kalmasını sağlayarak iş yorgunluğunun üzerine evi düzeltme ve toplama işleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. ayrıca ani bir misafir gelmesi durumunda alt katta rahatlıkla ağırlayabilme imkanı ortaya çıkar. Bu nedenle  iki katlı evlerde üst katın oda düzenlemesinin normal bir ev düzenlemesi şeklinde yapılması ev sakinlerinin her zaman avantajına olacaktır. İki katlı bir ev düzenlemesi yapacaksanız veya yeni bir eve taşınmak durumunda iseniz örnek oda düzenlemelerinin yer aldığı homify iki katlı ev düzenlemeleri sayfalarını ziyaret etmeli, zevkinize, kişiliğinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan düzenleme örneklerini evlerinize uygulamalısınız.

İhtiyaç belirleme

İki katlı ev düzenlemelerinde oda seçimleri yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı detaylı bir şekilde belirlemeli, oda seçimlerinizi belirlemiş olduğunuz ihtiyaçlara göre yapmalısınız. Alt kat ve üst kat için seçim yaparken aynı zamanda ana odalar olan oturma odası, yatak odası banyo, tuvalet gibi odalara yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Üst katta oluşturacağınız bir hobi odasında çalışırken tuvalet ihtiyacınız için alt katın en uzak köşesine kadar gitmek zorunda kalmamak için üst katta da bir tuvalet alanı oluşturmalısınız. Örnek resimde yer alan iki katlı bir evin oda düzenlemesini incelediğinizde; küçük bir açık mutfak ve teras ile birlikte geniş bir salon düzenlemesi yapılmış ihtiyaçlara göre oda seçimleri yapılmıştır.

Oda ilişkisi

İki katlı evlerde alt kat ve üst kat odaları arasında düzenleme yaparken  oda ilişkilerine çok dikkat etmelisiniz.  Özellikle ev hanımlarının en çok kullandığı alanlar olan mutfak ve oturma odaları ile tv odaları arası çok uzak olmamalı mümkün olduğunca en yakın odalar olarak düzenlenmelidir. Merdiven ile ulaşım sağlanmak zorunda ise odaların merdiven girişi ve üst katta merdiven çıkışında bulunan odalar olarak tercih edilmesi avantajlı olacaktır. Örnek resimde merdiven başlangıcında bir boş alan bırakılmış ve bu alan isteğe göre yemek alanı olarak düzenlenebilir,merdivenin üst kat çıkışı ise mutfak olarak düzenlendiğinde uyumlu bir oda ilişkisi oluşturulmuş olur.

Erişilebilirlik

Oda düzenlemesi yaparken erişilebilirlik en önemli etken olarak karşımıza çıkar. Hangi odaya ulaşmak isterseniz mutlaka kolay erişilebilir olmalıdır. Erişilebilir olmayan ve zor erişilen odalar arası ulaşım azalır ve odanın kullanım sıklığı giderek azalır ve oda kullanılmaz hale gelir. Örnek resimde oturma odası kenarında bulunan merdiven ile üst kata ulaşım sağlanıyor. Merdivenin hemen oturma odası yanı başında bulunması üst kata kolay erişilmesi imkanını doğurarak ev sakinlerine kolaylık sağlamıştır.

Geniş dolaşım alanları

Koridor & Merdiven / Aisle-Corridor & Stairs Modern Koridor, Hol & Merdivenler Derin İnşaat ve Mimarlık Modern
Derin İnşaat ve Mimarlık

Koridor & Merdiven / Aisle-Corridor & Stairs

Derin İnşaat ve Mimarlık

İki katlı evlerde oda düzenlemesi yapılırken mevcut odalarda revizeler yapılarak bazı odalar genişletilir veya bazı odalar daraltılır. Bu revizelerin özellikle ev içerisinde alanları daraltarak odaların genişlemesini sağladığı için dikkat etmeniz gereken püf nokta ev içerisinde geniş alanların bırakılmasıdır. Ev içerisinde koridorları, holleri, kapı giriş alanları geniş bırakılmalı ve geniş dolaşım alanlarına sahip ev düzenlemesi yapılmalıdır. Bu sayede, ev içerisinde ruhunuz sıkılmadan hareket edebilir ve ferah bir ev sahibi olabilirsiniz. Örnek resimde odaların açıldığı kapı oldukça geniş tutularak daha aydınlık bir iç mekan oluşturulmuştur.

Pencere boyutları

Bütün ev düzenlemelerinde gün ışığının oda içine maksimum girmesi için açık alanlar olan pencerelerin boyutları imkanlar dahilinde en maksimum boyutlar  şeklinde seçilir. Örnek resimde iki katlı evin bütün pencereleri büyük paneller şeklinde yapılarak gün ışığından yararlanma oranı artırılmıştır.

Kolayca ev dizayn etmeye dair bu fikirleri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!