Küçük evler için beklenmedik çözümler: 18 örnek fotoğraf

Özlem K. Özlem K.
Happyhomes Minimalist Mutfak Ahşap Gri
Loading admin actions …

Hem nüfus hem de konut açısından sürekli büyüyen ve kalabalıklaşan şehirlerde evler de bu kalabalığı kaldırabilmek ve konut ihtiyacını karşılayabilmek adına küçülüyor. Çok değil, bundan yaklaşık 20-30 sene önce inşa edilen apartman dairelerine bakarsanız geniş ve çok odalı evlerle karşılaşabilirsiniz; hatta eskiden evlerde bir gündelik oturma odası bir de misafirler için ayrılan ayrı bir salon olmasına olanak veren de bu geniş mimari yapı uygulamalarıydı. Çoğunlukla bütün evler 100 metrekarenin üzerindeydi. Ama bugün aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yaşam alışkanlıklarının değişmesiyle de beraber büyük şehirlerin merkezlerinde inşa edilen konut projelerinde oda sayısıyla birlikte metrekareler de küçüldü. Tabii tüm bunlarla beraber dekorasyon tarzları da değişti ve eskisi gibi geniş ve gösterişli mobilyalar yerini fonksiyonel ve alandan tasarruf sağlayan tasarımlara bıraktı. Küçük alanları genişleten, alan tasarrufu sağlayan ve aynı zamanda zamanın trendlerine uyum sağlayan mobilya tasarımları ve dekorasyon fikirleri de her geçen gün biraz daha zenginleşiyor. İşte onlardan bazıları…

1- Ekstra depolama alanına mı ihtiyacınız var? Bahçeye, balkona ya da başka bir odaya çıkan merdiven basamaklarını aynı zamanda gizli birer dolaba dönüştürmeye ne dersiniz?

2- Her oturma odasında bulunan orta sehpalar da gizli çekmecelere sahip olabiliyor.

3- İşiniz olduğunda çalışabileceğiniz bu şık çalışma masasını işiniz yokken neredeyse tamamen yok edebiliyorsunuz.

4- Benzer bir çalışma masası örneği daha. Ama bu defa salonda kullanılan büfeye entegre edilmiş. Zekice değil mi?

5- Çalışma odaları aslında en çok raf ve kütüphaneye ihtiyaç duyduğumuz odalardır. Çalışma odasındaki raflarınız yeterli gelmiyorsa kendinden raflı bir çalışma modeli düşünebilirsiniz.

6- Dediğimiz gibi alan tasarrufu dekorasyonda önem kazandıkça mobilya modelleri de zenginleşiyor, çok fonksiyonlu orta sehpalar da oldukça revaçta.

Weld Oturma OdasıKenar Masa & Tablaları

7- Stüdyo daireler için yeni nesil çek-yatlar ve odayı bir anda yatak odasına dönüştürebilen dolap düzenekleri harikalar yaratan modüler mobilyaların başında geliyor.

8- Kurutma makinesi almak istiyorsunuz ama banyonuzda yeriniz mi yok? Alacağınız makineye uygun bir birleştirme aparatıyla çamaşır ve kurutma makinelerinizi hiçbir risk olmadan üst üste koyabiliyorsunuz.

9- Tavan rafları da fazla eşyalar için yer kaplamadan ve düzeni bozmadan yaratılabilecek harika bir fikir.

10- Yaşam alanlarınızın duvarlarına monte ettiğiniz raflar dışarı doğru uzandıkları için alanı ister istemez daraltırlar. Duvar nişleri ise bu açıdan mükemmel birer kurtarıcıdır.

11- Yatak odası dekorasyonlarındaki son trendlerden biri de alan tasarrufu konusunda oldukça kullanışlı: Yatak başı giysi dolapları…

12- Bisiklet tutkunu musunuz? Bisikletinizi asabileceğiniz şık bir duvar rafı ile evinizde dağınık yaratmadan bisikletinizi koruyabilir, üstelik bisikletinizle dekorunuza katkıda bulunabilirsiniz.

13- Küçük açık alanlar için ayırıcı paneller kullanmak da sınırları belirlemek için oldukça faydalı olabiliyor. Özellikle stüdyo dairelerde…

14- Her evin mimarisine uygun olmasa da duvara gömme bir mutfak tasarımı da hem estetik hem fonksiyonel açıdan göz dolduran fikirlerden.

15- Mutfak çekmecesinden çıkan kapanıp yok olabilir yemek masaları da muhteşem değil mi?

16- Mutfağınızın köşelerini değerlendirme çalışarak da yer kazanabilirsiniz. Köşe çekmeceleriyle mesela.

Harbourside kitchen Tim Jasper Kırsal Mutfak
Tim Jasper

Harbourside kitchen

Tim Jasper

17- Çok basit bir tel uygulamasıyla tencere ve tavalarınızı duvara asarak dekorasyonunuzu renklendirmek de çok kolay.

18- Peki ihtiyaç anında ortaya çıkan, diğer zamanlarda kapanabilene kapıları sayesinde tamamen ortayan kaybolan bir mutfağa ne dersiniz?

Bu küçük ev fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!