Carolina Fontes Arquitetura:  tarz Teras

​Güzel ve fonksiyonel seçeneklerle balkon kapatmanın 7 yolu

nihal e. nihal e.
Loading admin actions …

Yaz aylarında bahçe, teras ve balkon gibi açık alanlarda daha fazla vakit geçiririz. Zira hem bunaltıcı sıcak iç mekanlarda tıkılıp kalmaya müsaade etmez hem açık havada vakit geçirmek psikolojimize daha iyi gelir. Bugünkü yazımızda saydığımız açık alanlar arasında özellikle balkon üzerine konuşacağız. Dinlenmek, sıcak havanın keyfini çıkarmak, yemek yemek, ailemiz ve dostlarımızda sohbet etmek için balkonlar oldukça elverişlidir. Fakat zaman zaman balkonu kapatma ihtiyacı duyarız. Çünkü sürpriz yaz yağmurları ya da akşam serinliği bazen balkonu kullanışlı bir yer yapmaktan çıkarır. O halde gelin hep birlikte çeşitli yollara kapatılmış 7 balkon örneğini inceleyelim.

​1. Maksimum şeffaflık

İlk balkon örneğinde son derece geniş bir balkon söz konusu. Öyle ki balkonda küçük bir mutfak inşa edilmiş. Aynı zamanda ahşaptan küçük bir oturma grubu ile yine tamamen ahşaptan bank ve sandalye mevcut. Ev sahipleri bir yandan şehir manzarasının tadını çıkarırken bir yanda da balkonu yemek alanı olarak kullanıyor olmalı. Balkonun kapatma yöntemine gelince, modern ve basit bir yol tercih edilmiş. Balkonun şeffaf cam parmaklığının üzerine yine cam plakalar yerleştirilerek şeffaflık korunmuş. Böylece hem kapalı bir balkon elde edilirken hem de manzara gölgelenmemiş.

​2. Katlanabilir cam

İkinci örnekte balkon alanıyla oturma odasının iç içe olduğu söylenebilir. Bu nedenle oda boyunca uzanan bir balkon söz konusu. Geleneksel tarzda tasarlanmış bir korkuluğu olan balkonu iç mekandan tabii ki ayırmak gerekiyor. Zira yaz bitip soğuk havalar başladığında, yazın avantaj olan açıklık tam tersine dezavantaja dönüşüyor. Bu nedenle iç mimarlar balkon artısını kaybetmeden bir çözüm bulmuşlar. O da ilk örneğe benzer şekilde katlanabilir cam duvar.

​3. Dikey bahçe

Şimdiye dek balkon alanını tamamen kapatan örnekler gördük. Oysa bir balkonu tüm bölümünü kapatmanız gerekmiyor. Tamamen ihtiyaca yönelik olarak sadece bir kısmını kapatman mümkün. Balkonda güzel ve keyifli bir şekilde vakit geçirirken yabancı gözlerin bakışlarından rahatsız olmamak için örneğin bir dikey bahçe hayli iş görür. Böylece tüm balkonu kapatmadan kendinize ihtiyacınız olan mahremiyeti sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle balkon alanını gereksiz işgal etmeden bitki yetiştirmek de çok kolay.

​4. Tamamen kapalı

Kimi zaman da balkonu tamamen kapatma gereksinimi duyabilirsiniz. Zira hava büyük şehirlerde hava ya da gürültü kirliliği ile karşılaşmak hiç şaşırtıcı değil. Bunun dışında yazlık bir beldede oturmuyorsanız eğer balkonu pekala kışın da faal hale getirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda en azından pencereleri açık bırakarak manzarayı kapatmamaya çalışın.

​5. Çiçekler ve şemsiye

Küçük balkon sahipleri de zaman zaman balkonu kapatma ihtiyacı duyabilirler. Bunun sebebi tamamen gölgelik sağlamak olabilir. Resimdeki örnekte şemsiye tercih edilmiş. Ayarlanabilir olması ve kolayca taşınabilmesi şemsiyeleri küçük balkonlar için vazgeçilmez kılıyor. Ek olarak balkon duvarına kanca ile eklenebilen saksılar yine balkonu kapatmak için küçük fakat işe yarar bir yöntem.

​6. Mobilya ile

Balkonu sadece dilediğiniz zaman kapatabileceğiniz geçici çözümler de mümkün. Örneğin resimde muhteşem manzaralı bir balkon örneği görüyoruz. Duvarda ise ahşaptan geleneksel bir askılık mevcut. Bu askılığı balkon korkuluğunu arkasına alacak şekilde yerleştirmek elbette saçma olur. Ancak pekala alçak koltuklarla balkonu kısmen kapatabilirsiniz.

​7. Ahşap çit

Aidê Arquitetura:  tarz
Aidê Arquitetura

Vista da varanda da suíte do casal – Vista para a BR

Aidê Arquitetura

Ahşap, açık alanların sınırlandırılması konusunda mükemmel bir malzeme olup balkonlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Örnekteki ahşap çit çok basit olmakla birlikte gayet işlevsel, muhteşem manzarayla rekabet de etmiyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mükemmel bir ön bahçe için 7 altın kural' başlığına göz atabilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Ücretsi̇z danişmanlik talep edi̇n

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!