VERO CONCEPT MİMARLIK – Villa Mira: modern tarz Banyo

Banyo temizliğinde muhtemelen daha önce aklınıza gelmemiş olan 6 fikir

nihal e. nihal e.
Loading admin actions …

Mutfakla birlikte hijyene özen göstermemiz gereken alanlardan biri banyodur. Zira sürekli neme maruz kalmalarından dolayı banyolar, bakteri oluşumuna elverişlidir ne yazık ki. Bilhassa klozeti banyo içinde olanlar daha risk altındadır. Çünkü klozetler sadece bakteri değil, aynı zamanda farklı mikrop türlerinin de barınmasına sebep olur. Banyodaki tehlikelerden daha detaylı bahsederek sağlığınız için neden temizliğe önem vermeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağız. Öncelikle içinde klozet bulunan banyoların risk altında olduğunu belirtmiştik. Bunun sebebi örneğin sifona basıldığında etrafa sıçrayan mikroplardır. Sifonun tazyikli suyu klozet içinden su sıçramasına sebep olur. Eğer banyonuz küçükse bu su damlaları havlunuza ya da diş fırçanıza dahi sıçrayabilir. En basit tedbir olarak ise diş fırçası ve havlu gibi eşyalarınızı klozetten uzak noktalara yerleştirmelisiniz. Diş fırçası için kapak ya da dolap da iyi bir fikir. Klozet dışında bir diğer tehlike ıslak havlu ve paspastır. Çünkü nemli alanlarda oluşan bakteriler kolayca yayılabilir. Bu durumu önlemek için ise havluları sık sık değiştirmek bir çözüm olabilir. Paspasları da gün içinde havalandırmayı ihmal etmeyin. Neme maruz kalan bir başka alan ıslak zemin ve duvarlar sayılabilir. Bu nedenle banyo mutlaka havalandırılmalı, zemin ise ıslak bırakılmamalıdır. Buraya dek banyodaki olası tehlikeli noktaları açıkladık. Şimdi gelin, banyo temizliği için uygulayabileceğiniz püf noktalarına göz atalım.

​1- Küvet temizliği

Küvet ve lavabo temizliği için marketten uygun bir temizlik ürünü satın almak akla gelecek en kolay yöntemdir. Fakat bu yazıda hazır ürünler yerine alternatif çözümler üzerinde duracağız. Bu nedenle hem ekonomik hem doğal fikirleri tercih ediyoruz. Küvet ve lavaboyu tuz ve karbonat ile ovalayıp tüm yağ ve kirden kurtulabilirsiniz. İkinci adım olarak ise beyaz sirke ve su ile yıkamalısınız. Böylece hem temiz hem parlak bir küvetiniz/lavabonuz olur.

​2- Klozet temizliği

Yazının başında içinde klozet olan banyolara dair tehlikelerden söz etmiştik. Bunun nedeni hem klozetten etrafa sıçrayan su damlaları hem de klozetin bakteri dışında başka mikroplar için yuva olmasıydı. Dolayısıyla klozet temizliğinin her gün yapılması gerekiyor. Daha detaylı bir temizlik için ise karbonatlı tuz ile ovalayıp sıcak su ile durulayabilirsiniz.

​3- Zemin temizliği

Zemin ve fayanslar için de doğal yöntemlerle kendi temizlik malzemenizi üretebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olay şeyler karbonat ve arap sabunu. Bu karışım yüzeylerin temizliğini sağlarken aynı zamanda seramik kaplamalara parlaklık sağlıyor. Yapmanız gereken bir bardak kadar arap sabununuz suda incelttikten sonra karbonat ekleyip karıştırmak. Daha sonra ise uyglamak istediğiniz yüzeyleri ovmak yeterli.

​4- Cam temizliği

Penintdesign İç Mimarlık  – Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar - Üst Kat: modern tarz Banyo
Penintdesign İç Mimarlık

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar – Üst Kat

Penintdesign İç Mimarlık

Her ne kadar banyolarda küçük pencereler bulunsa da duşakabin camı da bu temizliğe dahil edilebilir. Pencere ve cam temizliği için kullanmanız gereken doğal ürün beyaz sirke. İçindeki asetik asit maddesi güçlü bir dezenfektan olup çok iyi iş görür. Yapmanız gereken beyaz sirke ve sıcak suyu karıştırıp cam yüzeye püskürtmek. Daha sonra ovalayıp kurutabilirsiniz.

​5- Su lekelerine karşı

MRV YAPI MİMARLIK – Ayşe KORKMAZ Banyo Dekorasyonu (Bahçelievler): eklektik tarz tarz Banyo
MRV YAPI MİMARLIK

Ayşe KORKMAZ Banyo Dekorasyonu (Bahçelievler)

MRV YAPI MİMARLIK

Cam temizliği ile ilgili bir diğer sorun yüzeylerin üzerinde oluşan su lekeleridir. Aynı problem seramik yüzeylerde de oluşur. Bu durumu önlemek için temizlik esnasında suya küçük bir miktar gliserin damlatmalısınız. Böylece cam ve seramik yüzeylerde su lekelerine engel olabilirsiniz.

​6- Havluların sertleşmesine karşı

Son önerimiz doğrudan temizlikle alakalı olmasa bile sık karşılaşılan bir problemdir. Dilediğiniz yumuşatıcıyı kullanabilirsiniz ancak yine de havlular eski yumuşaklığına kavuşmaz. Dert etmeyin, yine doğal yöntemlerle bu sorunu da halledebilirsiniz. Yapmanız gereken havluyu beyaz sirke damlatılmış suda bir gece boyunca bekletmek.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Yaza yeni bir banyoya girin: Aynen kopya çekebileceğiniz 14 örnek!' başlığını okuyabilirsiniz.

Banyo temizliği konusundaki bu püf noktaları sizin de hoşunuza gitti mi?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!